sobota, 1 czerwca 2013

Zapowiedzi czerwcowe

Po obfitym w nowości maju, czerwiec przynosi trochę mniej ciekawych zapowiedzi, ale i tak przyjdzie nam w czym wybierać. Mnie najbardziej zainteresowały:

"Skandalistki" Elizabeth Mahon data wydania: 05.06.2013

Panteon najbłyskotliwszych kobiet
Frida Kahlo, Joanna d'Arc, Mata Hari, Kleopatra, Maria Skłodowska-Curie, Josephine Baker, Isadora Duncan, Zelda Fitzgerald, Anna Boleyn i dwadzieścia sześć innych - nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, nauki i sztuki, naruszały zastaną hierarchię wartości. Elizabeth Mahon przedstawia kobiety odważne i zdecydowane, twórcze i inteligentne, trzeźwo myślące i bezwzględne. Opisuje nie tylko działalność publiczną, ale też osobiste losy bohaterek.
Wszystkie daleko wykraczały poza normy i stereotypy, wszystkie z determinacją broniły własnych przekonań, pragnień, wizji. Nonkonformistki - kiedyś szokowały, z dzisiejszej perspektywy wiemy, że ich poczynania były przejawem walki z traktowaniem płci pięknej jako podpory dla męskiego świata. Postaci te przeważnie budzą nasz podziw, ale nawet jeśli w ich życiorysach pojawia się coś, co wywołuje niesmak, nie przestają nas fascynować. Ponieważ wpłynęły na rzeczywistość, która nie uległaby zmianie, gdyby nie one.


"Ashford Park" Lauren Willig data wydania: 11.06.2013

Rok 1926. Młoda piękna kobieta udaje się w zagadkową podróż z Londynu do Kenii. Na malowniczej farmie otoczonej przez plantację kawy, oszałamia ją upał i barwy Afryki. Lecz prawdziwym wstrząsem jest spotkanie z mężczyzną niewidzianym od lat...

Rok 1906, Londyn. Dwoje zakochanych wraca wieczorem z koncertu zalaną deszczem ulicą. Śpieszą się, chcą już być w domu. Nie widzą rozpędzonego powozu...

Rok 1914, posiadłość Ashford Park. W dniu, w którym na mieszkańców wspaniałej rezydencji spada wieść o wybuchu wojny, trzynastoletnia dziewczynka zakochuje się na całe życie...

Rok 1999, Nowy Jork. Młoda prawniczka, porzucona właśnie przez narzeczonego, idzie na dziewięćdziesiąte dziewiąte urodziny swojej ukochanej babki. Tam rozpocznie swoją podróż w przeszłość - aż historia zatoczy oszałamiający krąg przez całe stulecie i przez trzy kontynenty, a długo skrywana rodzinna tajemnica i niewyjawione przez dziesięciolecia dramaty ujrzą światło dzienne i pozwolą zwyciężyć miłości...


"Siedem minut po północy" Patrick Ness data wydania: 12.06.2013

Odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał ? sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy.
"Cienie w mroku" Michelle Paver data wydania: 12.06.2013

Jest ich pięciu. Gruby Algie, ciemnowłosy Hugo, Teddy z wyłupiastymi oczyma, przystojny Gus i ubogi Jack, który musiał pożegnać się z marzeniami o zostaniu fizykiem na rzecz pracy w fabryce papeterii. Latem 1937 roku wyruszają na roczną wyprawę badawczą na Spitsbergen. Dla Jacka to ostatnia szansa, by zrobić coś z beznadziejnym życiem. Ekspedycję od początku prześladuje pech i do spokojnej zatoczki Gruhuken grupa nie dociera w komplecie. Stary kapitan odradza zakładanie obozu w tym miejscu, ale przybysze ignorują jego ostrzeżenia. Gdy słońce po raz ostatni wzejdzie nad horyzontem i rozpocznie się długa noc polarna, Jack zostanie sam. Całym jego światem staną się arktyczne przestrzenie, trzeszczący lód i przytłaczająca cisza. Coś kryje się w mroku. Coś złego. Coś, co nie jest tylko wytworem jego wyobraźni."Statek śmierci" Yrsa Sigurdardottir data wydania: 12.06.2013

 Luksusowy jacht rozbija się przy wejściu do portu w Reykjawiku. Na jego pokładzie nie ma nikogo. Jacht jest własnością Banku Islandzkiego, odkąd poprzedni właściciel popadł w długi. Co stało się z trzema członkami załogi i czteroosobową rodziną, która weszła na pokład w Lizbonie? Turyści, którzy zaginęli wykupili, przed podróżą, bardzo wysoką polisę na życie. Firma ubezpieczeniowa chce mieć pewność, że nie doszło do oszustwa. Do akcji wkracza Tora . Musi ustalić, co wydarzyło się na jachcie pomiędzy Lizboną a Reykjawikiem.
...To nie horror. Lub może raczej horror innego rodzaju. Jeśli znalazłeś się na pokładzie jachtu na środku oceanu i nie wiesz, komu możesz zaufać, to horror o którym mówimy.

"Nasz rok w Oriencie" Victoria Tweed data wydania: 13.06.2013

Victoria wraz z mężem, Joe, przyjmują posady nauczycieli w prywatnej szkole angielskiej w Bahrajnie. Pełni obaw, ale też spragnieni poznania nowej kultury, opuszczają spokojne El Hoyo w Andaluzji i udają się na roczny kontrakt na Bliski Wschód. Co zastaną na miejscu?

W Bahrajnie czeka na nich ich urocza szkoła z piekła rodem. Uczniowie są podwożeni przez szoferów w ferrari i mercedesach, a grono nauczycielskie to zbieranina wszelkiego rodzaju ekscentryków, rewelacyjnie sportretowanych przez autorkę. Niektórzy z nich jak mocno stuknięty nauczyciel Teorii Wiedzy, Brent, lowelasowaty matematyk, Barry czy Tercet Pulchnych Gracji na długo pozostaną w naszej pamięci.

A gdyby i tego było mało, Victoria i Joe szybko znajdą się w oku cyklonu. Bo kto by się spodziewał, że wyjeżdżając do spokojnego, bogatego Bahrajnu, znajdą się w samym środku Arabskiej Wiosny Ludów, która ogarnie świat arabski.

W tej książce znajdziemy wszystko, co lubimy: wyraziste charaktery, wartką akcję, doskonały opis świata arabskiego, genialne poczucie humoru autorki i wreszcie - smakowitą kuchnię Bliskiego Wschodu.


"Zgliszcza" Gregg Olsen data wydania: 13.06.2013

Nasiona zła kiełkują w ciemności i chłodzie...
Na farmie w odludnej okolicy na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych zostaje zamordowana rodzina - a nastoletni syn znika. Emily Kenyon - samotna matka i policjantka - staje na czele poszukiwań zabójcy. Ale jej nastoletnia córka Jenna jest o krok przed nią... Jenna zna chłopaka podejrzewanego o wymordowanie rodziny i pragnie mu pomóc - może wręcz za bardzo. Potem ginie inna rodzina, tym razem w stanie Iowa. A tuż po tamtym brutalnym zabójstwie dochodzi do kolejnego w Salt Lake City. Między miejscami tych zbrodni występują dziwne podobieństwa. A stojąca za nimi mroczna siła zagraża życiu kolejnych ofiar...
Kiedy Emily dopasowuje do siebie elementy układanki, zdaje sobie sprawę, że zagrożenie, w jakim znalazła się jej córka, jest znacznie większe, niż sobie wyobrażała. Teraz w rozpaczliwym pościgu, by ocalić Jennę, Emily musi zmierzyć się z najbardziej przebiegłym mordercą, z jakim się dotychczas spotkała - z mordercą, który właśnie wpisał ją i jej córkę na swoją listę...


 "Głębokie rany" Nele Neuhaus data wydania: 15.06.2013

David Goldberg, milioner, filantrop, Żyd ocalony z Oświęcimia. Niedługo po nim ginie kolejny osiemdziesięciolatek. Ofiary łączą zagadkowe cyfry zapisane przez mordercę na miejscu zbrodni oraz bliska znajomość z Verą Kaltensee, równie sędziwą przedstawicielką lokalnej arystokracji. "Głębokie rany" to niezwykle przejmujący kryminał, złożony i nietuzinkowy. Ofiarami są tu Niemcy pochodzący z Prus Wschodnich, wypędzeni z rodzinnej miejscowości przez wojenną zawieruchę. Choć motyw morderstw pozostanie nieodgadniony do samego końca, odpowiedzi na niejedno ważne pytanie w tej sprawie poszukać trzeba będzie w Polsce...
"Dziewczęta z Vilette" Ingrid Hedstrom data wydania: 19.06.2013

Druga część serii kryminalnej z sędzią śledczą Martine Poirot w roli głównej.
Policja odnajduje ciała trzech nastolatek w dniu, kiedy w Villette odbywa się miejski festyn. Miasto, które stara się o miano europejskiej stolicy kultury, przeżywa właśnie szturm dziennikarzy, co utrudnia policji pracę. Początkowo sprawa wydaje się prosta: miejscowy chłopak zabrał dziewczyny samochodem na przejażdżkę i je zamordował. Z czasem jednak trop zaczyna prowadzić w innym kierunku. Sędzia śledcza Martine Poirot jest zmuszona podjąć radykalne kroki, aby odnaleźć mordercę, zanim ten znów zaatakuje.
"Powieść, która całkowicie mną zawładnęła... Ingrid Hedström to teraz bez wątpienia najciekawsza szwedzka autorka. Jej książki zaskakują inwencją". Gunilla Wedding, "Skanska Dagbladet""Król cierni" Mark Lawrence data wydania: 19.06.2013

 "Król Cierni" Marka Lawrence'a to kontynuacja bestselleru krwistej fantasy "Książę Cierni", na którą niecierpliwie wyczekują polscy fani. To kolejna bezkompromisowa opowieść o przygodach księcia Jorga Ancratha. W drugiej części epickiej trylogii Rozbite Imperium Mark Lawrence prowadzi swojego młodego antybohatera o krok bliżej do spełnienia jego największej ambicji.

Ziemia stoi w ogniu setki bitew, bo panowie i błahe królątka walczą o Rozbite Imperium. W długiej drodze ku pomszczeniu mordu na matce i bracie książę Jorg Ancrath odkrył, kto kieruje z ukrycia tą niekończącą się wojną. Dostrzegł toczącą się rozgrywkę i poprzysiągł, że zgarnie wszystkie stawki. Najpierw jednak musi rozstawić własne pionki, poznać zasady gry - i nauczyć się je łamać.

Armia sześciu narodów, licząca dwadzieścia tysięcy ludzi, maszeruje na bramy Jorga pod wodzą ukochanego przez lud herosa. Wszyscy porządni ludzie modlą się, by ten nieskalany bohater zjednoczył imperium i uleczył jego rany. Wszystkie znaki wskazują, że tak się stanie. Wszyscy dobrzy królowie wiedzą, że w obliczu przytłaczających przeciwności trzeba ugiąć karku, choćby po to, by ratować lud i ziemię. Ale Jorg nie jest dobrym królem.

Zmuszony stawić czoła nieprzyjacielowi wielokrotnie przewyższającemu go siłą, Jorg wie, że mu nie sprosta w uczciwej walce. Ale Jorg nie ma w planach uczciwej walki.


"Godzina szakala" Bernhard Jauman data wydania: 19.06.2013

Spokój dusznego namibijskiego wieczoru w białej dzielnicy Windhuk przerywają strzały. Ofiara – mężczyzna w średnim wieku – ginie na miejscu. Zabójstwo wygląda na egzekucję. Dla inspektor policji kryminalnej Clemencii Garises sprawa komplikuje się z każdym krokiem. Rodzina zamordowanego odnosi się do niej nieufnie i ukrywa informacje o jego – być może nie tak świetlanej – przeszłości. Koledzy niespecjalnie palą się do pomocy, nawet przełożeni najchętniej szybko zamknęliby sprawę. Okazuje się jednak, że śmierć w Windhuk jest dopiero początkiem żmudnego dochodzenia, które korzeniami sięga aż do tajemniczego zabójstwa pewnego zwolennika namibijskiej niepodległości w 1989 roku. Jaumann niezwykle umiejętnie łączy prawdziwe zdarzenia historyczne z trzymającą w napięciu fikcją."Farma lalek" Wojciech Chmielarz data wydania: 19.06.2013

 Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca  do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko odnajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. Ale to tylko początek. Stare uranowe sztolnie kryją bowiem wiele tajemnic.

Dla komisarza Jakuba Mortki staż w Krotowicach miał być odpoczynkiem i spokojną chwilą na przemyślenie własnego życia. Zamiast tego będzie zmuszony szukać sprawcy makabrycznej zbrodni, której okrucieństwo przerasta wszystko, z czym do tej pory się spotkał.
"Niewidzialny most" Julie Orranger data wydania: 19.06.2013

Poruszająca historia rodziny rozbitej i ponownie zjednoczonej w najmroczniejszej godzinie wojny.

Jest rok 1937. Młody Węgier Andras Lévi przyjeżdża na stypendium do Paryża. Zabiera ze sobą tylko walizkę i tajemniczy list, który obiecał dostarczyć młodej wdowie, nauczycielce baletu Klarze. Szaleńczo się w niej zakochuje. Ich namiętny związek jest jednak pełen komplikacji. Kochanka skrywa mroczny sekret.

Gdy w Europie wybucha wojna, Andras trafia do obozu koncentracyjnego. Wspomnienia o Klarze dają mu siłę konieczną, by przetrwać w tej strasznej rzeczywistości. Nadzieja na ponowne spotkanie Klary trzyma go przy życiu.


Czy znaleźliście coś interesującego dla siebie?

Opisy i zdjęcia pochodzą ze stron merlin.com i empik.com

26 komentarzy:

 1. Ja czatuje na "Siedem minut po północy". Bardzo intryguje mnie ta książka, choć inne pozycje również wydają się warte uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Siedem minut po północy" już miałam w koszyku i już prawie kupiłam :) Nie mogę się doczekać tej książki.

   Usuń
 2. Chyba nic mnie tak w 100% nie zaciekawiło..

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciężko mi na duszy, bo mnie kilka i owszem, zaciekawiło. Eh.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest kilka ciekawych, mam nadzieję, że niektóre pojawią się w bibliotekach.

   Usuń
 4. Ciekawa jestem Yrsy, Hedstrom podobna słabo pisze więc sobie podarowałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszą część Hedstrom mam zamówioną w bibliotece, więc zobaczymy :)

   Usuń
 5. Skandalistki i Ashford Park chętnie bym przygarnęła:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kilka powieści zapowiada się nieźle, ale przyznam szczerze, że żadna nie intryguje mnie tak, żebym chciała mieć ją już na teraz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W czerwcu wielkich hitów nie ma, chyba tylko "Siedem minut..." chciałabym mieć już teraz :)

   Usuń
 7. ,,Siedem minut po północy" bym chciała przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno sięgnę po Chmielarza, "Podpalacz" podobał mi się i liczę, że autor utrzyma niezły poziom. "Króla cierni" też przeczytam - mój Miałżon już wciągnął i skwitował krótko "szlachtują się"... Jaumann to mocna pozycja, na pewno warto sięgnąć, a co do "Głębokich ran" to nie jestem przekonana, poczekam na opinie zaprzyjaźnionych blogerów;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jauman był dla mnie wielką niewiadomą, ale jeśli piszesz, że dobry to może trzeba wciągnąć go na "listę" :) "Głębokie rany" planuję kupić, bo mam już "Śnieżkę..." a chcę czytać odpowiednią kolejnością. Chmielarza też na pewno przeczytam, bom ciekawa co tam u Mortki.

   Usuń
 9. Trzeba będzie jakąś pożyczkę zaciągnąć chyba :( W dodatku niedługo jeszcze ma być nowa książka Kinga. Ehh, życie jest ciężkie... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba sobie wprowadzę bana na kupowanie książek, bo ileż można :P A jeszcze wszyscy kuszą jakimiś promocjami! Pożyczki nie zamierzam zaciągać, ale za szóstkę w totku bym się nie obraziła :)

   Usuń
 10. Jakoś specjalnie nie latam za nowościami. W zasadzie z niecierpliwością czekam tylko na ksiązki ulubionych autorów, do reszty musze nabrać zaufania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra metoda! Muszę też chyba to zastosować ;)

   Usuń
 11. No nareszcie wydadzą "Cienie w mroku" Paver, bo już tyle razy były przekładane. "Ashford Park" będzie dla mnie lekturą obowiązkową. pozdrawiam tommy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Cienie w mroku" zapowiadali już kilka razy, ciekawe jak będzie tym razem...

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

 12. Ja zawsze czekam na nowości i tym razem jestem nimi zafascynowana:)
  "Ashford Park","Niewidzialny most" i"Zgliszcza" bardzo chciałabym przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również czekam na te książki :)

   Usuń
 13. Sięgnęłabym po "Statek śmierci"... Rok w Bahrajnie? Czemu nie, też ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też kusi ta książka o Oriencie :)

   Usuń