Cornelia Funke "Reckless: Kamienne ciało"
Pod wpływem impulsu wzięłam tę książkę z biblioteki. Sama nie wiem czumu, może zostały mi w głowie Wasze pozytywne opinie?
Jakub Reckless przez wiele lat żył po drugiej stronie lustra. Znajdował schronienie i dom w świecie, w którym nawet najposępniejsze baśnie są rzeczywistością, a zaklęcie nimfy zamienia człowieka w kamień. Wędrował przez góry i puszcze w poszukiwaniu magicznych skarbów dla cesarzy i królów. Pewnego dnia Jakub popełnił błąd i pozwolił, aby na drugą stronę lustra przeszedł również jego młodszy brat Will. Teraz ciało Willa powoli zaczyna zamieniać się w nefryt. Jakub ma bardzo mało czasu na uratowanie brata. Znalezienie lekarstwa będzie wymagało sprytu, odwagi,a wręcz szaleństwa…
Po drugiej stronie lustra toczy się wojna pomiędzy ludźmi pod wodzą cesarzowej, a Goylami - kamiennymi ludźmi, którym przewodzi Kamien. Pomiędzy dwa wrogie obozy wkracza Jakub Reckless, który za wszelką cenę chce uchronić brata Willa przed zaklęciem Czarnej Nimfy i zamienieniem się w Goyla. Jakub to zdolny poszukiwacz skarbów, który dla młodszego brata jest w stanie zrobić wszystko. Towarzyszy im wierna Lisica i Klara - ukochana Willa. Czym książka Funke wyróżnia się wśród innych powieści młodzieżowych? Na pewno oryginalnym światem przedstawionym - mrocznym, tajemniczym, a jednak trochę znajomym i podobnym do naszego. "Kamienne ciało" świetnie się czyta, a dodatkową zaletą książki są ilustracje autorki. Polecam.
7/10
Liza Marklund "Granice"
Ciało pięknej
kobiety zostaje odnalezione w śniegu. To już czwarta ofiara zamordowana w
podobny sposób w krótkim czasie. Pewne elementy zbrodni powtarzają się:
młoda matka zostaje zabita przy użyciu ostrego narzędzia ciosem w
plecy. W redakcji Anniki Bengtzon rodzą się podejrzenia, że w grę
wchodzi seryjny morderca. Dziennikarka rozpoczyna samodzielne
dochodzenie. Jednocześnie otrzymuje dramatyczną wiadomość: jej mąż,
Thomas, który przebywa właśnie na konferencji w Nairobi, zostaje porwany
na granicy Kenii z Somalią razem z innymi przedstawicielami państw
europejskich. Szantażyści przystępują do egzekucji zakładników. Annika
zrobi wszystko, by uratować swojego męża…Niech nie zwiedzie Was opis, a szczególnie jego początek. "Granice" różnią się od poprzednich tomów opowiadających o perypetiach dziennikarki Anniki Bengzton. Zamiast kryminału otrzymaliśmy całkiem niezłą powieść obyczajową. Marklund jak zwykle czyta się świetnie, ale jej bohaterka drażni jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Z niecierpliwością będę oczekiwać kolejnego tomu - nie ze względu na kryminalne zagadki, ale by poznać dalsze losy Anniki i jej męża.
7/10
Lisa Genova "Lewa strona życia"
Sarah Nickerson
jest jedną z wielu pracujących, ambitnych mam z Welmont, bogatego
przedmieścia Bostonu. Mieszka tam z mężem Bobem, wierną nianią i trójką
dzieci – Lucy, Charliem i dziewięciomiesięcznym Linusem. Sarah żyje na najwyższych obrotach krążąc pomiędzy pracą jako wiceprezes zasobów ludzkich w Berkley
Consultings, a domem. Jakimś cudem, niczym kontroler lotów, Sarah trzyma w ryzach każdą minutę
swojego życia. Ale ten nadmuchany do granic możliwości balon musi
kiedyś wybuchnąć. Pewnego pechowego dnia, Sarah jadąc do pracy rozmawia
przez telefon i o sekundę za długo nie patrzy na drogę. W jednym
momencie, wszystkie idealnie zgrane i zgodnie pracujące części
mechanizmu zwanego życiem, zostają z hukiem zatrzymane. Spowodowany wypadkiem uraz mózgu całkowicie wymazuje lewą stronę jej
świata, i po raz pierwszy, Sarah pozwala na to żeby kontrolę przejęli
jej bliscy, w tym od dawna nieobecna w jej życiu matka. Nie mogąc nawet
porządnie umyć zębów, musi przemyśleć swoją przeszłość i zastanowić się
nad niepewną przyszłością. Teraz, kiedy siłą woli próbuje odzyskać niezależność i zdrowie, Sarah
musi nauczyć się, że jej prawdziwe przeznaczenie, jej nowe, prawdziwe
życie, może znajdować się daleko od świata sal konferencyjnych i
projektów. Musi dostrzec, że szczęście i satysfakcja większa niż sukces
zawodowy znajdują się w jej zasięgu, wystarczy tylko przez chwilę
zwolnić tempo.Niedawno na blogach głośno było o drugiej powieści autorki "Motyla" Lisy Genovy - "Lewa strona życia". Po raz drugi, w tym tygodniu spontanicznie zdecydowałam się przeczytać książkę, której wcale nie miałam zamiaru czytać :) I po raz drugi się nie zawiodłam, bo zmagania Sary z zespołem pomijania stronnego bardzo mnie poruszyły. Autorka stworzyła wiarygodny i przejmujący obraz kobiety sukcesu, która nagle staje się zależna od swoich bliski. Styl Genovy jest lekki, język nie zgrzyta, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie. Serdecznie polecam.
7.5/10
Za nominację do The Versatile Blogger dziękuję Marcie Kowalik z bloga All You Need Is Book.
7 faktów o mnie:
1. Jestem uzależniona od internetu.
2. Boję się pająków i wszelakiego robactwa.
3. Mam naturę zbieracza.
4. Jestem trochę antyspołeczna i nie lubię wychodzić poza swoją "comfort zone".
5. Lubię oglądać programy kulinarne oraz dotyczące wystroju wnętrz i architektury.
6. Nie lubię się opalać.
7. Marzę o wyprawie do Ameryki Południowej.
Nie ogarniam, kto już brał udział w zabawie, więc zapraszam wszystkich, którzy mają ochotę o sobie opowiedzieć.






