niedziela, 7 czerwca 2015

Zapowiedzi czerwcowe

Po obfitym w książkowe nowości maju czas na trochę spokojniejszy czerwiec. Mnie zainteresowały te książki:

"Aminata - siła miłości" Lawrence Hill


,,Aminata. Siła miłości” to niezwykła opowieść o losach Aminaty Diallo, urodzonej w 1745 roku w zachodnioafrykańskiej wiosce Bayo. Jedenastoletnia Aminata, porwana przez brytyjskich handlarzy niewolników, zdołała przetrwać podróż przez Atlantyk i znalazła się w Karolinie Południowej. Niepogodzona z losem, gdy tylko nadarzyła się sposobność, ucieka z niewoli, rozpoczynając tym samym wielką podróż do domu. Historia Aminaty to opowieść o przyjaźni, miłości i pełnej determinacji walce o uwolnienie się spod jarzma niewoli.

Lawrence’owi Hillowi udało się stworzyć trzymającą w napięciu i boleśnie prawdziwą opowieść o niezłomnej kobiecie – wstrząsające, zapierające dech w piersiach arcydzieło.

 „Dom przy alei Rothschildów” Stefanie Zweig


 Frankfurt, 1900 rok. Betsy, inteligentna, racjonalna i młoda kobieta oraz jej mąż Johann Isidor, rzutki przedsiębiorca z niemałą fortuną, wprowadzają się do domu przy alei Rothschildów 9. Są szczęśliwi, mają dziecko. Wkrótce przyjdą na świat kolejne. Nie minie jednak wiele lat, gdy na powierzchni harmonijnej sielanki pojawią się pierwsze oznaki zbliżającej się katastrofy…
Wybucha I wojna światowa. Zmienia ona życie Niemców, a w szczególności tych pochodzenia żydowskiego, którzy od nowa muszą uporządkować swój świat i zrewidować wartości, którymi się dotąd kierowali.
Stefanie Zweig otwiera drzwi do niezwykłego świata. Pozornie dobrze znanego, a jednak odległego – do świata, w którym rozgrywa się niezwykle barwne i ciekawe, choć naznaczone trudnymi wyborami życie bohaterów. Dzięki wyobraźni, dbałości o historyczny szczegół i głębokiemu poczuciu człowieczeństwa ta bestsellerowa autorka przedstawia losy żydowskiej rodziny mieszkającej we Frankfurcie do 1917 roku.
„Dom przy alei Rothschildów” – pierwszy tom sagi rodzinnej – staje się symbolem czasu, który na nowo określił bieg historii Europy.

"Kobieta z czerwonym notatnikiem" Antoine LaurainCzarująca i kunsztowna opowieść o tym, jak impuls i ciekawość niepostrzeżenie przeradzają się w żarliwe miłosne śledztwo.
Laurent, znalazca damskiej torebki podąża tropem zapisków pisanych kobiecą ręką w czerwonym notatniku. Z dnia na dzień autorka notatek coraz bardziej go intryguje, a rozpalona wyobraźnia podsuwa mu nieodparte wizje tajemniczej kobiety, która jakby zapadła się pod ziemię. Znaleźć tą jedyną pośród milionów Paryżanek – temu zadaniu oddaje się Laurent z detektywistyczną skrupulatnością i zapałem kochanka, a miejskie zakamarki odsłaniają przed nim swoje sekrety…
Ta romantyczna historia mogła wydarzyć się tylko w Paryżu…
Brawurowo prowadzona i pełna humoru opowieść o ludzkich marzeniach, obawach i nadziejach.

"Samobójcy z końca świata" Leila Guereiro

Prawdziwa historia. W Las Heras w Patagonii młodzi ludzie odbierają sobie życie, a z tajemniczej listy krążącej po miasteczku znikają kolejne nazwiska…
Las Heras, miasteczko-widmo w prowincji Santa Cruz w Patagonii, położone na tytułowym końcu świata, z dala od szumu i zgiełku wielkich miast, kryje mroczną tajemnicę… W latach 1997-1999 młodzi ludzie z niewyjaśnionych przyczyn popełniali samobójstwa. Trzy lata później autorka książki prowadzi dziennikarskie śledztwo: rozmawia z sąsiadami ofiar, poznaje ich środowisko i szuka przyczyny tych drastycznych wydarzeń.

"Te chwile" Herbjorg Wassmo

W najnowszej książce Herbjorg Wassmo zostajemy wciągnięci w fascynującą historię, która toczy się przez wiele lat, a właściwie przez całe życie. Podróż jest długa i trudna od dziewczynki, która dorastała w biedzie w Vesteralen, do pisarki u szczytu sławy, należącej do artystycznej elity kraju.
Podobnie jak Tora i Dina we wcześniejszych powieściach Wassmo, tak i tutaj powoli wyłania się przed nami postać głównej bohaterki. Wrażliwej i nieskończenie silnej. Serce i ból.
„Te chwile” to z jednej strony fascynujący utwór o dorastaniu i rozwoju, z drugiej zaś ujawnienie drastycznej prawdy o głównej bohaterce, o byłym mężu, matce i ojcu, o mężczyznach, z którymi łączyły ją relacje uczuciowe, a których czytelnik może łatwo zidentyfikować.

"Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Craftsmana" Mamen Sanchez


Kryminał, komedia omyłek i romans w jednym. Dla fanów „Stulatka, który wyskoczył z okna i zniknął”.
Atticus Craftsman w każdą podróż zabiera zapas Earl Greya i podręczną biblioteczkę. Również do Madrytu, gdzie ma zamknąć upadające wydawnictwo. Jednak nie spodziewa się, że dynamiczna i niezwykłej urody załoga zrobi wszystko, by ocalić firmę. Po Atticusie ginie wszelki ślad. Śledztwo jest trudne, bo zauroczony detektyw wcale nie chce go zakończyć, a zatracony Atticus wcale nie chce się odnaleźć. Choćby miał zaryzykować nawet wyczerpanie zapasów Earl Greya.
"Poza mapą" Alistair Bonnet
 
Najnowsza książka Bonnetta to swego rodzaju atlas niezwykłych i nietypowych miejsc, białych plam na oficjalnych mapach świata. W epoce map Google’a, może się nam wydawać, że cały świat został już dokładnie opisany, oznaczony i obfotografowany. A tymczasem wciąż istnieją miejsca, których na oficjalnych mapach nie znajdziemy: zaginione miasta, zapomniane wyspy, fatalne miejsca. „Poza mapą” opisuje więc na przykład Eyl, stolicę somalijskich piratów, czy Sealand – opuszczoną platformę przeciwlotniczą u wybrzeży Wielkiej Brytanii, którą jej mieszkaniec ogłosił suwerennym narodem, zaś swoją żonę ogłosił jego księżniczką. Inne takie miejsca to chociażby New Moore, wyspa która wyłoniła się z zatoki bengalskiej w 1970 roku po przejściu przez jej wody potężnego cyklonu, czy Żeleznogorsk (wcześniej Krasnojarsk-26), zamknięte podziemne miasto na terytorium Rosji, którego głównym celem jest produkcja plutonu.

"Koszmarna cisza" Wulf Dorn


Psychiatra Jan Forstner od dwudziestu trzech lat cierpi z powodu utraty brata. Sven przepadł bez śladu w zagadkowych okolicznościach. Pozostało po nim tylko nagranie na dyktafonie, który chłopcy mieli przy sobie tragicznej nocy. Na kasecie Sven wypowiada krótkie zdanie, a potem następuje cisza. Od tego czasu Jana męczą go koszmary…
Po latach dorosły Jan przeżywa załamanie nerwowe, spowodowane rozpadem małżeństwa i utratą pracy, i postanawia wrócić do rodzinnego miasta. Tam pomocną dłoń wyciąga do niego dyrektor kliniki psychiatrycznej i proponuje mu etat.
Wkrótce Jan staje się świadkiem samobójstwa. Razem z dziennikarką Carlą Weller trafia na ślad dramatycznych zdarzeń, które rozegrały się w murach kliniki. Zdarzeń, które miały bezpośredni związek z jego przeszłością.
"Znalezione nie kradzione" Stephen King
 
„Pobudka, geniuszu” – tymi niepokojącymi słowami zaczyna się opowieść o psychopatycznym czytelniku, którego literatura popycha do zbrodni.
Geniuszem jest John Rothstein, autor porównywany z J.D. Salingerem, twórca słynnej postaci Jimmy’ego Golda, który jednak od kilku dekad nie wydał żadnej książki. Czytelnikiem – Morris Bellamy, wściekły nie tylko o to, że jego ulubiony autor przestał publikować nowe powieści, lecz także dlatego, że sprzedał nonkonformistyczną postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam. Morris wymierza Rothsteinowi karę najdotkliwszą z możliwych. Zabija go i opróżnia jego sejf z gotówki. Kradnie też notesy zawierające co najmniej jedną niewydaną jeszcze powieść z Goldem. Morris ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia. Kilka dekad później chłopiec o nazwisku Pete Sauberg znajduje ukryty łup Bellamy’ego. Teraz Bill Hodges, Holly Gibney i Jerome Robinson muszą ratować chłopca i jego rodzinę przed mściwym Morrisem, który po trzydziestu pięciu latach, ogarnięty jeszcze większym obłędem, wychodzi na wolność.

"Buźka" Sophie Hannah

 
Alice Fancourt to świeżo upieczona mama. Po raz pierwszy od porodu postanawia wyjść z domu, pozostawiając córeczkę pod opieką jej ojca. Gdy dwie godziny później kobieta wraca, zastaje męża śpiącego w łóżku na piętrze, a w dziecięcym pokoju… zupełnie inne niemowlę. Alice nie ma wątpliwości — ktoś podmienił dziecko. Jej obaw nie podziela jednak mąż, który oskarża ją o utratę zmysłów. Depresja poporodowa? A może skrzętnie zaplanowana zbrodnia? W sprawę zostaje włączona policja. Za kilka dni mają zostać przeprowadzone testy DNA. Tymczasem Alice wraz z dzieckiem znikają…
„Buźka” to znakomity, trzymający w napięciu thriller psychologiczny. Sophie Hannah – autorka międzynarodowego hitu „Inicjały zbrodni” oraz bestsellerowego „Błędu w zeznaniach” – udowadnia, że nie bez powodu to właśnie ją wnuk Agathy Christie wyznaczył do kontynuowania przygód Herkulesa Poirota.

"Skandale złotej ery Hollywood" Anne Helen Petersen

Jeśli kiedykolwiek myślałeś, że dawniej aktorstwo i skandale się wykluczały, a celebryci żyli spokojnym, przyzwoitym życiem to się mylisz.
Seks, zdrady, nieślubne dzieci,narkotyki i tajemnicze zgony. Brzmi znajomo? To nie nagłówki dzisiejszych brukowców, lecz codzienność Hollywood od początku jego istnienia.
Poznaj Fabrykę Snów, w której pojęcie skandalu ewoluowało od życia w konkubinacie po bigamię, gwałty i oskarżenia o morderstwa. Hollywood, w którym jedna plotka niszczyła karierę i życie. Miejsce, w którym ekscesy, prowokacje i wyuzdanie były na porządku dziennym, a kokainę podawano w kryształowych cukiernicach.
W rolach głównych m.in.:
Bigamista i biseksualny idol kobiet – Rudolph Valentino
„Brzydkie kaczątko” Hollywoodu, uzależniona od środków odchudzających – Judy Garland
Platynowa piękność, którą zabiła farba do włosów – Jean Harlow
Arogancki buntownik i ryzykant – James Dean
W książce Anne Helen Petersen plotka przeplata się z historią.

"Krew na śniegu" Jo Nesbo
 
 Olav zarabia na życie jako płatny morderca. Nie ma przyjaciół ani rodziny. Pewnego dnia spotyka kobietę swoich marzeń, ale… Po pierwsze, ona jest żoną jego szefa. Po drugie, Olav właśnie dostał zlecenie, by ją zabić.

"Dziewczyna z zegarem zamiast serca" Peter Swanson


Gdy George po raz pierwszy spotkał Lianę Decker, miała osiemnaście lat i była studentką pierwszego roku college’u w Sweetgum na Florydzie. Przez cały semestr byli nierozłączni. Kiedy więc otrzymał wiadomość, że w Święta Bożego Narodzenia Liana popełniła samobójstwo, był zdruzgotany.
Gdy jednak odwiedził jej zrozpaczonych rodziców, zorientował się, że stojące na kominku zdjęcie ich córki nie przedstawia Liany, którą znał. Kim więc była dziewczyna, którą tak bardzo pokochał i która tak nagle zniknęła?
Niespodziewanie, po dwudziestu latach, w pewien zwyczajny piątkowy wieczór George w pięknej kobiecie, która zjawia się w barze, rozpoznaje swoją dawną miłość, która zniknęła kiedyś bez śladu…

"W krainie kolibrów" Sofia Caspari


Latem 1863 roku Anna i Viktoria zaprzyjaźniają się na statku do Buenos Aires – ówczesnej ziemi obiecanej dla tysięcy Europejczyków. Młode kobiety dzieli prawie wszystko. Zakochana Viktoria płynie do swego męża Humberto, syna bogatego plantatora. Nie martwi się o swój los, rozkoszuje się luksusową podróżą, śmieje się głośno i odważnie patrzy życiu w oczy. Anna jest służącą – ma dołączyć do bliskich, którzy już od roku mieszkają w Argentynie. Jej serce wypełnia obawa przed nieznanym.
W odległym kraju, z którym obie kobiety wiążą wielkie nadzieje, ich drogi z początku się rozchodzą. Przyszłość Viktorii będzie pełna zaskoczeń, Annę zaś czekają złe wieści…
„W krainie kolibrów” to pierwszy tom żywiołowo opowiedzianej sagi rozgrywającej się na tle zapierającej dech argentyńskiej panoramy. Sofia Caspari zabierze Cię w podróż pełną dramatycznych zwrotów a akcji, barwnych postaci i namiętnych historii miłosnych.

Na mojej liście zakupów są "Te chwile", "Znalezione, nie kradzione". Chętnie kupiłabym też "Poza mapą" i "Samobójców z końca świata".

36 komentarzy:

 1. King obowiązkowo - w księgarni Świata Książki w moim mieście były już dziś świeżutkie egzemplarze pod ladą, ale sprzedaż dopiero od środy :(
  Skuszę się też na Dorna, poprzednia jego powieść była dość dobra. "Buźka" Hannah była już wydana przez G&J pod tytułem "Twarzyczka".
  pozdrawiam
  tommyknocker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Empiku też były wcześniej, ale w twardej okładce i dość drogie :/

   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Rzeczywiście mają, ale po 47 złotych ! Ja właśnie zamówiłem gdzie indziej i zapłacę niecałe 27 złotych z obiorem we środę :)
   tommyknocker

   Usuń
  3. Ja przeważnie kupuję na swiatksiazki.pl i mam darmowy odbiór w księgarni :)
   tommyknocker

   Usuń
 2. "Stulatek" był super, dlatego chętnie bym przeczytała "Zupełnie niespodziewane zniknięcie Atticusa Craftsmana". Mam nadzieję, że to nie kiepska podróba:/ "Poza mapą" to coś zdecydowanie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam nadzieję, że będzie dobra. Poczekam jednak na recenzje, nie będę kupować kota w worku ;) Poza mapą chcę kupić :)

   Usuń
 3. Oglądałam niedawno serial:,,Aminata. Siła miłości”, który zrobił na mnie piorunujące wrażenie, dlatego muszę teraz koniecznie poznać książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też oglądałam, świetna historia. Na pewno będę szukała książki.

   Usuń
  2. Widziałam fragment w TV, ale postanowiłam, że poczekam na książkę :)

   Usuń
 4. Umknęło mi "Poza mapą"...

  OdpowiedzUsuń
 5. 2 i 6 to książki które najbardziej mnie zainteresowały, chętnie je przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Obowiązkowe Wassmo i Zweig. Czy ona ma cos wspólnego ze Stefanem Zweigiem? Co do pozostalych, poczekam na recenzje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wassmo już do mnie jedzie, mam nadzieję, że jutro dotrze, co do Zweig to niestety nie wiem.

   Usuń
 7. Wiele z nich mnie kusi. Dwie pierwsze podobno do mnie jadą :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 8. kilka z tych tytułów mnie zainteresowało - szczególnie "Aminata" i "Skandale...".

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzeczywiście czerwiec spokojniejszy od maja, ale i tak interesujący. Na kilka pozycji obie mamy ochotę, ja jednak z ciekawością poczekam na notkę o "Koszmarnej ciszy", opis brzmi całkiem całkiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Koszmarną ciszę" paluje zakupić Tommy, więc u niego będę wypatrywać recenzji zanim kupię :)

   Usuń
 10. "Kobieta z czerwonym notatnikiem" i "Buźka" - będę poszukiwać tych książek :) Te chwile już czytałam - na moim blogu znajdziesz recenzję :D

  OdpowiedzUsuń
 11. O tak, w czerwcu zapowiedzi są nieco spokojniejsze. Na pewno skuszę się na książkę Kinga, ale pewnie poczekam aż pojawi się w bibliotece. I może jeszcze Nesbo, chociaż fabuła brzmi mało oryginalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NEsbo mnie jakoś nie przekonał, poza tym książka jest jakaś taka krótka :/

   Usuń
 12. Dom przy alei Rothschildów, to coś dla mnie :) Buźka już przeczytana i właśnie piszę swoją opinię :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nawet mi się nie chce wypisywać tytułów, które i mnie zaintrygowały, bo musiałabym przepisać większość. Czyli jest jak zwykle. :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Aminata - to mój pewniak do kupienia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Znowu tyle świetnych zapowiedzi, że aż ciężko wybrać :)

  OdpowiedzUsuń