czwartek, 26 lipca 2012

Luther Sezon 1

Dla widzów o mocnych nerwach

Oprócz tego, ze jestem nałogową czytaczką książek, to jestem również serialoholiczką. Oglądam wszystko - kryminały, dramaty, komedie i seriale medyczne. Lato jest okresem, w którym zazwyczaj nadrabiam zaległości, w planach mam obejrzenie m.in. "Homeland". Niedawno oglądałam też dobry szwedzko-duński Most nad Sundem.

Na wielu forach i blogach co jakiś czas czytałam o "Lutherze", kryminalnej produkcji BBC. Ta brytyjska telewizja słynie z interesujących i świetnie zagranych seriali, takich jak "Wallander" czy "Sherlock".

Detektyw John Luther wraca do pracy po długim urlopie, na który został wysłany przymusowo po zakończonym traumą pościgu za seryjnym mordercą dzieci Henrym Madsenem.
Jego pierwszym dochodzeniem po przerwie jest sprawa zabójstwa rodziców młodej geniuszki, Alice Morgan. Detektywa i Alice zaczyna łączyć łączy dziwna więź - oboje wydają się czerpać dużą przyjemność ze swoich pojedynków słownych i nieustannej rywalizacji. Jednocześnie Luther podejmuje próbę naprawienia swojego związku, który ucierpiał w wyniku jego zaangażowania w sprawę Madsena. Czy detektywowi uda się odbudować małżeństwo z Zoe?

Ten zaledwie 6-odcinkowy serial wzbudza niemałe emocje. Główny bohater John Luther to facet z problemami. Żona rzuciła go dla innego, a on cały czas pozostaje pod obserwacją wydziału wewnętrznego.Luther nie jest bohaterem jednoznacznie złym lub dobrym.  Jest to bohater wybuchowy, czasem agresywny, ale kierujący się w pracy i życiu własnym kodeksem moralnym. Luther czesto balansuje na granicy prawa  Jego sposób postępowania świetnie oddaje rozmowa z jego młodym pomocnikiem: "To co robisz jest złe. Dlaczego to robisz? Bo to słuszne." Luther jest bezgranicznie oddany pracy, na czym cierpi jego życie prywatne. Obsesyjnie, po trupach dąży do celu. W pracy często posługuje się intuicją i przeczuciami, nie waha się ryzykować.

Fascynująca jest jego relacja z psychopatką Alice Morgan. Zaczyna ich łączyć niespotykana więź, może nawet zaczątek uczucia. Jest to świetnie zagrany wątek. Te dwie postacie przyćmiewają wszystkie inne. Genialna kreacja Idrisa Elby i Ruth Morgan.


Oprócz ciekawych, charyzmatycznych postaci dostajemy równie najwyższej próby śledztwa. Luther, pracuje w Serious Crime Unit, jednostce zajmującej się najbardziej poważnymi przestępstwami -morderstwami, porwaniami, pedofilią. Pracuje nad sprawami seryjnych morderców i gwałcicieli. Serial porusza również tak palące sprawy społeczności brytyjskiej jak depresja i przestępczość wśród weteranów.

Jeszcze jedną zaletą serialu jest jego oprawa muzyczna. Piosenka otwierająca serial to "Paradise Circus" Massive Attack. Możemy także usłyszeć Muse, Becka, Emilianę Torrini, Suede i Się Furler.

 Serdecznie polecam! Teraz będę namawiała do obejrzenia wszystkich przyjaciół i znajomych.

2 komentarze:

  1. Słyszałam wiele pozytywnych opinii o tym serialu, a ponieważ uwielbiam seriale kryminalne na pewno go obejrzę :P Na razie muszę dokończyć Grę o Tron i How I Met Your MOther.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie ja też dużo o nim słyszałam o okazał się świetny! Jedne z moich ulubionych seriali w takim razie :) Jeśli jeszcze nie czytałaś to polecam Pieśń Lodu i Ognia.

    OdpowiedzUsuń