sobota, 1 grudnia 2012

Podsumowanie miesiąca i zapowiedzi

Listopad był książkowo miesiącem bardzo udanym. Przeczytałam 11 książek, a zrecenzowałam 10. Recenzja ostatniej książki pojawi się już w grudniu, prawdopodobnie jutro. Przybyło do mnie bardzo dużo nowych pozycji - w tym 3 wygrane w konkursach, ale muszę przyznać, że blogowanie źle działa na zasobność mojego portfela - ciągle czytam recenzje nowych, ciekawych książek i nie mogę się powstrzymać od zakupów.

W listopadzie czytałam bardzo różnorodnie, znalazłam czas na klasykę dzięki uczestnictwie w nowym wyzwaniu (Wyzwanie Listopadowe), kilka kryminałów, dwie powieści z pogranicza s-f i powieść historyczną. Wzięłam udział w trzech wyzwaniach - Listopadowym, Trójce e-pik i Z literą w tle. Plany na grudzień - przeczytać tyle ile się da :) I oczywiście uczestnictwo w wyzwaniach.

Garstka zapowiedzi na grudzień:

Camila Lackberg "Zamieć śnieżna i woń migdałów" (data wydania:05.12.2012)

Na tydzień przed świętami Martin Mohlin z komisariatu ulega namowom swojej narzeczonej, aby wziąć udział w rodzinnym przyjęciu. Zgodnie z wolą patriarchy rodu Rubena, członkowie rodziny Liljecronas zbierają się na niewielkiej wyspie Valön, położonej w sąsiedztwie Fjällbacki.
Z powodu zamieci śnieżnej połączenie z lądem zostaje zerwane i gdy Ruben nagle osuwa się na ziemię podczas świątecznej kolacji, Martin musi interweniować.
Wkrótce nie ma już wątpliwości, że Ruben został zamordowany.
Skoro wyspa była skutecznie odcięta od reszty świata, mordercą musi być ktoś spośród zebranych tam krewnych?
Ale jaki mógłby być motyw tej zbrodni?
I kto potrafił zamordować z zimną krwią?
Michael Robotham "Groza" (data wydania 05.12.2012)

"Groza" to kolejna książka australijskiego autora thrillerów, której bohaterem jest cierpiący na chorobę Parkinsona wybitny psycholog kliniczny Joseph O'Loughlin. Tym razem profesor odnosi jedną z największych porażek w swojej karierze. Zostaje wezwany, by pomóc zrozpaczonej kobiecie stojącej na gzymsie wiszącego mostu Clifton Suspension Bridge. Jest naga, ma na sobie jedynie czerwone pantofle na wysokich obcasach. Szlocha w komórkę przyciśniętą do ucha. Joe próbuje odwieść ją od ostatecznego kroku. Jednak kobieta odwraca się do niego, szepcze: "Nie rozumiesz" i skacze do rzeki. Jakiś czas później w domu profesora zjawia się niespodziewany gość - nastoletnia córka denatki. Dziewczynie nie mieści się w głowie, że matka rzuciła się z mostu. Nie była przecież typem samobójczyni, a poza tym miała lęk wysokości. Nękany poczuciem klęski Joe postanawia odnaleźć człowieka, z którym zdesperowana kobieta rozmawiała tuż przed śmiercią...


James Canon "Opowieści z miasta wdów i kroniki z Ziemi mężczyzn" (data wydania 05.12.2012)

Niezwykły, obsypany nagrodami debiut pisarza z Kolumbii. Powieść przetłumaczona już na 13 języków! "Pierwszorzędny realizm magiczny a` la Márquez, Cortázar i Vargas Llosa, przyprawiony współczesną pop-kulturą" - Kirkus Reviews Zaskakująca, napisana pięknym językiem powieść, która przywodzi na myśl najlepsze tradycje południowoamerykańskiego "realizmu magicznego". W Mariquita - niewielkim kolumbijskim miasteczku, gdzieś w górach - mężczyźni zostali siłą wcieleni do partyzantki. Na miejscu pozostają więc same kobiety, ksiądz i chłopiec, przebrany za dziewczynkę. Miasto wdów popada w ruinę, a wtedy sprawy w swoje ręce bierze Rosalba, niezwykła kobieta, żona zamordowanego sierżanta policji. Postanawia zrealizować utopię, o jakiej nie śnił żaden rewolucjonista...

Stephen Donaldson "Skok w szaleństwo" (data wydania: 07.12.2012)

Kiedy planetoida Thanatos Minor wybucha i zamienia się w obłok atomów, specjalnie wyekwipowany krążownik unika masowej zagłady i znika w kosmosie, ledwie o krok wyprzedzając ścigających go przeciwników. Na pokładzie "Fanfary" podróżuje garść wyczerpanych uciekinierów - dawnych wrogów, nagle brutalnie rzuconych przez los do wspólnej, rozpaczliwej walki o przetrwanie. Członkami tego niebywałego sojuszu są Morna Hyland, dawniej policjantka ZKG, teraz niewolnica wszczepionych w jej mózg elektrod; jej syn Davies, którego Amnion poddał "wymuszonemu rozwojowi" i stał się nagle dorosłym człowiekiem, próbującym odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość; amoralny kosmiczny łotr Nick Succorso, którego największa piracka przygoda może się stać zarazem ostatnią, i Angus Thermopyle, niemożliwy do powstrzymania cyborg, z trudem próbujący odzyskać kontrolę nad własnym umysłem, zaprogramowanym przez specjalistów ZKG.Jakie macie plany na grudzień? Spodziewacie się jakiś książkowych prezentów pod choinką?Opisy i okładki pochodzą ze strony www.merlin.pl

20 komentarzy:

 1. Robothama czytałam - niezły jest. A Donaldsona zamówiłam na razie jeden tom, jeśli mi się spodoba, pociągnę całą serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Robothama jeszcze nic nie czytałam, ale inne jego książki są chyba wydan w Polsce. Czekam na Twoją opinię o Donaldsonie :)

   Usuń
 2. U mnie listopad pod względem czytelniczym był straszny, mam nadzieję, że grudzień będzie lepszym miesiącem. Grudniowe zapowiedzi całkiem smakowite, skusiłabym się na kilka pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko ta "Groza" może być znośna. Po resztę raczej bym nie sięgnął :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej mnie interesuje książka Canona - "Pierwszorzędny realizm magiczny a` la Márquez, Cortázar i Vargas Llosa, przyprawiony współczesną pop-kulturą" bardzo kuszące, ciekawe, czy się sprawdzi:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm nowych Marquezów i Cortazarów już trochę było, ale mam nadzieję, że to będzie na prawdę dobra książka.

   Usuń
 5. Najbardziej zainteresowała mnie książka "Opowieści z miasta wdów" o której nigdy wcześniej nie słyszałam. Cieszę się, że trafiłam na Twoje zapowiedzi :) Coś w tym jest, że im więcej blogujesz, tym więcej kombinujesz i kupujesz. Taka jest cena za miłość do książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też najbardziej nęci ta pozycja, niedługo Mikołajki więc będzie kolejny pretekst do zakupów ;p

   Usuń
 6. Gratuluję wyniku :) A z zapowiedzi, mam chęć na Camilę Lackberg :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Camillę kolekcjonuję, ale ta jest tak smutnie krótka...

   Usuń
 7. Nie tylko w twoim portfelu chęć posiadania książek sieje spustoszenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uff to dobrze, że nie jestem sama ;)

   Usuń
 8. Ja czekam na Lackberg, czytałam wcześniejsze tomy i jestem ciekawa tej najnowszej części :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lackberg to niestety nie jest najnowszy tom o Patriku i Erice, tylko jakaś nowelka świąteczna...

   Usuń
 9. Świetny książkowy wynik. Idziesz jak burza. Co do zapowiedzi, to osobiście czekam na ,,Grozę''.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Staram się trzymać formę ;) "Groza" jest jedną z ciekawszych propozycji w tym miesiącu.

   Usuń
 10. Robotham rzeczywiście dobry /podobała mi się jego "Uprowadzona"/. Camillę Lackberg też chętnie przeczytam. /tommy/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę sprawdzić czy jest Robotham w mojej bibliotece :)

   Usuń