czwartek, 2 czerwca 2016

Lista zakupów: czerwiec

Po majowych Warszawskich Targach Książki w zasadzie mogłabym ogłosić bankructwo i nie kupować już nic przynajmniej do końca roku. Myślałam/miałam nadzieje, że w czerwcu w wydawnictwach będzie posucha. Tymczasem jest jeszcze lepiej, a lista zakupów jeszcze dłuższa niż poprzednio.

Zacznę od kontynuacji książki, która mnie poruszyła i ogromnie wzruszyła. Po lekturze trudno mi się było się pozbierać. Pozycja obowiązkowa.

"Kiedy odszedłeś" Jojo Moyes


A jednak „Kiedy odszedłeś” to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o obietnicy złożonej ukochanemu, Lou stara się znajdować nowe powody, dla których warto czekać na każdy kolejny dzień.

Drugą książką, którą zamierzam kupić jest "Rzeźbiarz śmierci" Chrisa Cartera. Zapowiada się kolejny krwawy, znakomity thriller.


Studentka pielęgniarstwa przeżyła szok, gdy odkryła, że jej pacjent, prokurator Derek Nicholson został brutalnie zamordowany we własnym łóżku. Zbrodnia wydawała się bezsensowna, bo Nicholson był śmiertelnie chory i pozostało mu najwyżej kilka tygodni życia. Jednak detektywa Roberta Huntera z wydziału zabójstw policji Los Angeles najbardziej zdumiała wiadomość pozostawiona przez mordercę.
Hunter i jego partner, Garcia, nie mają wątpliwości, że zabójca próbuje nawiązać kontakt z policją. Jakie jest ukryte przesłanie, które stara się przekazać? Kiedy policja znajduje kolejne ciało, pojawia się nowa wiadomość.
Zmuszony do współpracy z nieustępliwą śledczą, Alice Beaumont, Hunter musi jak najszybciej poskładać elementy układanki… zanim Rzeźbiarz ukończy swoje dzieło.
"Turniej cieni" wciąż nieprzeczytany, ale to nie znaczy, że nie mogę kupić kolejne książki Elżbiety Cherezińskiej "Harda"

Książę Mieszko nie pozostawiał swym dzieciom złudzeń. Każde z nich miało być wykonawcą jego woli, ku chwale i tryumfowi księstwa. Świętosławie wskazał Północ i przez małżeństwo z królem Szwecji, Erikiem, uczynił ją gwarantką ważnego sojuszu. Świętosława posłusznie wykonała powierzone przez ojca zadanie, ale po śmierci Mieszka sama chciała decydować o swoim losie. Rozpoczęły się wojny…
„Harda” to niezwykły portret Świętosławy, córki Mieszka i Dobrawy, siostry Bolesława Chrobrego, królowej Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Pasja, ambicja, walka o miłość i wpływy. Barwna, filmowa opowieść o początkach nie tylko Polski.
W koszyku będę miała też "Koniec warty" Stephena Kinga, czyli zakończenie historii z "Pana Mercedesa". Choć nie jest to najlepsza książka Mistrza to i tak zamierzam przeczytać.  

Brady Hartsfield, zabójca odpowiedzialny za masakrę w „Panu Mercedesie”, znajduje się w stanie wegetatywnym w Klinice Traumatycznych Uszkodzeń Mózgu. Zakończenie drugiego tomu trylogii sugeruje jednak, że w pokoju 217 przebudziło się coś złego – zabójca nie tylko odzyskał świadomość, lecz także zyskał nowe, śmiertelne moce, które pozwolą mu siać niewyobrażalne spustoszenie bez opuszczania szpitalnego pokoju. Emerytowany detektyw Bill Hodges i wspierająca go Holly Gibney, którzy nadal prowadzą agencję detektywistyczną, zostają wciągnięci w najbardziej niebezpieczne ze swoich dotychczasowych dochodzeń, bowiem Brady Hartsfield powraca i planuje zemstę nie tylko na Billu Hodgesie i jego bliskich, ale na całym mieście.
Annie Barrows wraz z Mary Ann Schaffer napisały bardzo przyjemną książkę "Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek". Teraz Barrows powraca z nową książką "Opowiem ci pewną historię".
 
 Latem 1938 roku senator Beck pozbawia córkę Laylę środków finansowych i żąda, by podjęła pracę przy Federalnym Projekcie dla Pisarzy, programie zapewniającym posady w ramach Nowego Ładu. Layla, pozbawiona towarzystwa, do którego przywykła, musi zająć się spisaniem dziejów prowincjonalnego miasta Macedonii w Wirginii Zachodniej, ośrodka przemysłu pończoszniczego. Jest przekonana, że od tej chwili będzie wiodła nudne życie, lecz gdy wynajmuje pokój w domu rodziny Romeynów, dziewczynę wciąga ich skomplikowany świat. Wkrótce odkrywa, że prawda o losach miasta jest ściśle związana ze skomplikowaną przeszłością tego rodu.
"Droga do domu" Yaa Gyasi, literacki debiut ukazuje się jednocześnie w USA i Polsce. Mnie zaintrygował opis.


XVIII wiek, Ghana, zachodnie wybrzeże Afryki. Dwie przyrodnie siostry mieszkają w odległych wioskach, nigdy się nie spotkały, nie wiedzą nawet o swoim istnieniu.
Pierwsza z nich, Effia, poślubia angielskiego kolonizatora, dowódcę twierdzy Cape Coast Castle i żyje u boku kochającego męża. Druga, Esi, trafia do twierdzy w dramatycznych okolicznościach. Uprowadzona, wrzucona do lochu, zostaje następnie wysłana za ocean i sprzedana jako niewolnica.

"Rybacy" Chigozie Obioma
 
Bracia Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin porzucają szkołę i zostają rybakami. Ich tata wyjechał do miasta za pracą, a troska o rodzinę spadła na ramiona mamy, okryte kwiecistą wrappą. Bracia wyzwalają się spod rodzicielskiej opieki i coraz częściej widuje się ich nad okrytą złą sławą rzeką.
Pewnego popołudnia spotykają tam miejscowego szaleńca. Ten zdradza im, że jedno z rodzeństwa wkrótce zanurzy się w krwawym strumieniu i nigdy z niego nie wyjdzie. Od tego dnia Ikenna, najstarszy z braci, zaczyna oddalać się od rodziny, staje się coraz bardziej krnąbrny, tajemniczy, a w końcu okrutny.
"Tajemnica Black Rabbit House" Eve Chase
 


Bolesne sekrety rodzinne, zakazana miłość i dotkliwa strata. Idealna powieść dla czytelniczek V.C. Andrews, Kate Morton i Sary Waters
Sekret tak okrutny, że nie sposób wymazać go z pamięci, już na zawsze odmieni tę rodzinę
Amber Alton wie, że w Black Rabbit Hall, kornwalijskiej posiadłości rodziny, czas płynie inaczej niż w Londynie. W domu nie ma dwóch zegarów, które wskazywałyby tę samą godzinę. Każde idealne lato zdaje się trwać poza czasem. Niewiele się dzieje. Ale pewnego dnia wszystko się zmienia…
Trzydzieści kilka lat później Lorna postanawia urządzić wesele w pokrytej patyną czasu, okazałej rezydencji Black Rabbit Hall. Podczas spaceru po lesie do Lorny powracają na wpół zatarte wspomnienia związane z matką. Coraz bardziej intrygują ce są również zawiłe dzieje posiadłości. Wiedziona potrzebą poznania własnej historii, a także losu mieszkającej tu w przeszłości szczęśliwej rodziny, szuka odpowiedzi na nurtujące ją pytania.
"Miejsce na ziemi" Umi Sinha

Dwunastoletnia Lila Langdon jest świadkiem rodzinnej tragedii – przy zaproszonych na wystawną kolację gościach jej matka wręcza ojcu prezent: ręcznie tkany, misternie wykonany obrus. Dziewczynka nie widzi, co dokładnie się na nim znajduje, ale efekt jest porażający – goście uciekają w popłochu, a ojciec zamyka się w swoim gabinecie, gdzie popełnia samobójstwo.
Ta tragedia kładzie kres jej dzieciństwu w Indiach i zmusza do wyjazdu do Sussex do ciotecznej babki Wilhelminy. Tu Lila postanawia rozwikłać rodzinną zagadkę – listy pisane przez babkę mieszkającą w Indiach, a także dzienniki jej ojca układają się w mroczną historię rodziny. Historię o miłości, namiętności, szaleństwie, zemście, konfliktach klasowych, ale przede wszystkim o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. 
"Pył co opada ze znów" Louis de Bernieres
 Porywająca opowieść o rodzinie z brytyjskiej klasy wyższej, w której losach odbija się historia początku XX wieku: splendor i zmierzch Imperium Brytyjskiego, szok i niszcząca siła I wojny światowej, zmiana obyczajów i mody, emancypacja kobiet. Piękna, pełna czułości i delikatnej ironii proza, którą zachwycą się miłośnicy serialu Downton Abbey.
Remigiusz Mróz "W cieniu prawa" 

Galicja, 1909 rok. Mimo złej opinii i niejasnej przeszłości Erik Landecki zostaje przyjęty na czyścibuta w austriackim dworku. Jest przekonany, że los się do niego uśmiechnął. Pierwszej nocy ginie jednak dziedzic rodu, a cień podejrzeń pada na Polaka. Szybko pojawiają się spreparowane dowody, a Erik staje się głównym podejrzanym.
Musi walczyć nie tylko o swoją wolność, lecz także o życie – w zaborze austriackim karą za morderstwo jest bowiem śmierć przez powieszenie.
"Róża północy" Lucinda Riley
 Sędziwa Hinduska, Anahita Chaval, w dniu swoich setnych urodzin, przekazuje prawnukowi manuskrypt, w którym opisała historię swojego życia. Młody Ari Malik, skoncentrowany na pracy i karierze, chowa babcine opowieści do szuflady. Po latach, spełniony w życiu zawodowym, ale rozczarowany swoim życiem osobistym, sięga po wspomnienia Anahity. Podążając tropami tajemnic przeszłości trafia z upalnych kolorowych Indii do ponurej i mrocznej rezydencji Astbury w angielskim hrabstwie Devon. Tam poznaje jej tajemniczego właściciela i … gwiazdę filmową z Hollywood. Mroczne sekrety, które kładą się cieniem na historii szlachetnego rodu Astbury, połączą ich losy.
Dziewczyna jak ocet. Poskromienie złośnicy" Anne Tyler

Doktor Battista jest o krok od przełomowego odkrycia. Niestety jego błyskotliwy asystent może zostać deportowany, co wstrzymałoby badania. Naukowiec obmyśla plan, w którym kluczową rolę ma odegrać jego córka Kate.
Anne Tyler stawia pytanie, czy współczesna, niezależna kobieta jest w stanie poświęcić się dla mężczyzny. Odpowiedź jest oryginalna i zabawna – jak sama Kate.
"Nigdy nie zapomnieć" Michael Bussi

Jamal biegnie szybko, bardzo szybko. Z powodu protezy nogi i innych zrządzeń losu wiele musi w życiu nadrobić.
W Yport, dokąd pojechał trenować na najwyższej w Europie skale nadmorskiej, najpierw zauważył czerwony szal wiszący na ogrodzeniu, potem zobaczył niewiarygodnie piękną brunetkę w podartej sukience stojącą tyłem do przepaści i patrzącą mu prosto w oczy. Są sami na świecie; Jamal wyciąga rękę i rzuca jej szal, tak jak się rzuca koło ratunkowe.
Kilka sekund później na lodowatych kamieniach opustoszałej plaży przed oczami przerażonego Jamala leży nieruchome ciało nieznajomej. Na szyi ma czerwony szal.
Taka jest wersja Jamala.
Wierzycie mu?
"Cesarstwo to ty" Javier Moro
Książka jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Piotra I (1798-1834), twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również fascynująca saga rodzinna i epicka, autor doskonale łączy narrację na tematy rodzinne i historyczne. Akcja powieści rozgrywa się w czasie 30 lat, występuje w niej wiele prawdziwych i fikcyjnych, ale zawsze interesujących postaci. Jest to opowieść o tworzeniu się niezależnego narodu, bo po raz pierwszy kolonia staje się siedzibą kolonialnego cesarstwa i zyskuje niepodległość pod hasłami ówczesnego liberalizmu. Istotną częścią jest też życie osobiste Piotra I – zgodnie z obyczajami uwikłanego w małżeństwo z rozsądku, mające zapewnić międzynarodowe sojusze. Jego bujne życie uczuciowe i nieokiełznana energia towarzyszą mu przez całe życie. Poznajemy też jego austriacką żonę, która okazuje się wierną towarzyszką życia, choć trudno jej dostosować się do życia w nieprzyjaznym kraju i otoczeniu i znosić niewierność męza, poznajemy jego kochanki i najbliższą rodzinę, przeżywamy dramatyczne zwroty akcji, miłość, rozpacz i szukanie wyjścia z niezwykle skomplikowanych sytuacji. Ludwik XIV, władca absolutny, mówił: „Państwo to ja” – Pedro de Braganza musi rządzić w warunkach monarchii konstytucyjnej i ograniczać swe absolutystyczne ciągoty.


A co Was zainteresowało w czerwcu?

22 komentarze:

 1. Też mogłabym darować sobie kupowanie książek, ale jak to zrobić skoro tyle ciekawych premier. Większość przedstawionych pozycji mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawych premier co miesiąc jest co raz więcej i więcej :D

   Usuń
 2. Bardzo jestem ciekawa nowej książki Cartera, to będzie obowiązkowa lektura. Zastanawiam się nad Kingiem, co prawda ta poprzednia część mnie trochę zmęczyła, ależ ten wątek zemsty bohatera może być niezły. I powieść Mroza pewnie też przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ogromnie ciekawa czy Carter utrzyma poziom z poprzednich tomów, może być trudno :) 2 tomy Kinga mnie nie powaliły, ale chcę przeczytać i 3.

   Usuń
 3. No widzisz, to mnie umknął King, a i książek z serii szekspirowskiej też jakoś nie widuję w zapowiedziach. Eh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo książek z serii szekspirowskiej jakoś nie reklamują :/

   Usuń
 4. Ostatnia część detektywistycznej serii Kinga zapowiada się bardzo dobrze. Chociaż biorąc pod uwagę klimat poprzednich dwóch części, nie wiem czy nie stawiam za wysokich wymagań. Okaże się.
  No i oczywiście Harda, Harda, Harda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta 3 część to chyba trochę z obowiązku, bo lubię dokańczać serie.
   Na Hardą ogromnie sobie ostrzę pazury :)

   Usuń
 5. Na pewno będę polować na "Dziewczynę jak ocet" :D

  Zapraszam do siebie na konkurs :)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 6. Biorę wszystko, pod warunkiem, że sprzedają też czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Carter, Cherezińska i King są moimi czerwcowymi pewniakami. Mam co czytać po majowym szaleństwie zakupowym, więc teraz ostrożniej się zachowam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba wpadłam w książkowy ciąg zakupowy... Szkoda tylko, że nie mam więcej czasu na czytanie.

   Usuń
 8. "Zanim się pojawiłeś" czytałam i bardzo mi się podobało, ale raczej nie mam ochoty sięgać po kontynuację. "W cieniu prawa" Mroza może przeczytam, ale poczekam na jakieś recenzje i wtedy zdecyduje :)
  Pozdrawiam.
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja testem ciekawa, co jeszcze autorka wyciśnie z tej historii, bardzo chcę przeczytać "Zanim się pojawiłeś". Z Mrozem postąpię podobnie :)

   Usuń
 9. Jest tego zbyt wiele, by wymienić wszystkie tytuły, które bardzo chcę mieć :) Ale taki absolutny numer 1 to "Miejsce na ziemi" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ojej Carter...Eh, tyle ciekawych książek,a tak mało pieniędzy :(
  Zazdroszczę...
  kasi-recenzje-ksiazek.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. ,,Drogę do domu" mam w planach.

  OdpowiedzUsuń