sobota, 1 września 2012

Podsumowanie miesiąca i zapowiedzi cz. 1


W tym miesiącu udało mi się przeczytać 15 książek, wszystkie zostały zrecenzowane na blogu. Co prawda żadnej z książek zapowiadanych w sierpniu nie udało mi się zdobyć, ani przeczytać ale i tak prezentuję co ciekawego przygotowały wydawnictwa na wrzesień (a jest tego całkiem sporo).

 
Mateusz Marczewski "Niewidzialni" (data premiery 3.09.2012) Zapowiada się bardzo interesująco, a dawno nie czytałam żadnego reportażu.

A oto przepis na slumsy: weź kilka aborygeńskich rodzin, zapakuj do pickupa i wskaż im budynek, w którym od dziś mają mieszkać. Wysadź ich, wywal ich dobytek, te osmalone garnki, worki ze starymi szmatami, telewizor. Wróć za kilka miesięcy.
Okolicy nie poznasz. Dymiące koksowniki, śmieci, graffiti na ścianach, bezpańskie psy, gołe i brudne dzieciaki. Biali, którzy zostali skazani na to sąsiedztwo, chętnie opowiedzą ci tysiące gorzkich historii: o pijaństwie, nieróbstwie, narkotykach i brudzie. A potem zapytaj tych Białych, jakie noszą imiona ich nowi sąsiedzi i skąd pochodzą.
I to jest właśnie przepis na społeczeństwo podzielone. I o tym jest ta książka.


E.L James "Pięćdziesiąt twarzy Greya" (data premiery 05.09.2012) Choć książka nie wydaje się w moim guście to chcę się przekonać na własne oczy o co cały ten szum.

Niewinna studentka literatury i przystojny, zamożny biznesmen, który może wydawać się spełnieniem marzeń. Uległa dziewczyna i wprowadzający ją w tajniki perwersyjnego seksu dojrzały mężczyzna. Demoniczne pożądanie i budząca przerażenie fascynująca tajemnica. Czy w "Pięćdziesięciu twarzach Greya" odnajdziemy też własne skrywane fantazje?

 
Arnaldur Indridason "Jezioro" (data premiery 05.09.2012) Czwarta powieść islandzkiego autora o komisarzu Erlendurze Sveinssonie. Posiadam dwie jego książki. Tą również chętnie bym kupiła.

W pobliżu dawnej bazy armii amerykańskiej znajduje się jezioro Kleifarvatn. Nikt nie podejrzewa, że skrywa ono przerażającą tajemnicę. Jednak z każdym rokiem wody jest coraz mniej. Nadchodzi wiosna i na odsłoniętym dnie ukazuje się szkielet z dziurą w czaszce. Sprawą zajmie się Erlendur wraz z ekipą. Zdumieni policjanci odkryją, że do ludzkich szczątków przymocowane jest dziwne urządzenie. Po szczegółowych badaniach okaże się, że to aparatura nasłuchowa, wyprodukowana w latach 60. w Związku Radzieckim... Wspomnienia pewnego starszego człowieka mogą pomóc śledczym. Jako członek młodzieżówki partii komunistycznej wysłany został na studia do Lipska. Uczęszczając na zajęcia, poznał zakłamanie realnego socjalizmu i pułapki państwa policyjnego, czyhające na cudzoziemców. Czy władzom wschodnioniemieckim udało się nakłonić go do współpracy? I jaki ma to związek z tajemniczym znaleziskiem?

 
Mark Lawrence "Książe cierni" (data premiery 05.09.2012) Mimo niezachęcającej okładki opis brzmi ciekawie.

Zanim został Księciem cierni, czarującym, zepsutym do cna przywódcą bandy bezwzględnych rzezimieszków, zajmujących się plądrowaniem i mordem, Jorg Ancrath był królewskim synem, wychowywanym przez kochającą matkę, cieszącym się najwyższymi przywilejami.
Dziś światem rządzi chaos: szerzy się przemoc, ożywają koszmary. Doświadczenia z przeszłość sprawiły, że Jorg nie lęka się żadnego człowieka, żywego ni martwego.
Istnieje jednak coś, co mrozi mu krew w żyłach. Po powrocie do zamku swojego ojca Jorg musi zmierzyć się z koszmarami z dzieciństwa i zbudować swą przyszłość na przekór otaczającym go wrogom.


 
 
Lena Oskarsson "Plac dla dziewczynek" (data premiery 05.09.2012) Kolejna książka z mojej ulubionej Czarnej Serii. Ciekawa fabuła plus polska bohaterka - może być ciekawie.

Urokliwe miejsce na szwedzkiej prowincji nad jeziorem Skiresjon, niedaleko Vimmerby, gdzie urodziła się Astrid Lindgren. Brutalne i perwersyjne morderstwo burzy sielankę i elektryzuje miejscową społeczność. Oprócz policji własne śledztwo prowadzi również jedna z mieszkanek - Zuza Wolny, imigrantka z Polski. Szuka nie tylko mordercy, ale również miłości i nie powstrzymuje jej nawet to, że na jednym zabójstwie się nie kończy. Odkrywa drugą stronę szwedzkiego raju - szokujące namiętności, złe pożądanie, traumy, z którymi dorosłe "dzieci z Bullerbyn" nie potrafią się uporać. 
Marika Cobbold "Utonięcie Rose". Ciekawy opis plus śliczna okładka.

Główna bohaterka i narratorka, czterdziestojednoletnia Eliza, londyńska konserwatorka ceramiki od dwudziestu pięciu lat żyje cieniem własnego życia i przeprasza, że żyje... Choć lubi swoją pracę, nie chce pamiętać, że kiedyś chciała być wielką artystką. Pewnego dnia odbiera telefon od wuja Iana, który przed dwudziestu pięciu laty zerwał z nią wszelkie stosunki. Wtedy bowiem córka Iana, rówieśnica i przyjaciółka Elizy, szesnastoletnia Rose utonęła w jeziorze po zabawie w elitarnej szkole z internatem. I Eliza, i wuj Ian przez te wszystkie lata żyli w przeświadczeniu, że to ona jest winna śmierci Rose, gdyż uciekła i zostawiła ją samą w nocy nad jeziorem. I oto nagle wuj Ian postanowił przed śmiercią wybaczyć Elizie, a nawet obdarzyć ją znaczną sumą pieniędzy... Czy jednak Eliza będzie umiała wybaczyć sama sobie?Chris Culver "Opactwo (data premiery 11.09.2012) Nietypowy kryminał.

Ash Rashid jest byłym detektywem wydziału zabójstw, który nie może znieść myśli o poprowadzeniu następnego śledztwa w sprawie morderstwa. Za rok zakończy służbę w policji na dobre. Taki ma przynajmniej plan, do momentu gdy w domku gościnnym jednego z najbogatszych obywateli w mieście zostaje znalezione ciało jego siostrzenicy. Koroner stwierdza, że dziewczyna zmarła z przedawkowania, ale coś w tej sprawie nie gra. Wbrew rozkazom, Ash wszczyna własne śledztwo, by znaleźć mordercę, ale im dłużej szuka, tym bardziej wplątuje się w sprawę, a ta coraz mocniej dotyka jego życia. Jeżeli nie rozwiąże zagadki szybko, siostrzenica może nie być jedynym członkiem rodziny, którego będzie musiał pochować. 
Neal Shusterman "Podzieleni" (data premiery 12.09.2012)

Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach krwawych walk między Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono mrożący krew w żyłach kompromis: Życie ludzkie jest nienaruszalne od momentu poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Jednakże pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zdecydować się na "podzielenie" swojego dziecka, wskutek czego, wszystkie jego organy zostają przeszczepione różnym biorcom. Można się zatem takiego dziecka pozbyć, jednak formalnie rzecz biorąc jego życie nie dobiega końca.

Connor sprawia swoim rodzicom zbyt wiele kłopotów, Risa, wychowanka domu dziecka, nie jest wystarczająco utalentowana, aby opłacało się ją utrzymać przy życiu. Levi natomiast jest dziesięciorodnym - dzieckiem poczętym i wychowanym przez religijną rodzinę w celu złożenia w ofierze w procesie podzielenia.

Connor, Risa i Levi - trójka nastolatków oddanych do podzielenia - uciekają z transportu i próbują uniknąć okrutnego losu. Połączeni przez los, wspólnie udają się w desperacką podróż napędzaną przez nieustanną walką o życie. Jeśli uda im się przetrwać do osiemnastych urodzin - będą bezpieczni. Jednak w świecie, w którym system pragnie dopaść każdy kawałek ich ciała, pełnoletniość wydaje się być bardzo odległa.


Asa Schwartz "Arka zabójców" (data premiery 13.09.2012) Szwedzki Dan Brown? Czemu nie.

Nova Barakel, młoda aktywistka Greenpeace, włamuje się do sztokholmskiego mieszkania prezesa elektrowni z czołówki "Brudnej Trzynastki" - firm najbardziej zanieczyszczających środowisko - żeby namalować na ścianach protestacyjne hasła. Tylko że ktoś był tu przed nią - Nova znajduje okrutnie okaleczone ciała prezesa i jego żony. Wkrótce zostaje zamordowany inny szef wielkiej korporacji. A Nova staje się główną podejrzaną o serię sadystycznych morderstw. Musi uciekać i odkryć, co łączy brutalne zbrodnie z niedawną śmiercią jej matki. Musi trafić na trop tajemnicy z czasów biblijnych, która sięga współczesności... I jej własnej przeszłości.
Dave Boiling "Guernica" (data premiery 14.09.2012)

Rozgrywająca się w latach 1893 - 1941 rodzinna epopeja ukazująca losy dwóch baskijskich familii, porywająca opowieść o miłości, wojnie oraz narodowej dumie. W powieści "Guernica" historia splata się z fikcją literacką, a obok postaci wymyślonych pojawiają się również autentyczni bohaterowie tamtych czasów - Pablo Picasso, czy niemieccy lotnicy Manfred i Wolfram von Richtofenowie, których poczynania autor zbeletryzował w oparciu o potwierdzone relacje.


To pierwsza porcja zapowiedzi. Ze względu na ogromną ilość ciekawych propozycji na wrzesień postanowiłam podzielić je na dwie notki.

4 komentarze:

 1. Największą moją ciekawość wzbudziła książka "Plac dla dziewczynek", może dlatego, że jest z Czarnej Serii, którą też bardzo lubię :)

  Poza tym chętnie zapoznałabym się z "Utonięciem Rose", "Guernicą" i "Jeziorem".

  Jestem też ciekawa powieści "Pięćdziesiąt twarzy Greya". Wiele o niej czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszesień obfituje w ciekawe nowości, a przecież to jeszcze nie wszystko ;) Moją ciekawość również wzbudził "Plac dla dziewczynek".

   Usuń
 2. Heh, rzeczywiście ;). Ale Ci powiem, że do tych ciekawych zaliczyłabym, jeśli chodzi o mnie, jeszcze Indridasona i Oskarsson - już od dawno korci mnie, by zapoznać się z czymkolwiek z Czarnej Serii; w ogóle częściej muszę sięgać po literaturę skandynawską :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco Czarną Serię! Bardzo ją lubię, choć nie wszystkie pozycje to mistrzostwo świata :)

   Usuń