czwartek, 1 maja 2014

Zapowiedzi majowe i stosik

Po raz pierwszy od baaardzo dawna nie kupiłam w kwietniu ani jednej książki. Nie mam pojęcia jak to zrobiłam, bo zewsząd kusiły promocje z okazji Światowego Dnia Książki. Nie kupiłam nawet (jeszcze) zaplanowanych "Kobiet w kokpicie". Nie oznacza to, że książki do mnie nie przybywały ;) Na jakiś czas zrezygnowałam z publikowania zapowiedzi, ale w tym miesiącu wydawnictwa kuszą mnie wieloma ciekawymi pozycjami. Szykuję się już na Targi Książki w Warszawie i wiem, że będę miała wielki dylemat co kupić.

"Złodziejska magia" Trudi Canavan
 
 
Pierwszy tom niecierpliwie wyczekiwanej kolejnej trylogii najpopularniejszej autorki fantasy ostatniego dziesięciolecia. W świecie, w którym magia napędza rewolucję przemysłową, student archeologii, Tyen, odkopuje księgę zwaną Vella, która posiada zdolność odczuwania. Vella ­– niegdyś młoda czarodziejka zajmująca się introligatorstwem – została zmieniona w pożyteczne narzędzie przez jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników wszechczasów. Od tamtej chwili zbiera informacje, między innymi kluczowe wskazówki na temat katastrofy czekającej świat Tyena.
Tymczasem w krainie rządzonej przez kapłanów Rielle, córkę farbiarza, nauczono, że posługiwanie się magią oznacza okradanie aniołów. Wie jednak, że ma do tego talent, i że w mieście przebywa pewien zdeprawowany człowiek, który chętnie nauczy ją, jak się nią posługiwać – jeżeli tylko odważy się zaryzykować gniew aniołów. Nie wszystko jednak jest zgodne z przekonaniami, w jakich wychowano Tyena i Rielle. Ani natura magii, ani prawa ich krajów. A nawet ludzie, którym ufają.

"Wybawienie" Jussi Adler-Olsen


W odległym zakątku Szkocji na posterunku policji w Wick przez długi czas na parapecie stała zapomniana butelka z ledwo czytelnym listem. Kiedy wiadomość w butelce w końcu trafia do kopenhaskiego Departamentu Q, zajmującego się sprawami szczególnej wagi, odsłaniają się przerażające zdarzenia z przeszłości. Carl Mørck i jego asystent Assad odkrywają, że wołanie o pomoc, napisane ludzką krwią, jest prawdopodobnie ostatnim znakiem życia dwóch chłopców, którzy wiele lat temu zostali uprowadzeni. Dlaczego rodzice nie zgłosili ich zaginięcia? Czy to możliwe, że jeszcze żyją? Nagle staje się jasne, że sprawca jest wciąż na wolności…

"Pobojowisko" Michael Crummey

 
Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z kinem objazdowym po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną do katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John’s. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem…

"Kobiety, które wstrząsnęły światem mody" Bertrand Meyer-Stabley


Moda jest kobietą! Wbrew pozorom jednak świat haute couture nie był dla kobiet łatwo dostępny i przyjazny. Coco Chanel, Vivienne Westwood, Nina Ricci, Elsa Schiaparelli, Sonia Rykiel, Miuccia Prada, Róża Bertin, Jeanne Paquin, Jeanne Lanvin, Madeleine Vionnet, Madame Gres, Carven. Każda z nich rzuciła wyzwanie modzie swoich czasów i wytyczyła jej nowe szlaki, tworząc wyjątkowy styl i własną markę. Niepokorne, nieszablonowe, nieprzeciętne. Silne.
Genialne projektantki, wybitne kreatorki, błyskotliwe stylistki, sprawne menedżerki. Przełamywały tabu i śmiało dyktowały własne pomysły, które szybko stawały się nowym kanonem mody. Ich losy to pasmo szalonych namiętności, osobistych dramatów i zawodowej rywalizacji. Ich kreacje, ale też ich osobowość, niezmiennie inspirują miliony kobiet.
 
"Dziewczyny z Powstania" Anna Herbich


1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do Powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Panienka z dobrego domu w myślach powtarzała: „Boże, spraw, abym wytrzymała tortury”. Matka, która urodziła tuż przed godziną „W”, kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. I ośmioletnia Helenka, prowadzona na pewną śmierć. „Mamo, ja nie chcę umierać” – szeptała.
Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Mężczyźni stwierdzili: „Ojczyzna jest pierwsza. Musicie sobie jakoś radzić”. Kobiety zostały same, w obliczu dramatycznych dylematów. Włożyć coś do garnka czy kupić bandaże dla rannych? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? Ale pytanie, czy warto walczyć, w ogóle nie przychodziło im do głowy. Bo odpowiedź była tylko jedna. Usłyszmy głos dziewczyn z Powstania.
 
"Echa pamięci" Katherine Webb
 
 
Anglia, rok 1937. Czternastoletnia Mitzy Hatcher dorasta we wsi Blacknowle na wybrzeżu Dorset. Dla nieokrzesanej, odrzuconej przez lokalną społeczność dziewczyny przyjazd słynnego artysty Charlesa Aubreya, jego egzotycznej kochanki i ich córek na letnie wakacje jest niczym powiew świeżego powietrza. Mitzy staje się muzą Charlesa i zaprzyjaźnia się z rodziną Aubreyów.
Dziewczyna stopniowo zaczyna widzieć przed sobą przyszłość, o jakiej nawet nie śniła. Rodzi się w niej miłość. Z czasem niewinne uczucie przeradza się w obsesję; dziecinne zauroczenie ustępuje znacznie bardziej skomplikowanym emocjom.
Upłynie blisko siedemdziesiąt pięć lat, nim konsekwencje tej wielkiej namiętności odkryje młody właściciel galerii sztuki, zapatrzony w pośpiesznie naszkicowany portret i zdumiony jego intensywnością. Próby rozwikłania tajemnicy obrazu zawiodą go do Blacknowle, gdzie pozna prawdę o tamtych burzliwych letnich miesiącach.
 
"Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe" Jean de Cars
 
 
Dwanaście wyjątkowych kobiet królowych mających wpływ na losy całych narodów i granice Europy od XVI wieku do współczesności! Wszystkie fascynujące i niepowtarzalne, a jednocześnie tak różne. Kim były, czym się wsławiły, jak sięgnęły po władzę i dlaczego nie potrafimy o nich zapomnieć? Ich krótkie lub długie życie to dni chwały na polu wojen, walk sukcesyjnych, zawieranych sojuszy czy też czas wypełniony pałacowymi intrygami przeplatanymi szczęściem lub cierpieniem? Jean des Cars ukazuje kobiety postawione na czele państwa, małżonki monarchów lub regentki, które naznaczyły swoje czasy, wykuwając przymierza, knując spiski, stawiając czoło walkom sukcesyjnym, wywołując wojny, poszukując pokoju lub pokój zawierając, oddziałując swoimi czynami, inteligencją lub zwyczajnie osobistym urokiem: kobiety zamężne lub nie, obyczajowo skromne lub znane z prawdziwych lub przypisywanych im miłosnych przygód, które znaczyły niekiedy więcej niż królowe z uwagi na rozległość lub zróżnicowanie terytoriów podległych ich Koronie. Przedstawia nowe, często zaskakujące fakty historyczne, szczegółowe obrazy dzieciństwa, prawdziwe oblicza władczyń, pełniących jednocześnie rolę matek, kochanek, żon, ich zalety i wady, a także wiele ciekawostek dotyczących mody, urody i strojów typowych dla danej epoki.
 
"Matki sławnych ludzi"
 
 
 
George Bernard Shaw uważał swoją matkę za „najgorszą, jaką można sobie wyobrazić”. Pani Capone, matka jednego z najbardziej bezwzględnych gangsterów świata, zawsze twierdziła, że Al to „dobry chłopak”. Matka Stalina była kobietą głęboko religijną i marzyła, by jej syn został duchownym. A podczas amerykańskiej wojny o niepodległość matka Jerzego Waszyngtona oświadczyła: – Chciałabym, żeby George wrócił do domu i zajął się plantacją.
W tej książce znajdziecie opowieści o matkach pięćdziesięciorga sławnych ludzi. Większość z nich to nazwiska znane – mężowie stanu, żołnierze, pisarze, muzycy i inni artyści, naukowcy, królowie i królowe, święci i grzesznicy, przestępcy i skandaliści. Matki niektórych z nich same okazały się znaczącymi osobowościami. Nie wszystkie doczekały triumfu swoich dzieci, ale bywało, że nie tylko cieszyły się ich sukcesami, ale też bezpośrednio się do nich przyczyniały. Czasem z kolei okazywały się przeszkodą, a nie pomocą w drodze na szczyty.
 
"Na własne oczy" Linwood Barclay


Cierpiący na schizofrenię Thomas Kilbride uważa swój pokój za bezpieczną twierdzę, której stara się nigdy nie opuszczać. Jego obsesją jest analizowanie map. Za pomocą programu Whirl360.com Thomas może podróżować po całym świecie nie wychodząc z pokoju. Ogląda ulicę po ulicy, zapamiętując najdrobniejsze szczegóły, zapisując w pamięci poszczególne budynki oraz twarze ludzi uchwycone na ekranie komputera. Pewnego dnia, zwiedzając jedną z ulic w centrum Nowego Jorku, Thomas dostrzega w oknie mijanego domu przerażającą scenę. Podejrzewa, że jest świadkiem brutalnego morderstwa. Postanawia zwierzyć się swojemu bratu Rayowi – opiekunowi, łącznikowi z zewnętrznym światem i powiernikowi zawiłych i coraz bardziej niewiarygodnych teorii. Ray traktuje te zwierzenia z przymrużeniem oka, decyduje się jednak przeprowadzić pobieżne śledztwo, aby uspokoić brata. Wkrótce zdaje sobie sprawę, że wraz z bratem zostali wplątani w śmiertelną intrygę.
Co gorsza, znaleźli się na celowniku…
 
"Słuchaj pieśni wiatru. Flipper roku 1973" Haruki Murakami
 
 
„Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” to dwie najwcześniejsze powieści Harukiego Murakamiego nigdy niepublikowane dotąd w Europie ani Stanach Zjednoczonych. Są to również dwie pierwsze części tak zwanej „tetralogii Szczura”, do której należą „Przygoda z owcą” i „Tańcz, tańcz, tańcz”. Ukazanie się ich w Polsce to prawdziwa gratka dla miłośników Murakamiego. Po raz pierwszy pojawia się w nich bezimienny bohater dobrze znany z kolejnych powieści, jego przyjaciel Szczur, chiński barman Jay, a także Naoko z „Norwegian Wood”. Akcja obu utworów toczy się we wczesnych latach siedemdziesiątych. W pierwszym, bohater jest studentem i spędza letnie wakacje w rodzinnym mieście w okolicach Kobe, w drugim ma dwadzieścia kilka lat i prowadzi z kolegą firmę tłumaczeniową. Jak zwykle u Murakamiego obie powieści przepełnione są muzyką popularną i klasyczną, aluzjami do filmów i książek, ale znajdziemy też cytat z ewangelii wg św. Mateusza, historie o Trockim, o tajemniczych bliźniaczkach, opowieść o konstruktorze flippera i stosunkach społecznych panujących na planecie Wenus…
 
"Wayward Pines. Szum" Blake CrouchJest tylko jedna rzecz straszniejsza niż obłęd: świadomość, że jesteś przy zdrowych zmysłach…
Agent specjalny Ethan Burke przybywa do Wayward Pines w stanie Idaho w poszukiwaniu dwóch zaginionych funkcjonariuszy. Tuż po tym, jak przekracza granice miasta, rozpędzona ciężarówka taranuje jego auto. Burke traci pamięć. Nie wie, kim jest i gdzie się znajduje. Szybko jednak zauważa, że w miasteczku dzieją się dziwne rzeczy, a kontakt ze światem zewnętrznym jest niemożliwy. Ethan ma nowy cel: przetrwać.
 
"Troje" Sarah Lotz
 
 
Cztery katastrofy.
Troje ocalonych.
Przesłanie, które zmieni losy świata.
 
Czarny czwartek. Dzień, którego nie sposób zapomnieć. Dzień, w którym niemal równocześnie w czterech miejscach na świecie dochodzi do katastrof wielkich samolotów pasażerskich. Giną setki ludzi, przeżywa tylko czworo. Jedną z nich jest Pamela May Donald. Leżąc w pogorzelisku, wśród poskręcanych fragmentów kadłuba i zmasakrowanych szczątków współpasażerów, nagrywa na komórkę wiadomość, która wstrząśnie światem. Wkrótce potem umiera. Zostaje ich tylko troje.
To dzieci, jakimś cudem prawie niedraśnięte, co nie znaczy, że niezmienione. Wokół nich i z nimi zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nie uchodzi to uwagi religijnych fanatyków na całym świecie. Pojawiają się domysły, podejrzenia i teorie. Niektóre intrygujące, inne fantastyczne, jeszcze inne groźne. Wreszcie komuś przychodzi do głowy myśl, że musi być jeszcze jeden ocalony. Jeszcze jedno cudowne dziecko. Rozpoczynają się poszukiwania, a raczej polowanie. I wtedy świat zmienia się do końca.
 
"Zawołajcie położną" Jennifer Worth
 
 
 
„Wody odeszły!” – to okrzyk, który panna Jennifer niemal codziennie słyszy w słuchawce telefonu. Bez względu na porę dnia czy pogodę natychmiast wkłada swój uniform, bierze pod pachę skórzaną torbę, wsiada na rower i gna przez ulice Londynu, by dotrzeć do rodzącej. Tam potrzebne są jej umiejętności i spokój, wiedza i opanowanie.
Jennifer to Jennifer Worth, brytyjska pisarska i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizującego się w opiece pielęgniarskiej. Były to czasy powojenne, a zarazem czasy sprzed pigułki antykoncepcyjnej – pracy było więc co niemiara. Lekko ateizująca panna z dobrego domu ucząc się zawodu stopniowo zaczyna nabierać szacunku do sposobu życia, na jaki zdecydowały się siostry zakonne, i do każdej swojej podopiecznej.
 
Zdjęcia i opisy książek pochodzą ze strony http://esensja.stopklatka.pl/

Znaleźliście coś dla siebie? A może interesują Was zupełnie inne zapowiedzi?

Na koniec stosik biblioteczno-wymiankowo-recenzyjny:
 

41 komentarzy:

 1. Murakami!!!! :D

  Mnie się nie udało nie zrobić zakupów, ale pocieszam się tym, że były to naprawdę okazyjne nabytki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba się jakoś pocieszać :D

   Usuń
 2. Chętnie przeczytam "Dziewczyny z powstania"!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Pobojowisko" czeka na półce, chętnie zapoznałabym się z "Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe".

  OdpowiedzUsuń
 4. Na Targi Książki też czekam, pewnie skończy się kolejnymi zakupami, niestety! Liczę też, że będzie wymiana książkowa.
  A z majowych zapowiedzi czekam przede wszystkim na przekładane książki od Maga - "Żywe srebro" Stephensona i nową UW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też liczę na wymianę, chyba LC będzie znowu organizować. Od Maga chciałabym przekładaną już Drogę królów.

   Usuń
 5. Wyjątkowo nie znalazłam nic dla siebie, ale może to i dobrze :) Trochę zaoszczędzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pobojowisko. A z Twojego stosiku 451 Fahrenheita.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 451 czytam jestem w połowie i na razie jest bardzo dobrze.

   Usuń
 7. Z całej listy najbardziej poważnie myślę u Mrakamim. :) Miłego czytania! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przywróconych czytałam i mi się podobali, a teraz czekam na Dziewczyny z powstania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bez "Dziewczyn z powstania" się absolutnie nie obejdzie. Liczę też mocno na to, że poznam "Kobiety, które zawładnęły Europą". "Echa pamięci" chętnie przeczytam, ale nie będę szaleć, poczekam na bibliotekę. A ze stosiku przygarnęłabym "Wyścig z czasem", czytałam jedną powieść autorki i żałuję, że nie spotkałam innych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ohlsson pisze bardzo przyzwoite kryminały, a ten ma dobre recenzje, więc liczę na ciekawą lekturę :)

   Usuń
 10. Z Twojej listy najbardziej interesują mnie ,,Kobiety, które zawładnęły Europą".
  Do zobaczenia na V Warszawskich Targach Książki!

  OdpowiedzUsuń
 11. "Wybawienie" i "Echa pamięci" obowiązkowo !
  Z angielskich klimatów rozważam jeszcze "Zawołajcie położną".
  udanych lektur życzę
  tommy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli książka będzie tak samo dobra jak serial, to "Zawołajcie położną" będą świetną lekturą. Dziękuję!

   Usuń
 12. "Kobiety, które zawładnęły Europą. Najpotężniejsze królowe"
  Odnotowałam do kupienia :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba z wymienionych przez Ciebie pozycji nie czekam na żadną, ale muszę przyznać, że nie mogę się doczekać premiery kolejnej książki ze Świata Dysku, pana Pratchetta - Para w ruch! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Pratchetta też czekam, ale przeczytam jak będzie w bibliotece :)

   Usuń
 14. Cztery książki z tych zapowiedzianych, nawet się nam pokrywają. Natomiast ze stosu (mam awersję na słowo "stos"), Enger mnie znudził, Ohlsson zaprezentowała bardzo dobrą, w świetnym tempie i treści skomponowaną powieść, a o Unni Lindell opowiem jutro, bo jestem właśnie po lekturze:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Mi jakoś nie przeszkadza, muszę się zastanowić nad jakąś zmianą ;) Engera właśnie czytam i jestem ciekawa co zmajstrowała siostra Henninga, Lindell też za mną. Ciekawa jestem Twojej opinii :)

   Usuń
 15. Książka Troje bardzo mnie fascynuje, ale trochę się jej obawiam. Mimo to, chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to może być ciekawa książka :)

   Usuń
 16. Kobiety, które wstrząsnęły światem mody chcę przeczytać. Bardzo jestem ciekawa treści:) A w stosiku widzę nową Marklund, a ja jeszcze nie zdążyłam przeczytać poprzedniej:) Teraz nadrabiam Edwardsona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też :) Edwardson mnie znudził i odpuściłam go sobie.

   Usuń
 17. będę polować na Echa pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Serial "Call the Midwife" jest rewelacyjny. Tylko BBC potrafi taki klimat stworzyć. Z książek zainteresowała mnie oczywiście nowa powieść Murakamiego i "Echa winy" Webb, ale to z opisu, bo nie znam jeszcze nic tej autorki.

  Ja z kolei nie pamiętam, kiedy sobie ostatnio jakąś ksiażkę kupiłam :( Staram się oszczędzać, choć ostatnio wpadłam w szał kupowania ciuchów. Ach, ta wiosna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serial, jak to BBC, jest genialny. Ulubiony mojej mamy :)

   Ja właśnie dawno nie wpadłam w szał kupowania ciuchów, a przydałoby się na wiosnę. Ostatnio zauważyłam, że najwięcej wydaję na kosmetyki :/

   Usuń
 19. Ojj, widzę wiele kuszących książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Znalazłam kilka książek dla siebie w tym prym wiodą Dziewczyny z Powstania :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Tyle fajnych książek, no nie wiem kiedy ja nadrobię zaległości ze wszystkimi nowościami :D

  OdpowiedzUsuń