wtorek, 17 lipca 2012

Call the Midwife

"Call the Midwife" to serial BBC z 2012 roku, który powstał na podstawie wspomnień, Jennifer Worth, położnej z londyńskiego East Endu.

Fabuła skupia się na młodej, dopiero zaczynającej pracę położnej Jenny Lee, która w latach 50-tych przybywa do Nonnatus House, małego zakonu, w którym pracują i mieszkają zakonnice i położne. Przyzwyczajona do innego życia i sterylnych, szpitalnych warunków Jenny doznaje szoku pracując w ubogiej części Londynu.

Historia toczy się jednak nie tylko wokół młodej Jenny. Dostajemy tu również szereg interesujących postaci, zarówno sióstr i położnych, jak i kobiet, którym pomagają. Moją ulubioną postacią jest Chubby, niezgrabna i nieśmiała położna z wyższych sfer. W przyszłym sezonie liczę też na rozwinięcie wątku Cynthii i Trixie.

Na szczególną uwagę zasługuje atmosfera lat 50 i sytuacja kobiet w tym okresie. Przez sześć odcinków serialu poznajemy wiele bohaterek rodzących dzieci, niektóre, ich pierwsze, a jedna nawet dwudzieste piąte. Każda z nich jest na swój sposób interesująca. Za jedne z ciekawszych wątków uważam historię młodej prostytutki, przypadek Davida i Margaret oraz Winnie i  Teda.

Serial pokazuje nieupiększone życie bohaterek. Często zmagają się z biedą, niekiedy brudem, zaniedbaniem lub nieświadomością. Położne, przyzwyczajone do innego świata muszą zwalczyć swoją niechęć i uprzedzenia by w końcu zauważyć, że to te kobiety, które rodzą dzieci w trudnych warunkach, ale z uśmiechem na ustach (choć to może lekka przesada ;) ) są heroinami.

Co takiego magicznego jest w tym serialu, że jest jednym z najpopularniejszych w Wielkiej Brytanii? Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu jest świetnie odtworzona atmosfera lat 50- muzyka, stroje, samochody. Do tego ciekawa fabuła i interesujące postacie nie tylko pierwszo i drugoplanowe, ale nawet te z trzeciego planu.

Gorąco polecam!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz