wtorek, 31 marca 2015

Zapowiedzi książkowe

Po szaleństwie zakupowym w marcu, w kwietniu zamierzam trochę finansowo odpocząć od zakupów książkowych. Nie oznacza to, że nie śledzę zapowiedzi.

Joe Abercrombie "Pół króla"


Książę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać czarny tron.

Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę! Oszukany stanie się oszustem. W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń.

Zdradzony sam zostanie zdrajcą. W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych. Czy ten, który padł ofiarą uzurpatora, sam się nim stanie? Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla.
Carter Wilson "Chłopiec w lesie"

Rok 1981. Trzej czternastoletni chłopcy są świadkami przerażającego morderstwa w lesie, niedaleko swoich domów. Wrobieni we współudział w zbrodni przysięgają, że nikomu nie powiedzą o tym, co się stało.

Po trzydziestu latach Tommy Devereaux, autor bestsellerów traktujący pisanie jako formę terapii, w końcu jest gotów, pod płaszczykiem fikcji literackiej, opisać tamto morderstwo. Sytuacja komplikuje się, gdy pewna kobieta prosi go o autograf i zostawia liścik o treści: Nawet nie zmieniłeś mego imienia. Najgorsze koszmary dręczące Tommy’ego stają się rzeczywistością. Postać z przeszłości powraca, grożąc wyjawieniem mrocznej tajemnicy.
Kristina Ohlsson "Papierowy chłopiec"

Stara izraelska legenda opowiada o Papierowym Chłopcu, który przychodzi nocą i porywa dzieci. Dziś już prawie nikt nie pamięta tej legendy…

Pewnego dnia w Sztokholmie przed wejściem do szkoły należącej do gminy żydowskiej od kuli wystrzelonej przez nieznanego sprawcę ginie nauczycielka. Umiera na oczach dzieci i ich rodziców. Dwie godziny później w drodze na zajęcia sportowe zaginęło dwóch chłopców z tej samej szkoły.

Fredrika Bergman i Alex Recht muszą stawić czoło jednemu z największych wyzwań w czasie swojej dotychczasowej pracy w policji. Muszą ruszyć w pościg za przestępcą, który jest równie groźny, co skuteczny. Wszystkie ślady prowadzą do Izraela.

Eden Lundell, która pracuje w szwedzkiej policji bezpieczeństwa, staje wobec innego wyzwania: musi zmierzyć się ze swoją własną przeszłością, gdy w jej życiu pojawia się nagle Efraim Kiel. Wkrótce potem na jaw wychodzi dobrze strzeżona tajemnica.

W każdej z tych spraw pojawia się postać Papierowego Chłopca. Kim jest naprawdę? Czyżby szukał nowych ofiar?
Emelie Schepp "Naznaczeni na zawsze"

Pierwsza część cyklu z prokurator Janą Berzelius w roli głównej. Fenomen wydawniczy w Szwecji.

Policja znajduje mężczyznę zastrzelonego we własnym domu. Na miejscu zbrodni zabezpiecza odciski palców należące do dziecka. Mężczyzna był bezdzietny.

Krótko po pierwszym morderstwie, zostaje znaleziona kolejna ofiara – dziesięcioletni chłopiec. Jego odciski palców pasują do tych odnalezionych w domu pierwszej ofiary. Na karku chłopca widnieje wyryte w skórze imię greckiego boga śmierci Thanatosa. Napis ten robi wrażenie szczególnie na jednej osobie – prokurator Janie Berzelius. Gdzieś już widziała podobny…
Georges Simenon "Niewinni"

Dwadzieścia lat wspólnego życia Annette i Georges’a Célerinów przerwał nagły wypadek. Annette zginęła pod kołami samochodu, przebiegając przez jezdnię.

Dziwne było miejsce tego zdarzenia – ulica Washingtona. Czego szukała tam żona Célerina, policja nie ustaliła. Ale Georges – szacowny jubiler, prowadzący ze wspólnikiem renomowany zakład – chciałby tego dociec. Bo analizując kolejne lata szczęśliwego – jego zdaniem – małżeństwa, powoli dochodzi do wniosku, że tak naprawdę nie znał własnej żony…
Joakim Zander "Pływak"

Idealna propozycja dla fanów „Homeland” i Steiga Larssona!

Rok 1980, Damaszek. W zaparkowanym samochodzie zostaje zdetonowana bomba, która zabija kobietę.

Trzy dekady później w 2013 absolwent szwedzkiego uniwersytetu, Mahmoud Shammosh, otrzymuje anonimowy email z propozycją spotkania. Nadawca twierdzi, że jest w posiadaniu informacji, które zainteresują ich obu…
Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt "Niemowa"

W domu w Torsby zostają zamordowani członkowie rodziny Carsltenów ‒ matka, ojciec i dwoje dzieci. Wszyscy zginęli od strzałów oddanych z bliska. Wkrótce po makabrycznym odkryciu na miejscu zjawia się Sebastian Bergman wraz z resztą ekipy z Krajowej Policji Kryminalnej.

Śledztwo jest skomplikowane, a napięcie wzrasta, kiedy jedyny podejrzany ginie zastrzelony z tej samej broni co Carsltenowie.

Detektywi odkrywają, że świadkiem morderstwa rodziny była dziesięcioletnia Nicole. Policja musi odnaleźć dziewczynkę, zanim… zrobi to morderca.
A.M Holmes "Niech będzie nam wybaczone"

Laureatka Women’s Prize for Fiction 2013

Tragikomiczny obraz życia rodzinnego w XXI wieku – pełen mrocznego humoru, szalonych zwrotów akcji i zapadających w pamięć postaci

Harold Silver przez całe życie obserwował odnoszącego sukcesy młodszego brata George’a, który ma atrakcyjną żonę, dwoje dzieci i piękny dom na przedmieściach Nowego Jorku. Gdy morderczy instynkt popycha George’a do szokującego aktu przemocy, życie całej rodziny przewraca się do góry nogami.
Joyce Carol Oates "Przeklęci"
 Princetown, koniec XIX wieku. Coś mrocznego czai się na obrzeżach wytwornego uniwersyteckiego miasteczka. W snach miejscowej elity pojawiają się wampiry i upiory, na rodziny spada klątwa – zaczynają gdzieś znikać ich córki. W graniczących z Princetown lasach wyrasta bujny, acz przerażający podziemny świat. Kiedy zmiennokształtny książę rodem z Europy porywa pannę młodą sprzed ołtarza, jej brat postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć i na swej drodze napotyka najbardziej niezwykłych ludzi: Grovera Clevelanda, Woodrowa Wilsona, Jacka Londona i Samuela Clemensa znanego lepiej jako Mark Twain – wszystkich nawiedzanych przez „przeklęte wizje”.
Samantha Shannon "Zakon Mimów"

Spektakularna ucieczka z kolonii karnej Szeol I ma tragiczny finał. Zaledwie garstce udaje się ukryć na ulicach Londynu. Sajon nie śpi. Czuwa. Nikt z ocalałych nie może czuć się bezpiecznie.

Paige musi za wszelką cenę przekazać społeczności jasnowidzów informacje o Refaitach i Emmitach. Postanawia zwołać zebranie Eterycznego Stowarzyszenia. Czy jednak najbardziej wpływowi przywódcy przestępczego syndykatu stawią się na wezwanie? Czy pogrążeni we własnych intrygach będą chcieli słuchać o wytworach wyobraźni nawiedzonej dziewczyny?

Refaici wiedzą, że ich sekret nie jest już bezpieczny. Wyłaniają się z cieni, by wyeliminować zagrożenie. Paige nie może pozostać w miejscu. Nie może nikomu zaufać.

Rozpoczyna się polowanie na sennego wędrowca.
Nadżib Mahfuz "Chan al-Chalili"

Akcja powieści rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej w starej dzielnicy Kairu zwanej Chan al-chalili, do której przeprowadza się rodzina głównego bohatera, czterdziestoletniego egipskiego intelektualisty Ahmada Akifa. Egipcjanie uważają, że skoro Chan al-Chalili jest świętą dzielnicą, Niemcy nie odważą się jej bombardować. Rzeczywiście – bomb spada tam mniej. Co jednak istotne, przeprowadzka jest dla rodziny niemal jak podróż za granicę. Wszystkie te zaułki są bowiem zamkniętymi rewirami, pilnie chroniącymi swoją odrębność.
Ahmad powoli wnika w dzielnicę i odkrywa skrywane przez nią tajemnice. Poznaje nowych przyjaciół i miłość swojego życia, piękną Nawal. Los w końcu zaczyna mu sprzyjać.
Niestety wszystkie pieczołowicie ułożone marzenia i plany Ahmeda rujnuje przyjazd ukochanego młodszego brata Ruszdiego.
Na głębszym poziomie Mahfuz dotyka fundamentalnych zagadnień współczesności i zadaje sobie pytanie,  czy podobnie jak niemieckie bomby, które codziennie zagrażają Chan al-Chalili, postępowi musi zawsze towarzyszyć niszczenie przeszłości.

W tym miesiącu w przewadze kryminały. Najchętniej kupiłabym "Papierowego chłopca" i "Niemowę", ale kusi też nowa powieść Mahfuza i drugi tom The Bone Season...

19 komentarzy:

 1. Mnie tym razem jakoś nic szczególnie nie zainteresowało, choć niektóre pozycje są całkiem, całkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No szału nie ma, nie ma nic co absolutnie muszę mieć, ale kilka zapowiada się ciekawie.

   Usuń
 2. "Niewinny" i "Niemowa" - te książki są na mojej zakupowej liście. Kusi też "Chłopiec w lesie" i najnowsza Oates..
  pozdrawiam
  tommyknocker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak myślałam, że Simenon Cię zainteresuje :)

   Usuń
 3. Chyba nic dla siebie nie znalazłam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z Twojej propozycji "Niemowa" i "Papierowy chłopiec" z całą pewnością u mnie będą na liście. Zainteresował mnie też "Pływak" Zandera, ale to się zobaczy. W każdym razie kwiecień na bogato :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę tego jest, ale mam nadzieję, że wytrwam i nic w kwietniu nie kupię :)

   Usuń
 5. Zdecydowanie czekam na Zakon mimów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, ale może nadrobię to właśnie w kwietniu :)

   Usuń
 6. przeklęci <3 napewno przeczytam

  zapraszam do mnie : http://bookicons.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że "Chan al-Chalili" może być ciekawe, ale też nie jest to książka, którą koniecznie muszę przeczytać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprzednie książki autora mi się podobały, więc liczę na to, że ta też będzie dobra :)

   Usuń
 8. Sporo ciekawych książek. Intryguje mnie Mahfuz. Jeszcze nie miałam okazji poznać jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też intryguje ten pisarz - muszę zwrócić uwagę na obie jego wydane niedawno powieści.

   Usuń
 9. Mahfuz oczywiscie! Ale tez "Plywak" - recenzjowalam w ubieglym roku na moim blogu. Bardzo dobry thriller, w Hiszpanii swietnie przyjety. Mam nadzieje ze i w Polsce sie spodoba - dreszczowiec zmuszajacy do refleksji nad swiatem i tym, co sie wokól nas dzieje. Goraco polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kuś! Miałam nic nie kupować w kwietniu! :P

   Usuń
 10. Chan al-Chalili i Papierowy chłopiec najbardziej mnie ciekawią, chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń