środa, 13 maja 2015

Trylogia z Neshov

Anne B. Ragde jest popularną norweską autorką. Jedną z jej najbardziej znanych i lubianych powieści jest "Ziemia kłamstw" opowiadająca o rodzinie Neshov i dwa kolejne tomy - "Raki pustelniki" i "Na pastwiska zielone", które razem tworzą Trylogię Neshov. Fabuła powieści stała się kanwą dla serialu telewizyjnego.

 
Trylogia Neshov to historia pewnej norweskiej rodziny mieszkającej nieopodal Trondheim. Kiedy stara Anna Neshov trafia do szpitala po wylewie, w  rodzinnym gospodarstwie w miejscowości Byneset gromadzą się jej trzej synowie i jedyna wnuczka. Najstarszy syn kobiety, 56-letni Tor prowadzi gospodarstwo, gdzie hoduje świnie. Jako jedyny z całej trójki, ma córkę Torunn, który spotkał raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze. Średni syn Anny - Marigdo prowadzi własny zakład pogrzebowy i od siedmiu lat nie odwiedza rodziny. Najmłodszy Erlend, który wraz z partnerem mieszka w Kopenhadze zajmuje się dekorowaniem wystaw sklepowych. Spotkanie po latach odkryje wiele tajemnic.

Trylogia Neshov to doskonała opowieść o losach dysfunkcyjnej rodziny, która po latach spotyka się, odkrywa swe mroczne tajemnice i kłamstwa. Radge świetnie sportretowała każdą z postaci. Od nieporadnego staruszka, po zagubioną dziewczynę, szukającą swych korzeni i miejsca w życiu, głęboko wierzącego przedsiębiorcę pogrzebowego, upartego rolnika, kochającego swoje świnie i kolorowego geja, który uciekł przed nietolerancją aż do Kopenhagi. Każda z tych postaci jest intrygująca i warta uwagi.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona trylogią norweskiej autorki. Ragde zaskoczyła mnie swoim chłodnym, precyzyjnym stylem i plot twistami, którymi zakończyła część pierwszą i drugą. Zżyłam się z bohaterami i kibicowałam im. Szkoda, że przygoda z tą sagą już się skończyła. Czekam na każdą inną książkę Anne B. Ragde.

Polecam!

15 komentarzy:

 1. Wczoraj już czytałam pochwalną recenzję tej trylogii, twoja opinia utwierdza mnie w przekonaniu, że muszę i ja te książki przeczytać :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Juz ostrze pazurki na te trylogie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne są te powieści, ale ja raczej się nie spodziewam, że u nas wydane zostanie coś jeszcze tej autorki

  OdpowiedzUsuń
 4. Powyższy komplet książek leżał pewnego razu na bibliotecznej półce. Zaczynam żałować, że nie wypożyczyłem..
  tommyknocker

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chcę poznać tę serię!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przy takich twistach, trzeba mieć pod ręką całą trylogię, żeby szybko móc sięgnąć po kolejny tom. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na szczęście po tomie 2 miałam od razu 3 i po prostu się na niego rzuciłam :D

   Usuń
 7. Czytałam I tom, ale nie spodobał mi się na tyle, by chcieć czytać dalej. Styl autorki mi nie podszedł niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak była, mi bardzo styl autorki podpasował.

   Usuń
 8. Nie słyszałam wcześniej chyba o tej trylogii ;) To przedstawienie dysfunkcyjnej rodziny może być na pewno ciekawe, ale zupełnie szczerze nie czuję teraz wielkiej ochoty na lekturę :) Może po prostu nie zaiskrzyło między mną, a autorką:)

  OdpowiedzUsuń