środa, 6 stycznia 2016

"Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego" Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz

Dwudziestolecie międzywojenne to, moim zdaniem, jeden z najciekawszych okresów w historii Polski. Czasy emancypacji kobiet, szybkiego rozwoju nauki, a dla Polaków przede wszystkim odbudowa niepodległej Polski. Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz, dwójka kulturoznawców i wykładowców akademickich w swojej książce wzięli na tapetę temat arcyciekawy, czyli kobiety - przestępczynie. 

 
"Bezlitosne. Najokrutniejsze kobiety dwudziestolecia międzywojennego" jest podzielona na dziewięć rozdziałów. Książkę otwierają historie trzech znanych, nie tylko w naszym kraju, zbrodniarek - Rity Gorgonowej, Aleksandry Piotrowskiej i Heleny Macoch, kolejno bezlitosnej morderczyni młodej kobiety, arystokratki, oskarżonej o uduszenie osiemdziesięcioletniej ciotki i kobiety oskarżonej o zamordowanie męża. Autorzy nie rozwodzą się jednak nad tymi trzema sprawami zbyt długo i dobrze, bo są to historie dość dobrze znane i opisywane przez innych. W kolejnych rozdziałach Haska i Stachowicz opisują różne sprawy - od zbrodni w afekcie,  po kradzieże, prostytucję , a nawet szpiegostwo. Nie wszystkie "bohaterki" można by nazwać najokrutniejszymi, czy nawet bezlitosnymi. Dużo tu przykładów kobiet nieszczęśliwych, które zmuszone trudną sytuacją życiową zostały pchnięte w stronę zbrodni. Prostytutki, służące, arystokratki - ich historie rozpalały wyobraźnię tłumów kiedyś i zaciekawienie czytelników teraz.

Ciekawym zabiegiem autorów było dołączenie do książki wycinków prasowych z tamtych czasów. To właśnie na prasie codziennej oparli oni swoje poszukiwania. Tabloidy z dawnych czasach lubowały się w opisywaniu przestępstw i robiły to, nie szczędząc soczystych szczegółów. "Bezlitosne" najlepiej czytać stopniowo, dawkując sobie zbrodnie i nieszczęścia bohaterek książki, inaczej całość może zlać się w jedno.

Za książkę dziękuję Business & Culture.

16 komentarzy:

 1. Ach te lata dwudzieste, lata trzydzieste... Gordonowa podobno przezyla wojne. Ciekawe, jak potoczyly sie potem jej losy. A zeby troche odczarowac te epoke polecam Ci lekture "13 pieter" Filipa Springera. Ciarki przechodza, na prawde.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa postać, ciekawa sprawa. Zaraz sprawdzę "13 pięter :)

   Usuń
 2. 20-lecie to moja ulubiona epoka, zarówno jako historyka, jak i czytacza książek :) Z pewnością sięgnę po tę pozycję, bo uwielbiam tematykę kobiecą osadzoną w realiach historycznych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tematykę kobiecą też uwielbiam, staram się kupować i czytać większość takich pozycji.

   Usuń
 3. Nie słyszałam o tej publikacji, a jak widzę, to ciekawa rzecz. Lubię historie o zbrodniach i motywach przestępców, więc będę się za tym tytułem rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
 4. No właśnie, nadmiar tekstu trochę szkodzi. Lepiej czytać na raty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niedawno skończyłam czytać i w weekend będę pewnie myśleć nad recenzją. Muszę przyznać, że nie tego się spodziewałam i nieco się wynudziłam.

  OdpowiedzUsuń
 6. To musi być intrygująca książka. Ciekawią mnie motywy zbrodni, a także klimatyczne wycinki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podobało mi się, że autorzy nie wykorzystali jedynie najbardziej oklepanych historii, a opowiedzieli ich tak wiele. Książkę czytało mi się świetnie, bardzo płynnie i naprawdę byłam zainteresowana tematem. Super opracowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, fajnie, że były te bardzo znane historie i te zupełnie nieznane :)

   Usuń
 8. Bardzo ciekawy temat, jak do tego dobrze i z polotem opisany, to może być perełka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Perełką nie jest, ale całkiem przyzwoitym opracowaniem tak :)

   Usuń