piątek, 11 stycznia 2013

"Paryż - miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque"

Stolica Francji ma w sobie tajemnicę, szaleństwo i magię! Od wieków zachwyca, inspiruje i uwodzi. Przyciąga artystów, a w ślad za nimi ludzi z całego świata, którzy pragną przygody, miłości, spełnienia...
Opowieść o jednym z najbarwniejszych okresów w dziejach Paryża powszechnie kojarzonego z szaloną zabawą w Moulin Rouge i kankanem. Jednak belle époque to przede wszystkim lata ożywionej działalności artystycznej, naukowej i politycznej, właśnie wtedy Paryż nazywano stolicą świata.
Porywająca, ilustrowana fotografiami z epoki, podróż w czasie, pełna niezwykłych historii, barwnych postaci, burzliwych miłości, wybitnych dzieł sztuki i literatury pozwala poczuć duszę miasta świateł z przełomu wieków.

Paryż - moje miasto marzeń. Pragnę je odwiedzić odkąd w dzieciństwie dostałam przywiezioną z podróży miniaturową Więżę Eiffla. Za sprawą autorek "Paryża..." Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny na ponad tydzień udałam się wehikułem czasu do Paryża - miasta świateł na przełomie XIX i XX wieku - do czasów belle epoque - pięknej epoki.

Paryż - obecnie stolica światowej mody i ulubiony cel podróży zakochanych. Przed stu laty - stolica świata - miasto postępu, dom wielkich artystów i naukowców. W czasach belle epoque Paryż rozkwitł. Za sprawą barona Haussmana został przekształcony w nowoczesną metropolię. Na Wystawę Światową 1889 roku powstała Wieża Eiffla, obecnie symbol miasta (w czasach belle epoque nielubiany przez paryżan). Kwitło życie artystyczne, tu tworzyła większość najbardziej znanych artystów i naukowców tej epoki m.in. Picasso, Emil Zola, Nadar, Maria i Pierre Curie i wielu innych (nie sposób wymienić wszystkich znaczących osobistości opisanych przez autorki). W mieście, które nigdy nie zasypiało powstawały teatry, kawiarnie, operetki, a kurtyzany tworzyły szyk i modę, na której wzorował się później cały świat.

Autorki w dziesięciu rozdziałach opisały najważniejsze i najciekawsze kwestie: życie codzienne, przebudowę miasta, najsłynniejsze kobiety Paryża, Polaków w stolicy Francji, słynne pary, modę paryską, najważniejszych artystów i wynalazki epoki. Wszystko to okraszone jest świetnie dobranymi cytatami i zdjęciami oraz wieloma ciekawostkami. Marta Orzeszyna i Małgorzata Gutowska-Adamczyk stworzyły rzetelne i świetnie napisane kompendium wiedzy o Paryżu na przełomie wieków, uzupełnione przypisami i obszerną bibliografią.

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo staranne wydanie książki - twarda okładka, wiele fotografii, rysunków i plakatów - istna uczta dla oczu miłośników sztuki i architektury.

Polecam nie tylko miłośnikom Paryża!

8/10

22 komentarze:

 1. O tak, książka wydana jest fenomenalnie. Lubię do niej czasem zajrzeć - ot, żeby przejrzeć, żeby przeczytać jakiś fragment. W jednej chwili ląduję w całkowicie innym świecie. Nigdy nie fascynowałam się Paryżem - dla mnie nie było to idealne miasto dla zakochanych. Jednak po przeczytaniu tej książki zapragnęłam je poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam na własność, czytałam wypożyczoną z biblioteki, ale chciałabym kiedyś kupić.

   Usuń
 2. Ależ chciałabym tę książkę! Jest prześliczna, a zawartość ogromnie mnie zainteresowała. Lubię takie książki historyczne z polotem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bym chciała na własność! Niestety miałam egzemplarz z biblioteki...

   Usuń
 3. Mój prezent gwiazdkowy, niestety jeszcze nieprzeczytany :( Paryż był i moim marzeniem, ale spełniłam je w zeszłym roku, co nie znaczy jednak, że znowu nie chcę tam pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę! Mikołaj się spisał, mam nadzieję, że będzie Ci się podobała ta książka. Mam nadzieję, że uda mi się w tym roku pojechać do Paryża na parę dni.

   Usuń
 4. Jako badaczka twórczości Łempickiej jestem zobowiązana przeczytać tę książkę - zapowiada się doskonale, interesuje się Paryżem od wielu lat, to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam przeczucie, że ta książka by Ci się podobała :)

   Usuń
 5. Z checia przeczytalabym, gdyby nie cena. Moze kiedys sie trafi, przyjazniejsza dla kieszeni, oferta:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cena zaporowa też dla mnie - chociaż nawet mnie to nie dziwi, bo wydana jest pięknie. Mam nadzieję, że kiedyś będę miałą własny egzemplarz.

   Usuń
 6. Widziałam już gdzieś równie entuzjastyczną recenzję, a Twoja mnie dodatkowo upewniła, że warto tę książkę nie tylko przeczytać, ale i mieć na własność. Nie byłam nigdy w Paryżu, ale to musi być naprawdę magiczne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że jest to magiczne miejsce - musi być w nim coś niezwykłego :)

   Usuń
 7. Dla mnie też Paryż jest miastem marzeń, nawet uczę się od jakiegoś czasu francuskiego i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się spędzić w nim kilka chwil :) Książkę mam w planach, interesują mnie szczególnie rozdziały o kobietach Paryża i tym, jak Polakom żyje się w stolicy Francji, dlatego cieszę się, że przypadła ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Języka francuskiego uczyłam się przez 6 lat - ale jestem totalnym tłukiem jeśli chodzi o ten język - nic już nie pamiętam :)

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. Chociaż już ją czytałam to marzę o własnej :)

   Usuń
 9. http://www.matras.pl/paryz-miasto-sztuki-i-milosci-w-czasach-belle-epoque.html ja tutaj kupiłam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cena bardzo korzystna! Muszę przemyśleć, bo w końcu obiecałam sobie, że nic nie kupię do końca miesiąca :)

   Usuń
 10. Ojej :( Ale chciałabym tę książkę nie tylko przeczytać, ale i mieć ją w swoich zbiorach. Dlaczego? Dlatego, że kocham Francję i francuski :)
  Na pewno ją przeczytam, zwłaszcza po tak zachęcającej recenzji!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozycja obowiązkowa dla każdego frankofila! :) Marto czuję, że Tobie się spodoba :)

   Usuń