sobota, 28 lutego 2015

Zapowiedzi marcowe

Kolejny miesięcy przynosi jeszcze większą liczbę ciekawych zapowiedzi. Będę musiała poważnie zastanowić się, co wybrać... Na razie pewniaki to "Babska stacja", "Czarne nenufary" i "Historia kotów".

Elizabeth Cooke "Ciemne, dzikie kwiaty"


Jak poradzą sobie mieszkańcy Rutherford Park w zetknięciu ze zbliżającym się kataklizmem?
Z położonego na wzgórzu rozległego majątku Rutherford Park rodzina Cavendishów ma doskonały widok na otaczający ich świat - piękno sięga horyzontu i daje ukojenie. W pierwszych dniach maja 1915 roku nic nie wydaje się piękniejsze i mniej groźne. A jednak...
Aby uniknąć skandalu, William i Octavia żyją w kłamstwie, utrzymując małżeństwo bardziej z obowiązku, niż namiętności. Ale kiedy ich syn Harry dołącza do Królewskiego Korpusu Lotniczego we Francji, Cavendishowie muszą stawić czoło nieuniknionej prawdy o nich samych, społeczeństwie, w którym żyją i tajemnicom, których nie potrafią już znieść.
W obliczu straszliwej wojny wszystko ulegnie zmianie: relacje między mężem i żoną, żoną i jej kochankiem oraz matką i jej dziećmi. Fundamenty rodu Cavendishów zadrżą w posadach, wiatr historii nie oszczędzi także pozostałych mieszkańców Rutherford Park.
 
Anthony Horowitz "Moriarty"
 
 
„Sherlock Holmes nie żyje. Zapada mrok”.
Stało się! W pamiętnym starciu nad wodospadem Reichenbach przepadli Sherlock Holmes i jego arcywróg, profesor James Moriarty. Policjanci ze Scotland Yardu opłakują największego z detektywów, a przestępcza brać Londynu tęskni za swym hersztem – zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się nowa, brutalna siła zza oceanu, gotowa przejąć kontrolę nad półświatkiem: gang Clarence’a Devereux. Śledczy Frederick Chase z Agencji Detektywistycznej Pinkertona, który podąża jego tropem, znajduje sprzymierzeńca w osobie inspektora Athelneya Jonesa, gorliwego naśladowcy samego Holmesa.
Wkrótce jednak zaczną ginąć ludzie, a gra pozorów, w którą uwikłają się bohaterowie, doprowadzi ich do zaskakującego finału.
 
Cristina Morato "Kobiety niepokorne"
 
 
Nazwiska Marii Callas, Coco Chanel, Wallis Simpson, Evy Perón, Barbary Hutton, Audrey Hepburn i Jackie Kennedy przez dziesiątki lat pojawiały się na stronach czasopism. Dzięki talentowi, urodzie, sile osobowości kobiety te stały się autentycznymi mitami XX wieku. Sławne, bogate, atrakcyjne, w oczach świata wydawały się wcieleniem doskonałości. Jako ikony mody i światowości stworzyły, każda z nich, indywidualny styl i były podziwiane przez miliony kobiet, pragnących się do nich upodobnić. W rzeczywistości owe sławne diwy były jednak kobietami samotnymi, pełnymi kompleksów co do swego wyglądu; pilnie chroniły własną prywatność, niechętnie przyjmując rolę gwiazdy.
Te siedem kobiet-legend nosiło w sobie nigdy do końca nie zabliźnione rany z powodu braku miłości rodziców lub porzucenia przez nich, traumy wojenną, cierpienia związanego ze śmiercią dziecka czy z dramatycznym rozwodem.
 
Joe Abercrombie "Ostrze"
 
 
Logena Dziewięciopalcego, cieszącego się złą sławą barbarzyńcę, opuszcza w końcu szczęście. Czeka go los martwego barbarzyńcy, który pozostawi po sobie tylko pieśni i równie martwych przyjaciół. Jezal dan Luthar, uosobienie egoizmu, żywi jedno pragnienie: odnieść zwycięstwo w kręgu szermierczym. Lecz zbliża się wojna, a na polach bitewnych lodowatej Północy walczy się według brutalniejszych zasad niż w turnieju.
Inkwizytor Glokta, kaleka, który stał się oprawcą, nie ucieszyłby się z niczego bardziej niż z widoku Jezala powracającego do domu w trumnie. Z drugiej strony człowiek ten nienawidzi każdego. Konieczność tępienia zdrady w sercu Unii, przesłuchanie za przesłuchaniem, nie zyskuje mu przyjaciół, a kolejne zwłoki pozostawiają za sobą ślad, który może doprowadzić do samego skorumpowanego serca rządu – jeśli Glokta utrzyma się dostatecznie długo przy życiu, by owym tropem podążyć…
 
Colleen McCullough "Słodko-gorzkie życie"
 
 
Epicka opowieść o miłości, zdradzie i wynagrodzeniu krzywd. Saga, której akcja toczy się w Australii w latach dwudziestych ubiegłego wieku, pióra autorki znakomitej powieści „Ptaki ciernistych krzewów”.
Cztery córki pastora Latimera są znane z urody, inteligencji i ambicji w całej Nowej Południowej Walii.  Bardzo ze sobą związane, solidarnie się wspierają, wierząc, że tak będzie zawsze.
Razem opuszczają rodzinny dom, aby uczyć się pielęgniarstwa. Zamieniając łoża z puchową pościelą na plebanii na spartańskie prycze w szpitalnej bursie. Wielki Kryzys odciska swe piętno na życiu Australii, więc muszą realizować swe ciche marzenia w zmieniającym się wokół  świecie. Czy osiągną niezależność, której tak bardzo pragnęły? Czy życie, podobnie jak miłość, będzie miało słodko-gorzki smak?
 
Kathy Cano-Murillo "Szkoła szycia panny Scarlett"
 
 
Aby zdobyć pieniądze na przeprowadzkę do Nowego Jorku, Scarlet Santana otwiera wieczorową szkołę szycia w miejscowym sklepie z płytami. Chętne do nauki kobiety zaprzyjaźniają się, a Scarlet z nauczycielki staje się uczennicą. Wszystkie bohaterki przekonują się przy okazji, że jeden wzór dobrego życia nie istnieje, a szczęście zawsze zdarza się przypadkiem.
 
Alexandra Popoff "Żony. W cieniu mistrzów rosyjskiej literatury"
 
 
Muzy i redaktorki. Zbawczynie i wydawczynie. Kobiety za największymi dziełami literatury rosyjskiej.
Za każdym dobrym mężczyzną stoi dobra kobieta to klasyczny truizm, w świecie literatury jednak relacje pomiędzy małżonkami są o wiele bardziej złożone. Dla F. Scotta Fitzgeralda i Ernesta Hemingwaya żony były źródłem inspiracji, ale w rezultacie cierpiały na tym ich związki.
W Rosji natomiast żony najsławniejszych pisarzy głęboko angażowały się w sztukę mężów, biorąc na siebie istotną rolę w procesie tworzenia niektórych największych dzieł literackich w dziejach.
Zofia Tołstoj, Vera Nabokov, Elena Bułhakow, Nadieżda Mandelsztam, Anna Dostojewska, Natalia Sołżenicyn: wszystkie one pełniły najróżniejsze funkcje, były stenografkami i redaktorkami, tłumaczkami, nawet wydawcami, a także niezastąpionymi partnerkami intelektualnymi. Żyjąc w restrykcyjnych reżimach, wiele z nich walczyło z cenzurą i przechowywało tajne archiwa mężów, często ryzykując przy tym swoim życiem.
Te niezwykłe kobiety pielęgnowały niektóre najsławniejsze arcydzieła literackie w drodze do ukazania się drukiem, przez co stawały się prawdziwymi „niańkami talentu”, jak scharakteryzowano rolę Zofii Tołstoj w trakcie powstawania „Wojny i pokoju”, i miały nieoceniony wkład w proces twórczy. Jako wdowy kontynuowały swoją misję, tłumacząc i promując dzieła mężów. Czytelnicy zawdzięczają przetrwanie „Mistrza i Małgorzaty” Elenie, poezję Mandelsztama – odwadze Nadieżdy. Vladimir Nabokov nazywał Verę swoim „jedynym cieniem” i tym były wszystkie te kobiety dla swoich mężów, budując własną tradycję, która na Zachodzie nie miała sobie równej.
 
Gustavo Malajovich "Ogród z brązu"
 
 
W niewyjaśnionych okolicznościach znikają w metrze w Buenos Aires czteroletnia Moira Danubio i jej opiekunka Cecilia. Dla ojca dziewczynki zaczyna się koszmar, który będzie trwał latami. Gdy policja okazuje się bezradna, zdesperowany Fabian Danubio i ekscentryczny prywatny detektyw Doberti podejmują poszukiwania na własną rękę. Sprawdzają rozmaite informacje, docierają do miejscowej mafii. Poszukiwania córki stają się treścią życia Fabiana.
 
Steve Hamilton "Zimny dzień w raju"
 
 
Jedyny w historii kryminał uhonorowany równocześnie dwiema najbardziej prestiżowymi nagrodami gatunku: Edgar i Shamus Award
Poruszający do głębi kryminał o przeszłości, która powraca i chwyta teraźniejszość za gardło
Nosi kulę tuż przy sercu. A w sercu obraz tamtej nocy. Kiedy siedział naprzeciwko szaleńca i nie zrobił nic. Szaleniec strzelił. Zabił jego partnera, a jego trafił o centymetr nad sercem.
Od tamtej pory Alex nie jest już policjantem. Nie robi nic ważnego. Na próżno szuka spokoju w małym miasteczku wśród lasów Michigan. Po czternastu latach przyjmuje jednak zlecenie jako prywatny detektyw. I w pierwszym śledztwie morderca – jego morderca – powraca. A przecież od lat siedzi w najbardziej strzeżonym więzieniu. Kto więc osacza Alexa, telefonuje, przysyła listy i róże? Kto usiłuje nawiązać przerażającą chorobliwą więź z Alexem? I kto zabija, jak twierdzi… dla Alexa?
Alex McKnight to jedna z najciekawszych i najoryginalniejszych postaci w literaturze kryminalnej. Detektyw mimo woli, dręczony koszmarem przeszłości i strachem. Strach jest w powieściach Steve’a Hamiltona wszechobecny. Ciąży i narasta wraz z piętrzącymi się zagadkami. Wypełnia i rozsadza nieprzewidywalną akcję.
 
Toni Hill "Piękni samobójcy"
 
 
Barcelona, noc Trzech Króli roku 2011. Inspektor Héctor Salgado, dręczony nierozwiązaną sprawą tajemniczego zniknięcia swojej byłej żony Ruth, nie może zasnąć i, siedząc na tarasie, pali jednego papierosa za drugim. Nad ranem otrzymuje telefon od swojego współpracownika agenta Forta: sekretarka dyrektora generalnego w znanej firmie kosmetycznej rzuciła się pod pociąg na stacji metra. Sprawa wydaje się prosta, lecz z upływem dni Salgado znajduje dowody na to, że za pozornym samobójstwem kryje się zawiła i niebezpieczna pajęczyna kłamstw.
Tymczasem ciężarna agentka Castro, półtora miesiąca przed rozwiązaniem, spędza czas w domu na zaleconym przez lekarza zwolnieniu. Ona też myśli o niezamkniętej sprawie Ruth i nie potrafi pogodzić się z brakiem postępów w rozwiązywaniu tej tajemnicy. I chociaż w swoim obecnym stanie nie powinna zajmować się jakimkolwiek śledztwem, zdecydowaniem i uporem będzie kruszyć fasady kryjące wielkie zło…
 
Madeline Swan "Historia kotów"
 
 
Jeśli myślisz, że kot kiedykolwiek został udomowiony to się mylisz!
Ikona popkultury, najpopularniejszy bohater Internetu, obiekt zbiorowej histerii – KOT. Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony.
Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Z czarnych wyrabiano „lek” na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś.
Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota.
Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.
Picasso uwielbiał je malować – bezpańskie, z najeżonym futrem.
Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia – miała ich ponad pięćdziesiąt.
 
Fannie Flagg "Babska stacja"
 
 
Fannie Flagg powraca z nową, wciągającą, pełną humoru i rodzinnych tajemnic powieścią!
Jeden list wywraca do góry nogami uporządkowane życie Sookie i podważa wszystko, co wiedziała o sobie, swojej rodzinie i przeszłości. Bohaterka wyrusza w daleką podróż do Kalifornii, aby odkryć swoje korzenie. Poznaje niezwykłą historię temperamentnej i pomysłowej Fritzie, która w latach czterdziestych prowadziła wraz z siostrami stację benzynową, była także jedną z nielicznych cywilnych lotniczek. Wkrótce okazuje się, że te dwie tak różne kobiety łączy o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać…
Czy losy kobiet z Babskiej Stacji zainspirują Sookie do zmiany swojego życia?
 
Michael Bussi "Czarne nenufary"
 
Wszystko jest tylko złudzeniem, zwłaszcza kiedy lustrzane odbicia dostarczają nowych poszlak i zacierają ślady. Jednak morderstwa, które zakłócają spokój Giverny,  ukochanego miasteczka Claude’a Moneta, są bardzo realne. W sercu intrygi znajdują się trzy kobiety:  dziewczynka z talentem do malarstwa, niezwykle powabna nauczycielka i stara kobieta o sowich oczach, która wszystko widzi i wszystko wie. I  oczywiście niszczycielska namiętność. A w tle pogłoski o zaginionych lub skradzionych obrazach Moneta, wśród których miały jakoby się znajdować słynne Czarne nenufary.
 
Christoffer Carlsson "Niewidzialny człowiek z Salem"
 
 
Ostatnie dni lata. W sztokholmskim schronisku dla bezdomnych policja znajduje ciało zastrzelonej narkomanki. Światła radiowozów budzą mieszkającego w tej samej kamienicy zawieszonego w obowiązkach policjanta, Leo Junkera.
Junker nie może jednak trzymać się z dala od tej sprawy – okazuje się, że morderstwo powiązane jest z jego własną trudną młodością i tragicznym wydarzeniem sprzed lat, które na zawsze odmieniło jego życie.
W ciemnych zaułkach miasta, opanowanych przez organizacje przestępcze, rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy oraz prawdy o przeszłości Junkera…
Nagroda Szwedzkiej Akademii Kryminałów za najlepszy szwedzki kryminał 2013.
 
Lucy Foley "Utracona i odzyskana"
 
 
Losy zakochanych rozdzielonych przez okrutną historię XX wieku.
Tuż przed śmiercią babcia przekazuje Kate rysunek, który przedstawia jej biologiczną babkę – podobieństwo jest uderzające. Dziewczyna wyrusza w podróż, by odkryć rodzinne tajemnice. Okazuje się, że autorem rysunku jest sławny malarz, Thomas Stafford, który choć uważany za odludka, zaprasza Kate do swojego domu na Korsyce. Opowiada o wielkiej miłości sprzed ponad pół wieku. Kate poznaje historię swojej babki Alice, niegdyś pięknej, odważnej i nieco zagubionej kobiety oraz zakochanego w niej studenta prawa, który marzył o tym, by zostać malarzem. Stanfford opowiada, jak na przestrzeni lat odnajdywał i tracił ukochaną, Kate zaś zakochuje się w jego wnuku, Oliverze. Malarz nie wie jednak wszystkiego. Kate jedzie do Nowego Jorku, dokąd prowadzą kolejne tropy. Udaje się jej odnaleźć Alice, a ta ma do opowiedzenia własną historię…
Opowieść o wielkiej namiętności, kłamstwie, zdradzie najbliższych, poświęceniu i niegasnącej sile miłości, osnuta na przestrzeni burzliwych wydarzeń zeszłego stulecia.
 
Justin Go "Wyścig z czasem"
 
 
Miłość, tajemnica i wielka historia…
Młody Amerykanin Tristan Campbell dowiaduje się, że może być spadkobiercą fortuny Ashleya Walsinghama, brytyjskiego oficera i weterana I wojny światowej, który zginął przed osiemdziesięciu laty podczas wyprawy na Mount Everest w 1924 roku. Ashley zapisał wszystko swej ukochanej, Imogenie Soames-Andersson. Ta jednak nigdy nie zgłosiła się po pieniądze. By odziedziczyć spadek Tristan musi dowieść, że jest spokrewniony z Imogeną – i z tym zadaniem wyrusza w podróż po Europie.
W londyńskich archiwach, na polach bitewnych Sommy i pośród islandzkich fjordów Tristan kawałek po kawałku składa historię życia Ashleya, historię namiętnych schadzek na kilka dni przed wyjazdem na front, służby wojskowej i odwagi w obliczu niebezpieczeństw, romansu wbrew sprzeciwom rodziny, wyprawy w Himalaje podjętej mimo złamanego serca.
 
Chris Wormsley "Opuszczony"
 
 
Niezwykła powieść z Australii
To był rok 1909, gdy Sarah Walker została zamordowana, a nad jej ciałem widziano – stojącego z zakrwawionym nożem – brata, Quinna. I tak spokojne australijskie miasteczko Flint stało się miejscem wielkiej tragedii. A Quinn jakimś dziwnym trafem umknął pościgowi. Wydawało się, że na zawsze, skoro kilka lat później Walkerowie dostali list z informacją, że ich syn poległ na froncie Wielkiej Wojny, we Francji…
Minęło dziesięć lat od tamtych wydarzeń. I Quinn Walker – choć nie całkiem zdrowy na ciele i umyśle, jak się zdaje – powraca do Flint. „Jest jedna sprawa, z którą muszę tam zrobić porządek…” – tak to wyjaśnia. Bo przecież wie, że jest niewinny. Zna twarz mordercy. Tylko kto mu uwierzy – zdemobilizowanemu żołnierzowi z pokiereszowaną twarzą i umysłem pełnym strasznych obrazów wojny?
Chyba tylko Sadie Fox – ta dziwna osierocona dziewczynka, która o tamtej zbrodni wie więcej niż to możliwe…
 
Peter May "Jezioro tajemnic"
 
 
Ostatnia część wielokrotnie nagradzanej trylogii kryminalnej Petera Maya, której ekranizację właśnie produkuje BBC
Szkocka wyspa Lewis to skaliste, porośnięte wrzosami miejsce kojarzące się z księżycowym krajobrazem albo z tolkienowskim Mordorem. Jej mieszkańcy żyją w zamkniętej społeczności, tak purytańskiej, że jeszcze niedawno w niedziele wiązano łańcuchami huśtawki, żeby ochronić dzieci przed grzechem. A jednak to surowe miejsce przyciąga nawet tych, którzy od niego uciekli.
Kryminał i doskonała powieść psychologiczna w jednym.
 
Judith Lennox "Ostatni taniec"
 

Zbliża się koniec dwudziestego wieku i Esme Reddaway postanawia wreszcie odkryć prawdę. Aby to uczynić musi cofnąć się do wydarzeń, które miały miejsce podczas pierwszej wojny światowej, kiedy Devlin Reddaway zakochał się bez pamięci w jej starszej siostrze Camilli i obiecał, że odbuduje dla wybranki swoje rodzinne Rosindell.
Tymczasem wojna zmienia wszystko. Po powrocie do Anglii Devlin dowiaduje się o zaręczynach Camilli z innym mężczyzną. Wiedziony gniewem i żądzą zemsty poślubia - od dawna skrycie w nim zakochaną - Esme. Młoda kobieta próbuje zdobyć serce męża ożywiając dawną tradycję dorocznego letniego balu w Rosindell. Z upływem lat Esme Reddaway nabiera obaw, że stara rezydencja ma złowrogi wpływ na losy swoich domowników. Podczas jednego z przyjęć wychodzi na jaw straszna tajemnica, która sprawia, iż jej dotychczasowy świat obraca się w gruzy. Kilkadziesiąt lat później to właśnie Esme przypada rola przepędzenia z Rosindell złych duchów przeszłości.

27 komentarzy:

  1. Zapatruję się na te Żony, bo widzę zacne nazwiska :D Piękni samobójcy, Zimy dzień w raju... Też pewnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Wyścig z czasem", "Kobiety niepokorne" i "Żony..." to moi faworyci:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie obraziłabym się na taki zestaw na marzec :)

      Usuń
  3. Oj jest w czym wybierać, ale chyba w pierwszej kolejności wybrałabym "Żony. W cieniu mistrzów rosyjskiej literatury".

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam ochotę na "Zony", a polecam "Ogród z brązu". Matko, ile ksiązek!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Ogród z brązu" dobry? Bo zastanawiam się nad kupnem :)

      Usuń
  5. Tyle świetnych książek! "Opuszczonego" i "Słodko-gorzkie życie" już dodaję do swojej listy:)

    OdpowiedzUsuń
  6. "Utracona i odzyskana" to dla mnie must have :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie no ja muszę unikać wszelkich zapowiedzi. Bo aż żal serce sciska, że tych wszystkich książek nie dam rady przeczytać. Ale "Historii kotów" na pewno nie odpuszczę... i kilku innych tytułów jeszcze:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No żal, czasami żal, ale lubię szukać w internecie zapowiedzi :)

      Usuń
  8. "Historia kotów"!

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam kobiety oraz koty, wiec znalazłam mnóstwo rzeczy dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  10. "Kobiety niepokorne", "Historia kotów", "Czarne nenufary" - te trzy pozycje muszę mieć. Z naciskiem na koty :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Na pierwszy rzut oka nic mnie nie zaciekawiło, ale jak o czymś napiszesz, to się może przekonam. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli coś kupię i przeczytam to napiszę ;)

      Usuń
  12. Zdecydowanie najbardziej zainteresowała mnie książka „Żony w cieniu mistrzów literatury rosyjskiej". Lubię czytać o tzw. mistrzach drugiego planu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też, dlatego chętnie przeczytałabym tą książkę :)

      Usuń
  13. Agato, jaką niespodziankę mi dzisiaj zrobiłaś :) Przegapiłem zapowiedź kontynuacji "Rutherford Park" i cieszę się, że książka wyjdzie w tym miesiącu !
    Z pozostałych tytułów obowiązkowo wybieram Maya i Womersleya, plus "Ogród z brązu" i "Pięknych samobójców".
    pozdrawiam
    tommyknocker

    OdpowiedzUsuń
  14. Wiele książek zwróciło moją uwagę, szczególnie chcę przeczytać "Kobiety niepokorne"!

    OdpowiedzUsuń