piątek, 3 października 2014

Jesienne zapowiedzi książkowe

Jesień to, po wiośnie, moja ulubiona pora roku. To czas kiedy dużo czasu poświęcam na lekturę i kupuję sporo książek. Wydawcy mają dla nas sporo ciekawych zapowiedzi. To książki, które zainteresowały mnie tej jesieni:

"Gdzie się cis nad grobem schyla" Alan Bradley


Zima odeszła w niepamięć, a wraz z nią ponure wydarzenia, które nawiedziły Bishop’s Lacey. Nastała wiosna, świat budzi się do życia, ćwierkają ptaki, a niektórzy snują plany matrymonialne, ale czy to znaczy, że Flawii grozi bezczynność? Niekoniecznie: nadchodzi Wielkanoc, zaginął organista i ciemne chmury zbierają się nad Buckshaw. Czy dojdzie do planowanej ekshumacji świętego Tankreda? Co kryje grobowiec? I czy to prawda, że sopranistki bywają narwane? Część odpowiedzi znajdziecie w książce, reszty poszukajcie sami.

"Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety"Mark Helprin

 

Oscar Progresso siada codziennie w ogrodzie na szczycie góry (uzbrojony w walthera P88, z którym się nie rozstaje), spogląda na Rio de Janeiro i spisuje swoje wspomnienia, po czym skrzętnie upycha je w mrówkoszczelnej kasecie. To, co przeżył, wydaje się nieprawdopodobne: zabójstwo w obronie własnej, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, małżeństwo z cudowną milionerką, rozwód z okrutną milionerką, obrabowanie największego banku na świecie, dwukrotne zestrzelenie przez Luftwaffe, rozmowy z papieżem w stylu: „cześć, właśnie się do ciebie wybieraliśmy”, oświadczyny po pięciu minutach znajomości i ślub z trzykrotnie młodszą Brazylijką... Aż trudno uwierzyć, że największy wpływ na życie tego ekscentrycznego Amerykanina miała... kawa, „siła nieczysta”, z którą obsesyjnie walczy.

"Profesor Stoner" John Williams
William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego zakochuje się w angielskiej literaturze i wsiąka w akademickie życie, tak odmienne od dotychczasowej jałowości. Jednak to tylko chwilowy uśmiech losu. Z biegiem lat Stoner doświadcza szeregu rozczarowań: małżeństwo z „odpowiednią” familią odgradza go od własnych rodziców, jego kariera staje się dokuczliwa, żona i córka oddalają się od niego, a doświadczenie ożywczej miłości kończy się groźbą skandalu. Zagłębiający się w sobie profesor Stoner odkrywa stoicki spokój przodków i konfrontuje się z konieczną samotnością.
Błyskotliwa i głęboko poruszająca powieść Johna Williamsa to dzieło znakomitego stanu umysłu. William Stoner wyłania się z niego nie tylko jako archetyp Amerykanina, ale także jako nieprawdopodobnie egzystencjalny bohater.


"Wszystko, co lśni" Eleonor Catton

 
Najdłuższa w historii książka nagrodzona Bookerem i najmłodsza laureatka tej nagrody!
Lata 60. XIX wieku, Nowa Zelandia. Na wyspie wybucha gorączka złota. Szkot Walter Moody to jeden z tych śmiałków, którzy przybywają do miasta Hokitika skuszeni wizją bogactwa. Tuż po zejściu na ląd jest świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by przedyskutować sprawę serii niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej bez śladu zaginął pewien młody bogacz, który zamieniał w złoto wszystko, czego się tknął. Na drodze prowadzącej do Hokitika znaleziono nieprzytomną prostytutkę, która próbowała odebrać sobie życie. A w chacie poszukiwacza złota, który zapił się na śmierć, niespodziewanie znaleziono wielką fortunę…
Wkrótce okaże się, że losy wszystkich mężczyzn, biorących udział w sekretnej naradzie, są ze sobą w dziwny sposób powiązane. Każdy z nich ma swoją opowieść, swoje grzechy i sekrety. Każdy z nich przybył do Nowej Zelandii z innego zakątka globu, aby zdobyć fortunę. Złoto jednak ma to do siebie, że zawsze jest go za mało.


"Gniazdo kruka" Tomasz SekielskiW kraju narasta kryzys polityczny. Premier musi podać się do dymisji. Dziennikarz Artur Solski zostaje oskarżony o podwójne zabójstwo. Rosyjski agent „Kruk” działa bezkarnie i zdobywa coraz większe wpływy w rządzie. Trwa rozgrywka, której stawką jest życie wielu ludzi i wart miliardy dolarów kontrakt na wydobycie irackiej ropy. Nikt nie wie, gdzie ukryte zostało archiwum Saddama Husajna. Kto ma informacje, ten ma władzę.


"Nie puszczaj mojej dłoni" Michael Bussi


Para zakochanych wypoczywa na rajskiej wyspie La Réunion. Rozleniwienie, palmy, słońce i turkusowe morze tworzą doskonały koktajl. Nagle sielanka zamienia się w koszmar. Kiedy Liane znika z hotelu, jej mąż Martial Bellion staje się podejrzanym numer jeden. Tym bardziej, że ucieka razem z ich sześcioletnią córką.
Policja organizuje blokadę dróg, nad wyspą kołują helikoptery. Rozpoczyna się szaleńczy pościg wśród najbardziej mozaikowej społeczności świata. A jeśli za tym usianym trupami polowaniem na człowieka kryje się przerażająca manipulacja?

"Gniew" Zygmunt Miłoszewski
25 listopada 2013 r. prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego w Olsztynie. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie „odfajkowuje Niemca”, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki, i każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Sprawy, która pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się ostatnim dochodzeniem prokuratora Teodora Szackiego."Wspomnienia brudnego anioła" Henning Mankell


Henning Mankell w nowej odsłonie jako pisarz historyczny! Historia Szwedki, która zostaje właścicielką największego domu publicznego w stolicy Mozambiku na przełomie XIX i XX wieku. Mankell sięga do dokumentów sprzed stu lat, by opowiedzieć historię tajemniczej nordyckiej piękności.  


"Ani śladu Elizabeth" E.C Healey

Elizabeth zniknęła. Ta myśl nie daje Maud spokoju. Maud ma już swoje lata i coraz gorzej u niej z pamięcią. Właściwie jest fatalnie. Chce jej się pić, ale nie pamięta, że już kilka razy zostawiła nietkniętą filiżankę herbaty. W sklepie zawsze wydaje jej się, że potrzebuje ananasów w syropie, chociaż puszki już wysypują się z jej kuchennych szafek. Dzwoni do kogoś, ale gdy rozmówca odbiera telefon, już nie pamięta, z kim i o czym miała rozmawiać.
Ale to jedno Maud pamięta dobrze. Jej przyjaciółka, Elisabeth zniknęła. Nagle, bez uprzedzenia. Tak jak kilkadziesiąt lat temu przepadła jej ukochana siostra. Mimo przeszkód, jakie stawia przed nią jej własny, dotknięty demencją umysł, Maud spróbuje odnaleźć przyjaciółkę, a przy okazji, jeszcze raz wróci do tajemniczych wydarzeń sprzed lat, by wreszcie zrozumieć najtragiczniejszą historię w swoim życiu.
 
"Damy złotego wieku" Kamil Janicki
 
 
 

Żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Opływały w niewyobrażalne luksusy, na swoje zawołanie miały setki dworzan i służących. „Złoty wiek” był jednak tylko fasadą dla najbardziej bezwzględnego okresu dziejów Polski. Otaczała je sieć intryg i spisków.
Oczekiwano od nich, że będą tylko statystkami w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ale „Damy złotego wieku” nie pozwoliły uwięzić się w złotych klatkach. Wzięły sprawy we własne ręce.
Księżniczka z podrzędnego włoskiego rodu ma zasiąść na tronie najpotężniejszego państwa Europy. Czy jej największym wrogiem okaże się ukochany syn?
Magnatka nosi w łonie nieślubne dziecko młodego władcy. Czy dzięki tej ciąży jej ród zostanie wywyższony? A może spadnie na nią hańba i powszechne potępienie?
Królowa walczy z przeklętym dziedzictwem matki i spiskuje przeciw swojemu mężowi. Czy koniec jej dynastii będzie także końcem polskiego imperium?
 
"Świat Lodu i Ognia" George R.R Martin
 
 

„Świat Lodu i Ognia” to bogato ilustrowana historia Westeros, opowieść o starożytnych cywilizacjach i tajemniczych krainach leżących na sąsiednich kontynentach, o ludach, dynastiach i legendarnych bohaterach.
To opisane z rozmachem wielkie wojny, intrygi, zdrady i walki bratobójcze, rzucające cień na wydarzenia opowiedziane w kultowej sadze. Monumentalna kronika świata Lodu i Ognia czerpiąca z wiedzy maestrów i septonów, zbierająca podania, pieśni, spekulacje i legendy.
To pasjonująca powieść autorstwa George’a R.R. Martina, ukazująca całe bogactwo stworzonego przezeń świata."Przejęcie" Wojciech Chmielarz


Środek upalnego lata, Kolumbia. Grupa Polaków wybranych do reklamy Coca-Coli spędza wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem. Ale kiedy beztroscy turyści dostaną od Kolumbijczyków propozycję nie do odrzucenia, raj zmieni się w piekło. I nie wszyscy wrócą z tej podróży…
Sobota nad ranem, w Warszawie wstaje świt. Słychać śpiew ptaków i szum rzeki. Z mostu Gdańskiego zwisa ciało mężczyzny – rozpruty brzuch, ręce skrępowane na plecach, a w dłoni orzeszek ziemny. W skorupce.
W dynamicznej, pełnej napięcia i zaskakujących zwrotów akcji powieści z dobrze już znanym komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej Wojciech Chmielarz potwierdza, że jest jednym z najlepszych autorów kryminałów młodego pokolenia.
 
"Klub prezydentów" Michael Duffy, Nancy Gibbs
 
 
 Oficjalnie Klub Prezydentów nie istnieje. Byli prezydenci USA nie mają wpływu na podejmowane przez rząd decyzje, a urzędująca głowa państwa samodzielnie kieruje swoim gabinetem. To wersja dla mediów i obywateli… Tak naprawdę klub byłych prezydentów funkcjonuje, a jego członkowie – dawne głowy państwa nadal często rozdają karty w kluczowych dla Ameryki i świata sprawach.

Okazuje się, że ci, którzy odeszli z urzędu, wcale nie rezygnują z władzy tak łatwo wraz z zaprzysiężeniem swojego następcy…

Z nazwiskami takimi jak Eisenhower, Nixon, Reagan, Clinton i Obama wiąże się wiele tajemniczych historii, których pewnie zainteresowani nie chcieliby ujawnić. Wszyscy członkowie „klubu” szanowali się i nienawidzili, potrafili współpracować, wpierać się wzajemnie w imię dobra kraju, ale też czasem nie wahali się zaszkodzić koledze w ramach politycznej gry, która nieprzerwanie toczy się do dzisiaj.
 
 
A Wy na co czekacie tej jesieni?

45 komentarzy:

 1. Nie wiem jak to zrobię, bo mam zamiar poznać 3/4 tych nowości...

  OdpowiedzUsuń
 2. Świat Lodu i Ognia z chęcią bym nabyła, ale studencki budżet...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat Lodu i Ognia na razie ma i dla mnie zaporową cenę...

   Usuń
 3. Jakoś nie widzę nic dla siebie. Niemniej nie żałuje, bo na razie mam co czytać na najbliższy miesiąc:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest kilka fajnych propozycji na które czekam, np. "Ani śladu Elizabeth" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Wszystko, co lśni" juz od kilku tygodni mam w schowku na empiku, ciekawi mnie ta książka. Chętnie przeczytam też nową powieść Miłoszewskiego, ciekawie pisze .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu wywiadu z autorką w magazynie Książki wiedziałam, że koniecznie muszę przeczytać :)

   Usuń
 6. Na kilka pozycji obie czekamy: Chmielarz, Sekielski, Miłoszewski, Williams, Catton. Aż piszczę z uciech na książki tak wyczekane :)

  Nie wiem, każdy komentarz muszę kopiować, bo za pierwszym razem mnie wyrzuca, dziwne :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie mogę się doczekać, a przecież przede mną jeszcze nowy Minier i Theorin więc mam co czytać ;)

   Nie wiem czemu, ale u mnie też tak czasem jest :/

   Usuń
 7. O! Widzę co najmniej kilka ciekawych pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 8. No to nareszcie do Polski dotrze "Stoner", ten fenomen literacki i blogerski w wielu krajach (w Hiszpanii nie ma chyba blogera, ktory by nie popelnil recenzji tej powiesci). Ciekawe, jak w RP odbiora tego starego stoika. Mnie do konca nie przekonal, bylam na niego zla za te biernosc wobec zycia, przede wszystkim za corke.
  A ja oczywiscie nie powstrzymam sie i kupie Miloszewskiego, bo go po prostu uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa "Stonera" i postaram się przeczytać go w miarę szybko żeby zobaczyć o co ten cały szum.
   Miłoszewskiego też uwielbiam :)

   Usuń
 9. Czekam właściwie na zupełnie inne tytuły - głównie to, co ma w planach MAG, z Cyklem Barokowym i nowym Mitchellem na czele - ale przez przypadek nabyłam dziś nowego Helprina. Ale że był za 50% nie dało się nie skusić... :D Z autorem się jeszcze nie znam, ale jestem dobrej myśli. Zwłaszcza że akurat za jesienią nie przepadam (a za zimą jeszcze bardziej niż za jesienią), więc do wiosny muszę się pocieszać książkami. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak mogłam zapomnieć o nowym Mitchellu - oczywiście ja też czekam na "Widmopis"! Mnie też kusi Helprin, ale "Zimowa opowieść" wciąż czeka na mnie na półce ;)

   Usuń
 10. Październik trochę słabszy pod tym względem niż wrzesień, ale nadal jest w czym wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest zdecydowanie co wybierać, a to tylko niewielki ułamek tego co proponują wydawcy :)

   Usuń
 11. Z tego zestawu zdecydowanie Janicki i Miłoszewski;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja czekam na kontynuację Sejfu i na Klub Prezydentów... z tej listy oczywiście, bo tak w ogóle to na jesieni czeka nas wiele interesujących nowości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie jest jeszcze wiele interesujących nowości :)

   Usuń
 13. Obowiązkowo książka Sekielskiego, bo dwie poprzednie były bardzo dobre. "Gniew" Miłoszewskiego również mam w planach, niedawno skończyłam "Ziarno prawdy", które świetnie mi się czytało. Jako fanka sagi na pewno muszę dorwać "Świat Lodu i Ognia", obok tej książki obojętnie przejść nie mogę, ale Martin mógłby się w końcu porządnie zabrać za "Wichry zimy", bo ile można czekać... :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już tak pomyślałam, że kupię Świat Lodu i Ognia tacie na Gwiazdkę, bo to prezent z którego oboje będziemy się cieszyć :P Zdecydowanie potrzebuję już kolejnego tomu!!

   Usuń
 14. "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" i "nie puszczaj mojej dłoni" brzmią bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta druga bardzo mnie ciekawa, bo poprzednia książka autora była b. dobra :)

   Usuń
 15. Z wybranych przez Ciebie największą ochotę mam na "Pamiętnik z mrówkoszczelnej kasety" :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jest z czego wybierać tej jesieni ! Bradleya już zamówiłem, Miłoszewski też będzie lekturą obowiązkową, kuszą jeszcze "Wszystko, co lśni" oraz "Profesor Stoner"..
  pozdrawiam
  tommyknocker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Miłoszewski jest obowiązkowy, na "Wszystko, co lśni" i "Stonera" się chyba właśnie skuszę :)

   Usuń
 17. Nie będę wymieniać wszystkich tytułów, które mnie zainteresowały, bo jest ich sporo, ale pewnie domyślasz się większości z nich. :D

  OdpowiedzUsuń
 18. "Henning Mankell w nowej odsłonie jako pisarz historyczny!" - to mnie zaintrygowałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 19. "Nie puszczaj mojej dłoni" to coś dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jako fanka twórczości Miłoszewskiego z niecierpliwością czekam na "Gniew", jestem ogromnie ciekawa co też autor natworzył. Nie mam zwyczaju przeglądać nowości, chociaż nie powiem, że się nie zdarza, ale po prostu wolę się nie stresować i nie rujnować finansowo :-) Mimo to kupię ten nieszczęsny "Gniew", "Trupiarza" PWNu, no i tak sobie myślę, że może skusiłabym się na "Nie puszczaj mojej dłoni".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też pewnie w końcu kupie "Gniew", na razie jest w empiku, ale ja czekam na jakąś okazję :P

   Usuń
 21. Sekielski i Miłoszewski - to moje priorytety z Twojej listy, ale inne pozycje też pewnie by mnie zaciekawiły, ale niestety doby nie da się podwoić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie, za dużo tych ciekawych nowości ;)

   Usuń