sobota, 29 czerwca 2013

Zapowiedzi lipcowe

Jak co miesiąc chciałam zaprezentować Wam, co przyciągnęło mój wzrok w zapowiedziach lipcowych :)

"Dziewczyny atomowe" Denise Kiernan data wydania: 01.07.2013

Poznajcie Celię, Toni, Jane, Kattie, Virginię i wiele innych pięknych, młodych kobiet. Przyjechały z odległych zakątków Ameryki do pracy w mieście, które nie istniało na mapach.
Nie wolno im było mówić o tym, co robią.
Rozpoczęły wyścig z czasem, aby uratować swój kraj.
Zmieniły losy wojny i świata. Na zawsze.
Czas, by wszyscy usłyszeli ich historię. "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" Colin Campbell data wydania 01.07.2013

Zmarła niedługo przed swoimi 102 urodzinami. Przeżyła męża o równo pięćdziesiąt lat. W Anglii nazywana była najsilniejszą królową od czasów Kleopatry. Hitler powiedział o niej, że jest "najniebezpieczniejszą kobietą na świecie". Nawet Wallis Simpson pisała o jej legendarnym uroku. Nie ulega wątpliwości, że angielska królowa matka, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama, była niezwykłą postacią. Pogłoski, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej. Skomplikowane relacje łączyły Elżbietę z uwielbianą przez poddanych Lady Di. Gorąco popierała małżeństwo księcia Karola z panną Spencer, a po ich rozwodzie ostro Dianę potępiła.

 "Grób w górach" Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt  data wydania: 03.01.2013

 "Grób w górach" to trzecia część cyklu kryminalnego, którego bohaterem jest Sebastian Bergman, policyjny psycholog i ekspert od seryjnych morderstw. Trwa jesień. Dwie przyjaciółki wybrały się na górską wędrówkę szlakiem trójkąta jämtlandzkiego. Nagle rozpętuje się ulewa. Gdy jedna z kobiet podchodzi zbyt blisko skalnej krawędzi, aby spojrzeć na szumiący w dole potok, ześlizguje się i spada. Obrażenia nie są poważne, ale przyjaciółki dokonują makabrycznego odkrycia. Ze strumienia wynurza się szkielet ręki. Wezwana na miejsce lokalna policja znajduje pod ziemią więcej ciał, dwa z nich należały do dzieci. Policyjny profiler i psycholog Sebastian Bergman, pracujący w krajowym wydziale zabójstw, wyrusza w stronę Jämtlandii, aby zidentyfikować ofiary i wszcząć śledztwo, w którym początkowo nic się zgadza...
"Tajemnice Windsorów" Marek Rybarczyk data wydania: 03.07.2013


Książka "Tajemnice Windsorów" ujawnia wstydliwe sekrety brytyjskiej dynastii. Marek Rybarczyk, korzystając z najnowszych prac historyków brytyjskich, opisuje skrzętnie skrywane tajemnice dworu, ekscesy seksualne członków rodziny królewskiej, współpracę Edwarda VIII z nazistami, problemy małżeńskie Elżbiety II, a także nieznane wcześniej okoliczności ostatniego romansu księżnej Diany oraz jej śmierci w paryskim tunelu. Czy Kate, William i ich dziecko, równie popularni jak Diana, będą w stanie utrzymać prestiż monarchii? Jak zmieni się Wielka Brytania w nadchodzącej epoce nielubianego księcia Karola?

Czy będziemy mieli odwagę poznać mroczne sekrety brytyjskiej rodziny królewskiej? Jest ryzyko, że lektura tych wstrząsających historii na zawsze zmieni naszą wizję świata. Sięgając po "Tajemnice Windsorów", robi się to na własną odpowiedzialność. Ciekawość jest największą pułapką, a wiedza prawdziwym afrodyzjakiem... Wybór należy do czytelnika!

"Uśpienie" Marta Zaborowska data wydania: 03.07.2013

Z kliniki psychiatrycznej w podwarszawskim miasteczku ucieka psychopata. Dwa dni później w zagadkowy sposób zostaje zamordowana jego lekarz prowadząca. Sprawę bada detektyw Julia Krawiec. Prowadzone przez nią śledztwo obnaża kolejne tajemnice, jakie skrzętnie skrywają przed światem zarówno mieszkańcy miasteczka, jak i z pozoru niezaangażowani w sprawę pacjenci oraz pracownicy kliniki. Wysiłek Julii włożony w rozwiązanie tej skomplikowanej łamigłówki odbywa się kosztem jej prywatnego życia. Doprowadza to do poważnych komplikacji rodzinnych.

"Malinche. Malarka słów" Laura Esquivel" data wydania: 05.07.2013Wychowano ją po to, by służyła innym. Od dziecka była niewolnicą. Tym razem została podarowana Hiszpanom. Jednak w jej żyłach płynęła krew wspaniałych przodków, a tajemnic świata nauczyła ją babcia, pełna mądrości i odwagi. To ona zaszczepiła w niej siłę i poczucie wolności, których nie mógł jej odebrać nawet wszechwładny Hernán Cortés, uważany przez Azteków za wcielenie boga.
Malinalli została jego tłumaczką i kochanką, jego "La Lengua" - jego "Językiem". Miała nadzieję, że dzięki temu uratuje swój lud, szybko jednak zrozumiała, że Cortés to człowiek nienasycony: jedynym, co budzi go do życia, jest śmierć, jedynym co daje mu rozkosz, jest krew.
"Siła strachu" Koethi Zan data wydania: 09.07.2013

"Siła strachu" to mroczna, trzymająca w napięciu debiutancka powieść młodej amerykańskiej pisarki, przywodząca na myśl thrillery takich mistrzów gatunku jak Gillian Flynn czy Jeffery Deaver. Przez lata najlepsze przyjaciółki Sara i Jennifer tworzyły coś, co nazywały "Listą Nigdy": spis rzeczy, których ze względów bezpieczeństwa należy za wszelką cenę unikać. Jednak pewnej nocy, wbrew własnym zasadom, wsiadają po imprezie do nieznanej taksówki. Konsekwencje okazują się tragiczne i na zawsze odmieniają ich życie. Następne trzy lata Sara i Jennifer spędzają wraz z dwiema innymi dziewczynami w betonowej, przypominającej loch piwnicy, więzione przez mającego sadystyczne skłonności mężczyznę. Dekadę później trzydziestojednoletnia Sara wciąż nie może się otrząsnąć po tych dramatycznych wydarzeniach. Przybrała nowe nazwisko, prawie nie wychodzi z domu i nadal nie potrafi pogodzić się z faktem, że nie zdołała uratować Jennifer. Jest przerażona, gdy dowiaduje się, że jej oprawca ma wkrótce zostać zwolniony warunkowo. Zdaje sobie sprawę, że nie może dłużej ignorować dziwnych listów, które otrzymuje od niego z więzienia. W końcu Sara postanawia stawić czoło swoim lękom i byłym towarzyszkom niedoli, które mimo upływu lat wciąż żywią do niej urazę. Kiedy wyrusza w podróż, która prowadzi ją przez perwersyjny świat BDSM, sekt i wyrafinowanych tortur, zaczyna odkrywać tajemnicę straszniejszą, niż kiedykolwiek mogła sobie wyobrazić.
"Pastwiska niebieskie, Złota czara, Nieznanemu Bogu" John Steinbeck" data wydania: 11.07.2013Kolejne znakomite powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy.
W "Nieznanemu bogu" i "Pastwiskach Niebieskich" powraca temat dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców - farmerów, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, własnego kawałka ziemi, mierząc się z lękami i namiętnościami.

"Złota Czara" natomiast to historia młodzieńca, który zafascynowany opowieściami o podróżach, przygodach i bogactwie, postanawia opuścić rodzinny dom i zostać korsarzem. Pewny siebie, z mnóstwem pomysłów, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek płynący do Indii. Oszukany, trafia w końcu na Barbados, gdzie jako niewolnik planuje swoją dalszą przyszłość. Za wszelką cenę pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę.

 "Niewolnica" Ellen Alpsten data wydania: 17.07.2013

Florence von Sass, porwana z rodzinnego dworu przez turecką hordę, zostaje wystawiona na sprzedaż na targu niewolników w Imperium Osmańskim. Właściciel młodziutkiej niewolnicy liczy na duży zarobek. Zamierza sprzedać ją do sułtańskiego haremu, gdyż dziewczyna jest nie tylko piękna, lecz także bardzo inteligentna i wyjątkowo uzdolniona muzycznie. Los jednak chce inaczej. Szesnastoletnia Węgierka staje się własnością niedawno owdowiałego angielskiego podróżnika i odkrywcy, Samuela White'a Bakera, który bez wahania płaci za Florence ogromną sumę. Mężczyzna planuje darować dziewczynie wolność. Nie przewiduje tylko jednego, że nie będzie w stanie rozstać się ze swoją niewolnicą, ponieważ ulegnie jej czarowi. Zakochany po uszy Sam zabiera Florence do Afryki na niebezpieczną wyprawę. Celem podróży jest odnalezienie legendarnych źródeł Nilu. Jak dotąd nikt nie wrócił żywy z takiej eskapady...
"Prawie martwy" Ake Edwardson data wydania: 17.07.2013

 "Prawie martwy" to kolejna powieść o śledztwach Erika Wintera, błyskotliwego, eleganckiego komisarza göteborskiej policji. Tym razem Winter będzie musiał rozwikłać zagadkę kryminalną, która miała swój początek w odległej przeszłości. W 1975 roku piętnastoletnia dziewczyna znika bez śladu z obozu młodzieżowego na wyspie Brännö. Trzydzieści lat później w Göteborgu ma miejsce seria dziwnych wydarzeń dotykająca pozornie zwykłych ludzi. Jedna z osób zostaje zamordowana w wyjątkowo okrutny sposób. Przez długi czas śledztwo w ogóle nie posuwa się do przodu. Jednak z czasem komisarz Erik Winter i jego współpracownicy zaczynają krok po kroku zbliżać się do przerażającej prawdy...


 "Córka kapitana" Leah Fleming data wydania: 23.07.2013

Tragicznej kwietniowej nocy splatają się losy dwóch kobiet. Zaskakujące odkrycie i podjęta w ułamku sekundy decyzja raz na zawsze odmienią życie ich rodzin.
Dla May Smith, podróżującej z mężem i córeczką Ellen, wejście na pokład Titanica oznacza początek nowego lepszego życia. Zderzenie "niezatapialnego" statku z górą lodową przekreśla ich plany. Ratując własne życie, May traci z oczu Joe i Ellen. Ktoś wpycha ją do łodzi ratunkowej. Kilka minut później do szalupy podpływa sam kapitan Smith i wręcza May owinięte w kocyki niemowlę. Całą tę sytuację obserwuje Celeste Parkes, żona zamożnego amerykańskiego przedsiębiorcy. Obie przyglądają się katastrofie statku targane zgoła odmiennymi emocjami: May wie, że Joe nie uszedł z życiem, Celeste żałuje, że nie wybrała się w podróż ze znienawidzonym mężem. W oczekiwaniu na ratunek między kobietami nawiązuje się nić przyjaźni, lecz wtedy May odkrywa szokującą prawdę...
"Pradawna stolica" Michael J. Sullivan data wydania: 25.07.2013

Spadkobierca Novrona został odnaleziony, wojny ustały, a architekci nowego imperium nie żyją. Powinien nastać czas pokoju i dobrobytu, ale skończył się Uli Vermar i nadciąga armia elfów, siejąc po drodze spustoszenie. Ludzkość i świat Elanu może ocalić jedynie starożytny przedmiot, lecz jego odzyskanie wymaga dotarcia do miasta, które zniknęło przed wiekami. Imperatorka Modina wysyła grupę starannie dobranych ludzi na niebezpieczną wyprawę do Percepliquisu...
"Piana dni" Boris Vian data wydania: 31.07.2013

Powieść Viana zaskakuje nie tylko absurdem i isurrealizmem. Najdziwniejsze jest to, że - mimo całego purenonsensowego sztafażu, kpiarskiej energii, niezwykłej lekkości i anarchistycznej swobody - Piana dni jest właściwie melodramatem, stworzonym przez pisarza, którego trudno byłoby podejrzewać o podobne zamiary.
Colin jest wynalazcą, twórcą "pianoktajlu" - połączenia instrumentu muzycznego i maszyny do przygotowywania koktajli. Inny bohater powieści zajmuje się głównie trwonieniem pieniędzy na rękopisy i pamiątki po swoim idolu Jeanie-Solu Partrze (ewentualnie jego partnerce - księżnej de Bovouard). Z kolei służący Colina jest chlubą swojej rodziny, której wielu innych członków stoczyło się w godny pożałowania sposób - zostali absolwentami filozofii lub, o zgrozo, profesorami matematyki. Historia miłości Colina i Chloe jest prosta, ale trafia w najczulszy punkt. Miłość, choć odarta z mitycznej podniosłości, okazuje się tutaj główną siłą napędzającą wszystkich bohaterów do działania. W dodatku kończy się źle - i przez to Piana dni porusza jeszcze bardziej.
I choć wydana po raz pierwszy w 1947 roku nie traci na świeżości, o czym najlepiej świadczy to, że doczekała się właśnie drugiej adaptacji filmowej - na początku lipca 2013 wchodzi do polskich kin Dziewczyna z lilią w reżyserii Michela Gondry'ego z Audrey Tautou i Romainem Durisem w rolach głównych.
"Zagubieni" S.J. Bolton data wydania: 31.07.2013

Dwa ciała znalezione pod Tower Bridge to już czwarte i piąte zabójstwo w ciągu pięciu tygodni. Ofiary - takie jak poprzednio: jedenaście lat, przecięta tętnica szyjna, zgon z powodu upływu krwi.

Porywacza i mordercy chłopców szuka cała policja w południowym Londynie. Własne śledztwo prowadzi też Barney, jedenastolatek cierpiący na zaniki pamięci. Mieszka z ojcem w tym samym domu, co Lacey Flint, która po sprawie samobójstw w Cambridge wciąż jest na zwolnieniu lekarskim. Rozważa odejście z policji, bo wciąż nie może uporać się z traumą."Dziewczyna na klifie" Lucinda Riley data wydania: 31.07.2013
Irlandia współczesna. Grania Ryan, jest młodą rzeźbiarką, która pochodzi z Dunworley. Wraca do domu po dziesięciu latach nieobecności.
Pewnego dnia Grania przypadkowo spotyka ośmioletnią dziewczynkę, Aurorę, kiedy ta lunatykuje tuż na krawędzi klifu, sto metrów nad najeżonym skałami morzem. Zaczyna się nią interesować i wkrótce ich relacje bardzo się zacieśniają. Ojciec Aurory powierza jej opiekę nad dziewczynką, co całkowicie zmienia jej życie...I jeszcze dwie ciekawe zapowiedzi od Papierowego Księżyca, które mają zostać wydane w lipcu:

"Moja siostra mieszka na kominku" Annabel Pitcher data wydania: lipiec 

Od tamtego wydarzenia dziesięcioletni Jamie nie płakał ani razu. Chłopiec wie, że powinien – przecież Jasmine płakała, i mama, a tacie zdarza się to do dziś. Roger wprawdzie nie uronił ani jednej łzy, ale to w końcu kot, poza tym nie znał Rose aż tak dobrze. Wszyscy dookoła zapewniali, że czas leczy rany, tylko że to jedno z tych kłamstw powtarzanych przez dorosłych, gdy nie wiedzą, co powiedzieć. Minęło już pięć lat, a jest jeszcze gorzej: tata wciąż pije, mama zniknęła, a Jamie został z pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć. Ta historia to właśnie jego opowieść. To niewyobrażalnie prawdziwa i wzruszająca relacja z wysiłków małego chłopca, próbującego zrozumieć tragedię, która rozbiła jego rodzinę.

A ja już tę książkę mam! Udało mi się ją dostać dzięki konkursowi dla blogerów na profilu Papierowego Księżica na Facebooku :) :)


"Dom służących" Kathleen Grissom data wydania: lipiec

 Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.
 Siedmioletnia Lavinia zostaje osierocona na pokładzie statku płynącego z Irlandii. Na plantacji tytoniu, do której zostaje zabrana i gdzie ma pracować, trafia do domu niewolników. Będąc pod opieką Belle, nieślubnej córki właściciela, Lavinia zżywa się ze swoją przybraną rodziną, chociaż dzieli ich kolor skóry. W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice zostają wyciągnięte na światło dzienne, a ludzkie życie znajduje się w niebezpieczeństwie.


 Tradycyjnie zapytam - widzicie tu coś dla siebie?

24 komentarze:

 1. Ja znalazłam dla siebie aż 10, część umieściłam też u siebie w zapowiedziach. Najbardziej marzy mi się Królowa, Dziewczyny atomowe i Córka kapitana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie interesuje mnie "Siła strachu" i już poczyniłam pewne kroki, aby ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem sporo tu widzę dla siebie, zaciekawiła mnie "Królowa", "Tajemnice Windsorów" i "Córka kapitana". Gratuluję wygranej w konkursie, to niebawem będzie recenzja książki? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niebawem na pewno :) Książka jeszcze nieprzeczytana, ale czuję, że szybciutko się z nią uporam.

   Usuń
 4. Planuję przeczytać "Królową" i "Tajemnice Windsorów", co do reszty, to może się do czegoś jeszcze przekonam po recenzji jakiegoś blogera ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też będę czekać na opinię innych :)

   Usuń
 5. "Siła strachu" zaintrygowała mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Królowa" i "Córka kapitana" bardzo mnie interesują :)
  "Moja siostra mieszka na kominku" już cierpliwie czeka w kolejce do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też czeka, nawet już zaczęłam :)

   Usuń
 7. Tradycyjnie książki z Czarnej Serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oprócz kryminałów interesuje mnie "Dom służących". /tommy/

  OdpowiedzUsuń
 9. Sporo ciekawych tytułów:) Najbardziej jednak wpadła mi w oko "Siła strachu".

  OdpowiedzUsuń
 10. Większość z tych książek chętnie bym zobaczyła na swojej półce :) Cieszę się bo "Dziewczyny atomowe" wkrótce do mnie dotrą. Niesamowicie intryguje mnie książka "Moja siostra mieszka na kominku". Gratuluję wygranej, szczęściaro! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to ja zazdroszczę "Dziewczyn atomowych". Pofarciło mi się ;)

   Usuń
 11. "Siła strachu", "Królowa", "Zagubieni", "Dom służących" to te, które bardzo bym chciała mieć:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Najbardziej zaciekawiła mnie pozycja "Dziewczyny atomowe" i "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon". Myślę, że w niedługim czasie wybiorę się po nie do księgarni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O "Dziewczynach atomowych" czytałam sporo dobrego, ale o "Królowej..." niestety nie.

   Usuń