środa, 2 stycznia 2013

Zapowiedzi na styczeń

Grudzień pod względem nowości książkowych, jak co roku, był zawsze słaby. W tym miesiącu wydawnictwa przygotowały zdecydowanie więcej ciekawych propozycji. To kilka książek, które mnie zainteresowały:


John Lutz "Seryjny" (data wydania: 07.01.2012)

Ofiarę obdzierano ze skóry żywcem. Ból bił z każdego rysu twarzy kobiety, jakby wciąż cierpiała, nawet po śmierci. Oczy miała wytrzeszczone z przerażenia i wpatrzone w pustkę. Na nocnym stoliku leżała elektryczna lokówka. Każde z obrażeń wystarczało, by ofiara straciła przytomność, ale nie dano jej chwili wytchnienia. Podobnie jak przy poprzednim morderstwie, w powietrzu czuć było amoniak.

Kolejne zabójstwa cechuje coraz większe okrucieństwo. Detektyw Frank Quinn wie, że żeby schwytać "Rzeźnika" musi najpierw zrozumieć motywy jego działania. Żeby dojść do szokującej prawdy, będzie musiał cofnąć się w przeszłość - odkryć i połączyć ze sobą fakty pozornie nie mające nic wspólnego z sadystycznymi morderstwami popełnianymi w Nowym Jorku.

Morderca cierpliwie zmierza do celu. Tylko on zna reguły gry i tylko on wie, że ofiary są jedynie narzędziami. Plan jest perfekcyjny, jego realizacja - doskonała, jednak cel musi pozostać ukryty. "Rzeźnik" zbliża się do niego coraz bardziej. Jest już o krok.


Ninni Schulman "Mężczyzna, który przestał płakać" (data wydania 08.01.2013)

Jest upalny sierpniowy wieczór. Straż pożarna w Hagfors dostaje wezwanie do pożaru domu stojącego na skraju lasu.
Kiedy dziennikarka Magdalena Hansson dociera na miejsce, niemal cały budynek zdążył już spłonąć, a ze zgliszcz wydobywają się kłęby czarnego dymu. W środku była kobieta...
Kilka dni później płonie następny dom. A potem jeszcze jeden. Są kolejne ofiary. Policja Hagfors staje wobec jednego ze największych wyzwań w swojej historii. Na małą värmlandzką miejscowość i jej mieszkańców pada strach. Kiedy zacznie płonąć następny dom? I dlaczego?
Magdalena sama ma problemy: jej adoptowany synek nie przestaje tęsknić za Sztokholmem, a ona wikła się w trudny związek z Petterem, swoją szkolną miłością. Ale na własną rękę rozpoczyna poszukiwania podpalacza. Nie przeczuwa, że jej zaangażowanie stanie się wkrótce bardzo osobiste. I śmiertelnie ryzykowne…


Sofie Sarenbrant "Zamiast ciebie" (data wydania: 09.01.2013)

Mija szesnaście lat od zaginięcia kobiety w ciąży w małym miasteczku Brantevik. Sprawę dawno zamknięto, chociaż do dzisiaj nikt nie wie, co się naprawdę zdarzyło w ciągu owego feralnego lata. Jest jednak ktoś, kto nie zapomniał o tym koszmarze – osiemnastoletnia Nicole. Dziewczyna postanawia zmierzyć się z upiorami przeszłości. Wyrusza samotnie do Brantevik, by wyjaśnić mroczny sekret rodziny…Lian Hearn "Kwiat śliwy, mroczny cień" (data wydania: 16.01.2013)

Opowieść o miłości i wojnie oraz o walce kobiety o własne miejsce w świecie mężczyzn. Jej tłem jest historia rewolucji w Japonii, równie ważnej jak rewolucja francuska, a nieznanej szerzej w Europie. Społeczeństwo XIX-wiecznej Japonii było silnie zhierarchizowane - podzielone na warstwy, z wszechobecną dominacją mężczyzn. Los kobiety określali najpierw rodzice, a potem mąż. Rewolucja obyczajowa z lat sześćdziesiątych XX wieku zmieniła jednak feudalną Japonię w nowoczesne państwo. W takiej rzeczywistości przyszło żyć Tsuru, córce lekarza. Dziewczyna, zamiast podążać śladami siostry i zgodnie z tradycją poślubić mężczyznę wybranego przez rodziców, związała się z ukochanym i, tak jak ojciec, poświęciła się medycynie. Przekona się, na jak trudną drogę wkroczyła...


Beatriz Williams "Zanim mnie pokochasz" (data wydania: 22.01.2012)

Kate nie wierzyła w przyszłość swojego związku z Julianem, lecz najbardziej zaskoczyła ją... ich wspólna przeszłość.

Amiens, Francja, rok 1916: kapitan Julian Ashford, brytyjski oficer walczący w okopach frontu zachodniego, zostaje odszukany przez młodą Amerykankę. Nieznajoma posiada informacje na temat misji zwiadowczej, które podobno mogą mu ocalić życie.

Nowy Jork, rok 2007: stąpająca twardo po ziemi analityczka z Wall Street, Kate Wilson, zakochuje się bez pamięci w majętnym biznesmenie, Julianie Laurensie. Nie wie jednak, że ich romans nie jest dziełem przypadku. Julian długo czekał na spotkanie z nią - urzekającą kobietą, która wyłoniła się z mroków wojny, by uratować mu życie. Teraz, we współczesnym Nowym Jorku, muszą wspólnie obronić się przed konsekwencjami tajemnic z przeszłości i uwierzyć w miłość wymykającą się wszelkim wyobrażeniom.  Veronica Rossi "Przez burze ognia" (data wydania: 23.01.2013)

Aria żyje w Reverie – rozwiniętym technologicznie świecie oddzielonym od dzikiej natury szczelną kopułą. Jak wszyscy Osadnicy spędza czas w wirtualnych Sferach dostępnych tylko za pomocą specjalnego Wizjera. Kiedy zostaje wygnana za przestępstwo, którego nie popełniła, wie, że śmierć jest blisko.
Perry jako Wykluczony musi walczyć o przetrwanie w brutalnym świecie plemiennych wojen, kanibali i eterowych burz. Udaje mu się przeżyć tylko dzięki wyjątkowym zmysłom pozwalającym wyczuć niebezpieczeństwo i ludzkie emocje.
Drogi Arii i Perry’ego się przecinają. Tylko Perry może ocalić dziewczynę od śmierci. Tylko Aria może pomóc mu odkupić winy. Razem rozpoczynają niebezpieczną podróż…


Sune Persson "Białe autobusy" (data wydania: 23.01.2013)

Na początku 1945 roku było już jasne, że upadek hitlerowskich Niemiec to kwestia kilku miesięcy. Rząd neutralnej Szwecji zorganizował niezwykłą akcję humanitarną ratowania więźniów obozów koncentracyjnych. Szwedzki Czerwony Krzyż i rząd Danii podjęły rozmowy z Himmlerem, w których głównym negocjatorem był hrabia Folke Bernadotte. Misja trwała dwa miesiące, ocalono życie 17 tysięcy ludzi, którzy konwojami pomalowanych na biało autobusów, oznaczonych symbolem czerwonego krzyża, zostali przewiezieni na terytorium Szwecji.

Akcja przeszła do historii pod nazwą Białe Autobusy. Książka stanowi pierwszą tak pełną relację z przebiegu tej wyjątkowej operacji, ujawnia kulisy tajnych negocjacji, a także zeznania naocznych świadków i uczestników wydarzeń.


Jeffrey Ford "Portret pani Charbuque / Asystentka pisarza fantasy" (data wydania: 23.01.2013)

Ta tajemnicza i nastrojowa powieść opowiada historię portrecisty Piero Piambo, który otrzymuje zlecenie inne od wszystkich. Pani Charbuque, bogata i skryta kobieta, zamawia u niego swój portret, jednak stawia dziwaczny warunek: Piambo może jej zadawać pytania na dowolny temat, ale pod żadnym pozorem nie wolno mu jej zobaczyć. Tak rozpoczyna się oszałamiająca i wciągająca literacka podróż do świata pani Charbuque oraz Nowego Jorku w roku 1893.Wolf Kielich "Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy" (data wydania: 23.01.2013)

XIX wiek, mężczyźni dzierżą władzę, kobiety siedzą w domu, grzejąc dłonie przy kominkach.
Jednak nie wszystkie. Lady Hester Stanhope, Alexandrine Tinne, Ida Pfeiffer, Isabella Bird-Bishop, Marianne North, Mary Kingsley, Daisy Bates, Alexandra David Néel oraz inne odważne damy postanowiły wyrwać się z ram konwenansu, poczuć smak niezależności, dać upust swojej prawdziwej naturze, zaspokoić ciekawość - słowem, wyruszyć w daleki świat. I choć wiązało się to z wieloma niebezpieczeństwami - niekiedy większymi od tych, które mogły grozić mężczyznom - wszystkie dokonały wyczynów jak na tamte czasy niewiarygodnych, a przy tym niektóre wniosły znaczny wkład w rozwój nauki. W sukniach i kapeluszach przemierzały pustynie oraz morza, konno i na słoniach podróżowały przez egzotyczne kraje, przebywały wśród kanibali, w murach klasztorów, w indiańskich wigwamach, jadły mrówki i węże. Poznawały obce zwyczaje i rytuały, wykazując więcej tolerancji i zrozumienia niż mężczyźni dokonujący odkryć przeważnie z bronią gotową do strzału.


 
Emma Donoghue "Ladacznica" (data wydania 23.01.2013)

"Ladacznica" to poruszająca opowieść o losach Mary Saunders, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Emma Donoghue przejmująco odmalowuje tło epoki, przenosząc czytelnika do XVIII-wiecznego Londynu i Monmouth. Mary przychodzi na świat w 1748 roku jako córka ubogiej szwaczki. Dziewczynka pragnie pięknych ubrań, koronek i wstążek, tak jak ludzie z jej klasy społecznej łakną sycącego posiłku i ciepłego schronienia. To trudne do spełnienia marzenie sprowadzi trzynastolatkę na drogę występku i płatnej miłości... Gdy Mary zachodzi w ciążę, zostaje wypędzona z domu przez swoją rozszalałą matkę. Niemal umiera, błąkając się po ulicach Londynu. Z pomocą przychodzi jej prostytutka Doll. Dzięki nowej znajomej Mary poznaje wolność, o której nie mają pojęcia cnotliwe kobiety. Obie dziewczyny - ubrane w wyzywające, krzykliwe stroje, z umalowanymi na czerwono ustami - swobodnie przemierzają miasto, sprzedając swoje ciało mężczyznom. Nie są świadome wszystkich czyhających na nie niebezpieczeństw... Stając w obliczu długów i gróźb, Mary ucieka do Monmouth, rodzinnego miasta swojej matki. Zatrudnia się jako pokojówka w domu pani Jones i szybko zostaje bliską powiernicą pracodawczyni. Próbuje rozpocząć nowe życie. Wkrótce jednak odkrywa, że nie jest w stanie uwolnić się od przeszłości. I od pieniędzy, które są skłonni zapłacić ludzie za spełnianie nieprzyzwoitych zachcianek, nielicujących z ich pozycją w społeczeństwie...


Ingrid Hedstrom "Nauczycielka z Vilette" (data wydania: 23.01.2013)

Wyraziste postaci, ciekawa sceneria oraz mrożąca krew w żyłach intryga - "Nauczycielka z Villette" to mistrzowsko skonstruowany kryminał, który do ostatniej strony trzyma czytelnika w napięciu. Ukochana przez wszystkich nauczycielka zostaje śmiertelnie potrącona przez samochód, a kierowca ucieka z miejsca zdarzenia. Po przesłuchaniu świadków policja dochodzi do wniosku, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, ale zaplanowane działanie. Dlaczego ktoś chciałby zamordować sześćdziesięcioletnią Jeanne Demaret? Na to pytanie musi znaleźć odpowiedź sędzia śledcza Martine Poirot. Wspierana przez komisarza Christiana de Jonge rozpoczyna dochodzenie, którego wyniki okażą się zaskakujące. Śmierć nauczycielki wydaje się mieć związek z dramatycznymi wydarzeniami z przeszłości...
Elizabeth George "Czerwień grzechu" (data wydania: 23.01.2013)

Pogrążony w rozpaczy po tragicznej śmierci żony inspektor Scotland Yardu, Thomas Lynley, oddaje policyjną odznakę i wyrusza na samotną wędrówkę skalistymi wybrzeżami Kornwalii. Pewnego dnia natyka się na ciało młodego wspinacza leżące u stóp klifu. Instynkt i doświadczenie podpowiadają mu, że to nie był wypadek. Rzeczywiście, okazuje się, że ktoś majstrował przy uprzęży. Lynley mimo woli zostaje wciągnięty w śledztwo, początkowo jako świadek i pierwszy podejrzany.

Relacje między mieszkańcami pobliskiego miasteczka, będącego mekką surferów, szybko okazują się bardzo zawiłe, a z czasem na jaw wychodzą dawne konflikty, pretensje, skrywane rodzinne tajemnice.

Czy Lynleyowi uda się uporać z upiorami przeszłości i rozwikłać zagadkę zabójstwa?John Hart "Ostatnie dziecko" (data wydania 23.01.2013)

W niewyjaśnionych okolicznościach znika dwunastoletnia Alyssa Merrimon. Jej brat bliźniak Johnny nie potrafi się z tym pogodzić i nawet po upływie roku nie zaprzestaje poszukiwań w przekonaniu, że jego siostra wciąż żyje i przebywa gdzieś w pobliżu. Nad chłopcem czuwa, zmagając się jednocześnie z własnymi demonami, Clyde Hunt, oficer policji, który od roku prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia Alyssy, nawet gdy rozpada się jego małżeństwo, a kariera zawodowa wisi na włosku. Kiedy obaj odkrywają prawdę, okazuje się ona bardziej mroczna i przerażająca, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.Asa Larsson "W ofierze Molochowii" (data wydania: 24.01.2013)

Przeszłość wciąż nie daje o sobie zapomnieć. I wciąż zabija... "W ofierze Molochowi" to kolejna powieść z bestsellerowej serii kryminalnej o Rebece Martinsson. Jaką zagadkę zdolna prawniczka będzie rozwiązywała tym razem? Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje zamordowana starsza kobieta. Na miejscu zbrodni był siedmioletni wnuk zmarłej - Marcus. Dziecko jest w szoku i nie potrafi wyjaśnić, co się wydarzyło. Niebawem okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. W dramatycznych okolicznościach zginęli wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia, babcia zakłuta widłami, ojciec - potrącony śmiertelnie przez nieznanego kierowcę. Sam Marcus nieomal pada ofiarą dwóch nieszczęśliwych wypadków. Wydaje się, że tragiczna seria zdarzeń nie jest przypadkowa... Prawniczka Rebeka Martinsson, ignorując zakaz nowego szefa, rozpoczyna prywatne dochodzenie. Tropy prowadzą w odległą przeszłość. W śledztwie pomagają znani z poprzednich części cyklu policjanci: Anna Maria Mella i Sven Erik Stalnacke. Wkrótce Rebeka odnajduje... zmarłą babkę Marcusa.

Courtney Miller Santo "Sekret drzewa oliwnego" (data wydania: 30.01.2013)

Pięć pokoleń niezależnych kobiet i ich nieśmiertelne tajemnice

Przepaść, która dzieli matki i córki, jest tak głęboka, jak ich sekrety.

W starej posiadłości Hill House w dolinie Sacramento mieszka pięć pokoleń kobiet rodziny Kellerów. Jednak życie we wspólnym domu otoczonym pięknym gajem oliwnym nie jest sielanką. Annę, Bets, Callie, Deb i Erin łączą więzy krwi, ale różnią charaktery, doświadczenia, ludzie, których spotkały na swojej drodze oraz tajemnice, które starają się ukryć przed sobą nawzajem. Kiedy w ich życiu pojawia się dr Hashmi, genetyk badający źródła długowieczności rodziny, kobiety boją się, że odkryje nie tylko sekret ich życiodajnych drzew oliwnych, ale także wtargnie w ich pilnie strzeżony świat kobiet.


Wszystkie opisy i zdjęcia pochodzą ze stron empik.com, merlin.com lub stron wydawców.

Znaleźliście coś interesującego dla siebie?

33 komentarze:

 1. Czekam na niektóre z tych premier z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo nowa Lian Hearn, bardzo lubiłam jej serię o losach rodu Otori, chociaż piąty tom ciągle czeka na przeczytanie :) Na mojej liście mam zanotowaną "Ladacznicę" i na pewno skusiłabym się na nie jeden kryminał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę się za wcześniejszymi książkami Hearn rozejrzeć, lubię książki, których fabuła toczy się w Japonii. :)

   Usuń
 3. Z chęcią bym się na kilka skusiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie interesują wszystkie kryminały i "Przez burze ognia". Zobaczymy ile z nich uda mi się dorwać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kryminały zdominowały mój rok 2012, w 2013 pewnie będzie podobnie :)

   Usuń
 5. Z wymienionych czekam tylko na książkę Jeffrey'a Forda. Z pozostałych premier styczniowych - także na "Składany nóż" K.J. Parkera i najnowszą powieść M. Johna Harrisona, obydwie od wydawnictwa Mag.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam zapowiedź "Skłądanego noża" i nawet mnie zainteresował :) Harrisona jeszcze nic nie czytałam, wydał coś godnego uwagi?

   Usuń
  2. Są już jego trzy książki w Uczcie Wyobraźni, najbliższa pozycja będzie czwartą z kolei. Do tej pory ukazały się "Viriconium", "Światło" i "Nova Swing". Zaczęłam czytać "Światło" - i jak na razie jest dziwnie, tzn. przeczytałam 50 stron i nie mam pojęcia, o czym tak właściwie jest ta książka. Zobaczymy, co będzie dalej.

   Usuń
  3. No to czekam na recenzję :)

   Usuń
 6. Najbardziej ciekawi mnie "Zanim mnie pokochasz" oraz "Ladacznica".
  Pozdrawiam ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również intrygują te dwa tytuły :)

   Również pozdrawiam!

   Usuń
 7. Literatura kryminalna króluje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety albo stety ;) Obok fantastyki najczęściej czytam ktyminały więc... ;)

   Usuń
 8. Ja chcę wszystkie kryminały i thrillery :D.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z powyższych zapowiedzi czekam jedynie na ,,Seryjnego''. Bardzo mnie intryguje ta książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prószyński wydaje nową serię - jestem ciekawa i "Seryjnego" i poprzedniej książki - "Rzeźbiarza" :)

   Usuń
  2. Czytałam ,,Rzeźbiarza'' i uważam go za naprawdę świetną, emocjonalną powieść, dlatego mam tak wielki apetyt na kolejną książkę z tej serii.

   Usuń
 10. Interesuje mnie "Zamiast ciebie", "Ladacznica" oraz "W ofierze Molochowi".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z niecierpliwością czekam na "W ofierze Molochowi" i intryguje mnie "Ladacznica" :)

   Usuń
 11. Ciekawe pozycje przytoczyłaś :) zwrócę na nie uwagę w księgarni, żeby sobie poodtykać i wtedy zdecyduję co przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Przed zakupem zawsze muszę pooglądać i podotykać książki ;) Przeważnie kupuję online, ale musowo najpierw sprawdzam w księgarni stacjonarnej :)

   Usuń
 12. Jesteś pewna, że "Ladacznica" wychodzi dopiero teraz? Mi się wydaje, że widziałam już parę recenzji tej książki.
  Oczywiście interesuje mnie pozycja nr 1 i mam nadzieję, że będę miała okazję ją recenzować :) To już druga książka z nowej, kryminalnej serii Prószyńskiego.
  Książkę Forda bardzo chcę przeczytać, więc może mi się to uda.
  Ciekawi mnie "Czerwień grzechu" i "Mężczyzna, który przestał płakać".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na pewno. To były recenzje przedpremierowe i były bardzo zachęcające :)
   Super! Mam nadzieję, że będziesz recenzować, lubię powieści o seryjnych mordercach więc liczę na tę książkę ;)

   Usuń
  2. A widzisz :)
   Mam nadzieję, że będę miała okazję, bo jeśli tak to wtedy na pewno napiszę recenzję! Pozdrawiam.

   Usuń
 13. Sekret drzewa oliwnego i Kwiat śliwy zapowiadają się doskonale, świetny post, jak zwykle znalazłam dla siebie coś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dużo ciekawych zapowiedzi wybrałaś :) Najbardziej marzą mi się "Zanim mnie pokochasz" i jestem ciekawa "Białych autobusów". Niedawno w tv widziałam film dokumentalny związane z tym tematem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym przeczytać "Białe autobusy" - na jakim kanale widziałaś ten program? Chętnie bym obejrzała.

   Usuń
 15. Widzę tu dla siebie sporo propozycji, ale najbardziej jestem ciekawa książki "Portret pani Charbuque". Mam nadzieję,że będę miała szansę ją już niedługo przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń