wtorek, 29 marca 2016

"Ofiara dla burzy" Dolores Redondo

"Ofiara dla burzy" to trzecia (ostatnia?) część trylogii kryminalnej rozgrywającej się w baskijskiej dolinie Baztan. Moją opinię o poprzednich tomach możecie znaleźć tu i tu. Koniecznie sięgajcie po książki Redondo po kolei, zaczynając od "Niewidzialnego strażnika".


Policja w Pampelunie dostaje informację o podejrzanej śmierci niemowlaka. Pozornie, wydaje się, że jest to typowy przykład śmierci łóżeczkowej. Zachowanie ojca zmarłej dziewczynki każe jednak podejrzewać coś zupełnie innego. Sprawa trafia do Amai Salazar, szefowej wydziału zabójstw i jej zespołu. Amaia, specjalistka od spraw trudnych, rozpoczyna śledztwo, które ponownie prowadzi w stronę baskijskiej mitologii. Prababcia zmarłej dziewczynki uważa, że za śmierć dziewczynki odpowiada mitologiczny Inguma, demon, który wysysa oddechy dzieci i wypija ich dusze podczas snu.

"Ofiara dla burzy" to najmroczniejsza i najsmutniejsza jak do tej pory książka Redondo i to nie tylko dlatego, że ofiarami są bogu winne niemowlęta. Także sytuacja osobista pani inspektor ma z tym wiele wspólnego. Amaia pokazuje swą ludzką twarz, nie obce są jej silne emocje. Atmosfera zagęszcza się i momentami przytłacza. Tym razem nie miałam problemu z wytypowaniem sprawcy, wręcz dziwiło mnie zaślepienie Amai. Na szczęście jednak autorka miała kilka asów w rękawie i potrafiła mnie zaskoczyć.

Trzeci tom to godne zakończenie serii. Na szczęście daje ono nadzieję na kontynuację. Polecam.

18 komentarzy:

 1. Jak będę w odpowiednim nastroju to mogę się skusić

  OdpowiedzUsuń
 2. Autorka ogłosiła na FB, że to koniec z Amaią i Nawarrą. Ciekawe, gdzie się teraz przeniesie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, miałam nadzieję na kontynuację. Czyżby Nowy Orlean?

   Usuń
 3. Ja jestem dopiero po pierwszym tomie, ale niebawem biorę się za dwa kolejne. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi naprawdę ciekawie. Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę się rozejrzeć za tą serią, bo jak widzę jest grzechu warta :-) A tak udane cykle są w deficycie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już 3 część i zakończenie serii? No to nieźle jestem spóźniona, bo nie zabrałam się nawet za pierwszą część, mimo że mam w planach :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przynajmniej autorka nie będzie tego nierozsądnie ciągnąć dalej. No i zawsze będzie można obejrzeć film/serial, który powstaje na podstawie serii.

   Usuń
 8. Brzmi naprawdę bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Planuję przeczytać w kwietniu właśnie :)
  pozdrawiam
  tommy z Samotni

  OdpowiedzUsuń