czwartek, 2 stycznia 2014

Zapowiedzi styczniowe i mały stosik

W grudniu nie było postu z zapowiedziami ponieważ zainteresowało mnie tylko "Wołanie kukułki". W styczniu jest już znacznie lepiej. Zobaczcie:

Lesley Downey "Córka samuraja" data premiery: 15.01.2013Zjednoczona po ciężkiej wojnie domowej Japonia szybko przeistacza się w nowoczesny kraj pełen riksz, kolei i szkół dla dziewcząt. Odwieczny konflikt między Północą a Południem wygasł na dobre – a przynajmniej na to wygląda. Taka pochodzi z potężnego południowego klanu Satsuma, który obecnie dominuje w kraju, a jej ojciec, generał Kitaoka stoi na czele nowego rządu. Nobu należy do północnego klanu Aizu, w czasie wojny zdziesiątkowanego przez klan Satsuma. Sekretną miłość Taki i Nobu potępiają obie rodziny. Nikt nie może jednak przewidzieć, jak dramatyczne wydarzenia gotuje los. Wielu południowych samurajów jest bowiem rozczarowanych nowym reżimem, który pozbawił ich mieczy, statusu i honoru. Z tego powodu ojciec Taki nagle opuszcza Tokio i wraca na południową wyspę Kiusiu. Tam jednak problemy tylko narastają... Kiedy wraz ze swoim klanem wszczyna rebelię, rząd wysyła wojsko, by zdusić ich bunt. Nobu będzie musiał walczyć, a może nawet zabić ojca i brata Taki. Taka zaś stanie wobec wyboru pomiędzy swoją rodziną a ukochanym mężczyzną...

Dan T. Sehlberg "Mona" data wydania: 15.01.2014

 
Skomplikowana sieć wielkiej polityki, międzynarodowego terroryzmu i najnowszych odkryć naukowych w dziedzinie neurologii i techniki komputerowej. Hanna Söderqvist, młoda, ciesząca się dobrym zdrowiem kobieta w tajemniczy sposób zapada w śpiączkę, poprzedzoną wysoką gorączką i przerażającymi halucynacjami. Przypomina to infekcję wirusową. Czy to możliwe, żeby kobieta zaraziła się wirusem komputerowym, który zagraża systemom bankowym Izraela i całego zachodniego świata?Eric Söderqvist, naukowiec z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, był bliski przełomu w pracy nad epokowym wynalazkiem – Mindsurfem, trójwymiarowym internetem, kontrolowanym siłą umysłu i przekazywanym bezpośrednio do mózgu. Pierwszą osobą, na której wypróbował system, była żona Hanna. Wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju, wyrusza więc w desperacką i śmiertelnie niebezpieczną pogoń, po piętach zaś depczą mu Mossad, Hezbollah i FBI.

Anna Jean Mayhew "Sucha sierpniowa trawa" data wydania: 15.01.2014


Wciągająca opowieść w duchu Służących i Sekretnego życia pszczół o przyjaźni między Mary, ciemnoskórą służącą, i Jubie, trzynastoletnią białą dziewczynką z szanowanej, zamożnej rodziny, która, jak się okazuje, skrywa wiele niewygodnych tajemnic... Poruszająca historia o potrzebie bliskości, szczerości, tolerancji, wyrozumiałości dla inności, niezgody na rasizm i zarazem pasjonujący obraz amerykańskiej rodziny i prowincji Południa Stanów w burzliwych i pełnych napięć latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Julia Alvarez "Czas motyli" data wydania: 15.01.2014

Siostry Mirabal – tytułowe Motyle – to bohaterki narodowe na Dominikanie. Zaangażowały się w walkę o wolność w czasach krwawej dyktatury Rafaela Trujillo. Trzy z czterech sióstr zapłaciły za to najwyższą cenę. Julia Alvarez pasjonująco odtwarza historię ich życia, świat uczuć i wartości, a także egzotyczne realia Dominikany. Charyzmatyczne, pełne pasji i zaangażowania bohaterki zjednały sobie sympatię i uznanie tysięcy kobiet na całym świecie. Powieść Julii Alvarez stała się światowym bestsellerem i przetłumaczono ją na szesnaście języków. Książka była nominowana do prestiżowej nagrody National Book Critics Circle Award, zyskała też dużą popularność wśród klubów czytelniczych. Powieść zekranizowano, a w filmie wystąpili m. in. Salma Hayek i nominowany do Oscara Edward James Olmos. W 1999 roku ONZ ustanowiło 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, by uczcić rocznicę brutalnego morderstwa trzech sióstr Mirabal.

Carolina Stroessinger "Wiek mądrości" data wydania: 15.01.2013


Alice Hertz-Sommer dorastała w Pradze, w dzieciństwie spędzała weekendy i święta w towarzystwie Franza Kafki (nazywała go "wujkiem Franzem"), a Gustav Mahler, Sigmund Freud i Rainer Maria Rilke byli przyjaciółmi jej matki. Przeżyła obóz koncentracyjny w Terezinie, przyglądała się procesowi Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Gdy po wojnie wyemigrowała do Izraela, na organizowanych w jej domu koncertach bywali Golda Meir, Artur Rubinstein, Leonard Bernstein, Isaac Stern. Dziś wciąż ćwiczy na pianinie przez kilka godzin dziennie. W Terezinie Alice straciła matkę, męża, przyjaciół. Po latach musiała zmierzyć się z przedwczesną śmiercią jedynego syna. A mimo to, w wieku stu dziesięciu lat, potrafi żyć, nie popadając w zgorzknienie. Wiek mądrości to opowieść o przyjaźni, sile muzyki, rezygnacji z pogoni za dobrami materialnymi, ciekawości świata i niewyczerpanych zasobach optymizmu.

Kerstin Ekman "Oszustki" data wydania: 15.01.2014


Kiedy pewnego dnia sławna pisarka Lillemor Troj zmusza się, by przeczytać maszynopis powieści o swoim własnym życiu, ziemia zaczyna usuwać jej się spod nóg. Powieść została napisana przez kobietę, którą dobrze zna i która chce stać się uznaną pisarką. Nigdy nie były przyjaciółkami, ale przez dziesięciolecia stały się głęboko od siebie uzależnione. Teraz ta druga kobieta grozi zniszczeniem czarującej i mądrej osoby, za jaką czytelnicy uważają Lillemor Troj. Nowa powieść Kerstin Ekman jest ciętym opisem życia literackiego. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o losach dwóch kobiet, od lat pięćdziesiątych XX wieku aż do dziś, o kłamstwie, prawdzie, samotności i wspólnocie.

 Erik Axl Sund "Obłęd" data wydania: 15.01.2014


Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i nos, a także powyrywał włosy z głowy. Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji, Jeanette Kihlberg. Ponieważ awansowała na to stanowisko niedawno, bardzo chce się wykazać. Jednak dochodzenie idzie jak po grudzie, bo sprawca nie zostawił żadnych śladów. Pani komisarz zdołała jedynie ustalić, że jeden z chłopców pochodził z Białorusi, a jeden z Afryki. Wiele wskazuje na to, że mogli paść ofiarą pedofila albo gangu przemycającego dzieci z Europy Wschodniej lub Afryki… Z Chin przybywa nielegalny imigrant. Ma kilkanaście lat i nazywa się Gao Lin. W Szwecji ma się skontaktować z kimś, kto się nim zaopiekuje. Jednak po drodze na umówione spotkanie poznaje kobietę, która prowadzi go do swojego mieszkania…

Katharina Hagena "Smak pestek z jabłek" data wydania: 15.01.2014
Po śmierci babci Iris dziedziczy jej dom. To wydarzenie otwiera dla niej bramy do świata, który wypadł poza ramy czasu. Miejsca, gdzie porzeczki w tajemniczy sposób zmieniają kolor, a kobiety krzeszą iskry z palców. Iris na tydzień zostaje sama w domu Berthy. Nie wie, czy w ogóle chce go zatrzymać. Pływa w czarnym jeziorze, przyjmuje gości, całuje brata dawnej przyjaciółki i maluje mur. Spacerując z pokoju do pokoju, po omacku przebija się przez własne wspomnienia i własną niepamięć, odtwarzając splątane losy trzech pokoleń niezwykłych kobiet.
  
Yasmina Khadara "Afrykańskie równanie" data premiery: 22.01.2014


Nowa powieść jednego z najgłośniejszych i najważniejszych pisarzy francuskojęzycznych, wydawanego w 40 krajach!Pragnąc zagłuszyć jakoś smutek po rodzinnej tragedii, doktor Kurt Krausmann zgadza się popłynąć z przyjacielem na Komory. U wybrzeży Somalii ich jacht zostaje zaatakowany przez piratów i terapeutyczna podróż lekarza przemienia się w koszmar. Wzięty jako zakładnik, dręczony i upokarzany, Kurt odkryje Afrykę bezprawia i niewiarygodnej nędzy, kraj, w którym „bogowie mają skórę zdartą z palców, tak mocno od wszystkiego umywają ręce”. Czy wraz z Hansem, przyjacielem i zarazem bogatym filantropem, oraz pochodzącym z Francji przypadkowym towarzyszem niedoli zdołają znaleźć w sobie siły, aby przetrwać?

Martha Gellhorn "Podróże z nim i samotnie" data wydania: 27.01.2014Martha Gellhorn, podróżniczka, reporterka, żona Ernesta Hemingwaya. Niniejsza książka stanowi zapis doświadczeń jej życia, wybór jej najbardziej „przerażających” podróży. Przemierza w niej zalane deszczem, rozdzierane wojną Chiny, aby poznać Changa Kaj-szeka, antykomunistycznego przywódcę Kraju Środka. Dryfuje bez życia po Morzu Karaibskim w poszukiwaniu U-botów. Wyrusza na spotkanie z opozycyjnym pisarzem w samo serce Związku Sowieckiego. Samotnie i z tym drugim to wspomnienia pisane okiem powieściopisarza, przyprawione nutą ironii i czarnego humoru. Jej ekspresyjny styl i zaskakujące niekiedy reakcje na wydarzenia powodują, że książkę czyta się bez wytchnienia. I choć niekiedy wzburzona tym co widzi, Gellhorn nigdy nie wydaje jednoznacznych sądów, nie zawsze ma rację. Jej prawdziwym talentem jest fakt, że choć przedziera się przez piekło na ziemi, to wciąż potrafi rozśmieszyć.

George R.R. Martin "Rycerz Siedmiu Królestw" data wydania: 30.01.2014


"Rycerz Siedmiu Królestw" to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników George'a R. R. Martina i jego "Gry o tron". Osadzone w świecie cyklu "Pieśń Lodu i Ognia" trzy minipowieści ("Wędrowny rycerz", "Zaprzysiężony miecz", "Tajemniczy rycerz") prezentują wszystko to, co przyniosło autorowi światową sławę – fascynującą „rycerską” fabułę, nakreślone wiarygodnie psychologicznie postaci, rubaszny humor i niespodziewane zwroty akcji, a wszystko to okraszone odrobiną unoszącej się nad krainami Westeros smoczej magii. Rycerskie turnieje, zhańbione damy, dworskie intrygi – to codzienne życie młodzieńca imieniem Dunk, który po śmierci swego rycerza wyrusza na turniej w poszukiwaniu sławy oraz honoru, nie wiedząc, że świat nie jest gotowy na przyjęcie kogoś, kto dotrzymuje przysiąg. W kolejnych częściach Dunk oraz jego kumpel Jajo (późniejszy Aegon V Targaryen, książę Westeros, król i obrońca królestwa) wmieszają się w konflikt ser Eustace'a Osgreya ze Standfast z lady Webber z Zimnej Fosy, a także przybędą na ślub lorda Ambrose'a Butterwella z Białych Murów, gdzie Dunk stanie do turnieju jako Tajemniczy Rycerz, nieświadomy prawdziwego charakteru rozgrywających się wydarzeń...

Andrzej Ziemiański "Pomnik Cesarzowej Achai" tom 3 data wydania: 31.01.2014

 Achaja już ponad 10 lat udowadnia, że jest jedyną słuszną cesarzową w świecie fantastyki. Rozmach i tempo prozy Ziemiańskiego powodują, że kolejne powieści z Achaja w tle zdobywają coraz większe rzesze sympatyków.Nicolas Barreau "Wieczorem w Paryżu" data wydania: 31.01.2014

 
Alain Bonnard, właściciel małego kina studyjnego w Paryżu, jest romantykiem i lubi ludzi przychodzących do jego kina. W szczególności pewną kobietę w czerwonym płaszczu, która zjawia się co środa i zawsze siada w siedemnastym rzędzie. Pewnego razu Alain zbiera się na odwagę i zaprasza piękną nieznajomą na kolację. Jest przekonany, że zanosi się na najcudowniejszą ze wszystkich historii miłosnych, kiedy wydarza się coś, co przewraca mu życie do góry nogami: w jego kinie mają być kręcone zdjęcia do najnowszego filmy Allana Wooda Czułe wspomnienia o Paryżu. Soléne Avril, ulubiona aktorka słynnego amerykańskiego reżysera, zna bowiem kino Bonnarda z dzieciństwa i uparła się, aby kręcić właśnie tam. Nagle kino studyjne i jego właściciel znajdują się w centrum zainteresowania. Alaina niepokoi jednak, że kobieta w czerwonym płaszczu nagle jakby zapadła się pod ziemię. Młody mężczyzna rozpoczyna poszukiwania...


Najbardziej chciałabym przeczytać "Suchą sierpniową trawę", "Obłęd", "Smak pestek jabłek", "Rycerza Siedmiu Królestw" i "Pomnik Cesarzowej Achai".


Opisy i zdjęcia okładek pochodzą ze stron www.datapremiery.pl/ksiazki oraz www.empik.com


I na koniec skromny stosik książek, zdobytych jeszcze w 2013 roku:


Joanna Bator "Ciemno, prawie noc" - wyczekana w długiej kolejce książka, która zdobyła Nike 2013.

Amy Stewart "Zbrodnie roślin. Chwast, który zabił matkę Abrahama Lincolna i inne botaniczne okropieństwa" - upragniona od dawna, pięknie wydana książka o trujących roślinach.

Kathleen Grisson "Dom służących" - porównanie do świetnych "Służących" zrobiło swoje i nie mogłam się powstrzymać

Mark Hodder "W dziwnej sprawie skaczącego Jacka" - również od dawna wypatrywana, kupiona w korzystnej cenie :D

Kamil Janicki "Upadłe damy II Rzeczpospolitej" - na półce wciąż stoi nieprzeczytana poprzednia książka autora, ale Magda K-ska przekonała mnie, że warto mieć.

28 komentarzy:

 1. "Rycerz Siedmiu Królestw"? Fajnie, fajnie, ale większą radość sprawiłyby mi "Wichry zimy". :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też, ale jestem spragniona świata Siedmiu Królestw, więc pewnie nie oprę się zakupowi :)

   Usuń
 2. Chciałabym mieć "Córkę Samuraja" i "Obłęd" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawi mnie książka ,,Obłęd'', więc będę czekać na jej premierę.
  Gratuluje ciekawego stosiku i życzę miłej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Same ciekawe pozycje, to będzie dobry miesiąc:) Mam wielką ochotę na nową książkę George RR Martina!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie mogę się doczekać Martina, tylko szkoda, że to nie "Wichry zimy" :/

   Usuń
 5. Tak, ja mam ogromny dar przekonywania:) Janicki Ci się spodoba, a Hodder jest rewelacyjny, choć trzecia część już była dużo słabsza.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Mona" i "Oszustki" również mnie zainteresowały ;)

  A ze stosu "Dom służących" bym podebrała.

  Przyjemnej lektury!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja w styczniu widzę kilka interesujących mnie książek, ale akurat nie te, które wymieniłaś:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny stosik, czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne zapowiedzi!! Tylko na "Pomnik cesarzowej..." bym się nie skusiła. Resztę z chęcią bym pochłonęła:)
  Z Twojego stosiku zazdroszczę Ci "Domu służących"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dom służących" chyba dobry, bo moja mama była zachwycona :)

   Usuń
 10. "Dom służacych" i "Ciemno, prawie noc" chętnie bym Ci podkradła :)
  Co do nowości, to na ksiązka Martina będzie świetnym prezentem dla mego mężczyzny na urodzinki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno się ucieszy, choć 2 opowiadania z 3 może już znać...

   Usuń
 11. "W dziwnej sprawie skaczącego Jacka" - gdzie upolowałaś na promocji?

  OdpowiedzUsuń
 12. Koniecznie muszę przeczytać ,,Podróże z nim". Interesuję się wszystkim, co ma jakikolwiek związek z Hemingwayem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się jakoś wcześniej specjalnie nie interesowałam, ale ta książka bardzo mnie zaciekawiła.

   Usuń
 13. Wiele książek z tej listy z chęcią bym przeczytałam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetne zapowiedzi i ciekawy stosik :) Z obu kategorii wybrałabym coś dla siebie :) "Mona" jest już w drodze do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie :) Zazdroszczę "Mony" i czekam na Twoją recenzję :)

   Usuń