sobota, 6 października 2012

Zbrodnicze zapowiedzi

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezentuję notkę biorącą udział w konkursie dla Syndykalistów Zbrodni. Więcej informacji tutaj. To część propozycji kryminalnych jakie zapowiadają wydawnictwa po końca roku. Pewnie jeszcze jakieś się pojawią, do kilku pewnie nie dotarłam, ale trafi się tu pewnie parę perełek. Opisy i zdjęcia pochodzą ze stron wydawnictw.

 

Amber


William Landay "W obronie syna" 16.10.2012

Andy Barber, prokurator prokuratury w Massachusetts od ponad dwudziestu lat, jest szanowany w swojej społeczności, nieustępliwy na sali sądowej i szczęśliwy w domu z żoną Laurie i z synem Jacobem.
Aż pewnego dnia szokująca zbrodnia wstrząsa ich spokojnym miasteczkiem.
Zostaje zamordowany szkolny kolega Jacoba. Andy prowadzi śledztwo.
I nagle okazuje się, że mordercą może być jego czternastoletni syn…
Rodzicielski instynkt Andy’ego krzyczy, żeby chronić swoje dziecko. Jacob twierdzi, że jest niewinny, a Andy mu wierzy. Musi mu wierzyć. Jest jego ojcem.
Ale na jaw wypływają tragiczne fakty. Małżeństwo Andy’ego zaczyna się chwiać
w posadach. Proces nabiera tempa. Andy już nie prowadzi tego śledztwa. Sam jest przesłuchiwany...
Tu – z innego miejsca sali sądowej - musi dokonać sądu nad sobą samym. Musi wybierać między miłością i sprawiedliwością. Pomiędzy przeszłością, którą chciał pogrzebać, a przyszłością, której nie może już sobie wyobrazić…

Czarna Owca


październik 2012:

Leif GW Persson "Linda"

Policyjne typowe dochodzenie w sprawie zabójstwa dokonanego przez nieznanego sprawcę. Dla inspektorów kryminalnych Jana Lewina i Anny Holt oraz komisarz Lisy Mattei sprawa jest prosta. Odmiennego zdania jest antypatyczny inspektor Bäckström: po pierwsze, dlaczego policja znajduje sprawcę, chociaż szukała kogoś o zupełnie innym profilu, po drugie, dlaczego Anna Holt, która prowadzi przesłuchania sprawcy, z góry zna jego odpowiedzi na zadane przez siebie pytania, po trzecie, Lisa Mattei uważa, że chodzi o coś zupełnie innego niż zabójstwo młodej kobiety.
Ake Edwardson "Pokój numer 10"

W göteborskim pokoju hotelowym znaleziono zwłoki zamordowanej kobiety. Erik Winter po przybyciu na miejsce uświadamia sobie, że wcześniej tu był. Wtedy też chodziło o zaginioną kobietę, której sprawa nigdy nie została rozwiązana. Winter jest pewien, że wtedy coś widział. Coś, co mu umknęło a co powinien był zinterpretować. Czy te dwie kobiety miały ze sobą coś więcej wspólnego niż tylko pokój numer 10?


Sofie Sarenbrant "Zamiast Ciebie"

Minęło szesnaście lat od kiedy w idyllicznym miasteczku Brantevik zaginęła kobieta w ciąży. Sprawę dawno zamknięto, chociaż do dzisiaj nikt nie wie, co się naprawdę zdarzyło w ciągu owego feralnego letniego tygodnia. Jest jednak ktoś, kto nie zapomniał o tym koszmarze – osiemnastoletnia Nicole, zdecydowana zmierzyć się z upiorami przeszłości. Dziewczyna wyrusza do Brantevik, by wyjaśnić mroczny sekret rodziny.Alexander Soderberg "Andaluzyski przyjaciel"

Sophie Brinkmann jest pielęgniarką i samotną matką. Jej życie całkowicie się zmienia, gdy poznaje w szpitalu nowego pacjenta. Hector Guzman, wydawca z Hiszpanii, pociąga ją w nieodparty sposób i wkrótce zaczynają się spotykać. Hector ma jednak drugie oblicze – jest szefem andaluzyjskiej organizacji przestępczej, uwikłanej w międzynarodowy handel narkotykami. Sophie zostaje wplątana w walkę między dwiema organizacjami przestępczymi a szwedzką policją. Staje się pionkiem w niebezpiecznej grze. Będzie musiała poświęcić wszystko, w co wierzy, by uratować siebie i syna.

Andaluzyjski przyjaciel to pasjonujący thriller – wysublimowany, a jednocześnie brutalny – w którym rozmyciu ulega konwencjonalna granica między dobrem a złem. Przekonujący styl pisarski Alexandra Söderberga, pozwala mu z równą łatwością budować pełną napięcia akcję, jak i kreślić złożone sylwetki bohaterów. Andaluzyjski przyjaciel to pierwsza część trylogii o Sophii Brinkmann i organizacji przestępczej Hectora Guzmana.

Listopad 2012

Camila Ceder "Babilon"

W dniu, kiedy nadkomisarz Christian Tell i Seja Lund szykują się do rozmowy na temat wyczekiwanego urlopu, dowiadują się, że w Goteborgu znaleziono ciała dwóch osób. Ofiary to wykładowczyni archeologii i dużo młodszy od niej student Henrik. Podwojne zabojstwo wygląda początkowo na dość przypadkowe i niezrozumiałe. Wkrotce pojawiają się pogłoski o nielegalnym handlu antykami, w tym rzeźbami z Babilonu liczącymi tysiące lat, ktore zrabowano z muzeum w Bagdadzie po inwazji Stanow Zjednoczonych na Irak...
Liza Marklund "Granica"

Mąż Anniki Bengtzon, Thomas, przebywa na konferencji w Nairobi. Podczas wyjazdu w teren cała siedmioosobowa elegacja zostaje porwana. Dziennikarka rozpoczyna dramatyczne negocjacje z porywaczami. Tragedia zakładnikow odbija się echem w całej Europie i Afryce Wschodniej. Gdy poszczegolne rządy odmawiają spełnienia nierealnych żądań porywaczy, ci zaczynają zabijać zakładnikow...

Ingrid Hedstrom "Nauczycielka z Vilette"

Jest rok 1994. W miasteczku Villette pod kołami samochodu ginie kochana przez uczniow 60-letnia nauczycielka. Wszystko wskazuje na morderstwo. Trop prowadzi do przeszłości, do 1961 roku, kiedy grupa nastolatkow spaliła dom, w ktorym przebywali uchodźcy z Afryki. Nikt nie został oskarżony, a po 33 latach od tragedii dwoch sprawcow staje na czele neonazistowskiej partii. Świadkowie tamtejszych wydarzeń nie mogą już pać spokojnie…

Magnus Zaar "Nagi ambasador"

Szwedzka dyplomacja na wieść o zniknięciu ambasadora w Republice Południowego Konga wysyła jego tropem pracowniczkę MSZ-etu Clarę Fabre, ktora odnajduje martwego ambasadora. Ministerstwo przyjmuje ofi cjalną wersję – samobojstwo i stara się wyciszyć sprawę w obawie przed kandalem. Clara w to nie wierzy i postanawia kontynuować śledztwo na własną rękę. Wszystkie ślady prowadzą w kręgi zorganizowanej przestępczości… Jeden z najlepszych debiutow 2011 roku w Szwecj.

 

 

 


Czarne

Wojciech Chmielarz "Podpalacz" 8.11.2012

Warszawa, środek mroźnej zimy. W spalonym domu leży ciało zamordowanego biznesmena, a jego żona, ciężko poparzona, walczy o życie w szpitalu.
Komisarz Jakub Mortka szybko orientuje się, że trafił na seryjnego podpalacza, który krąży po mieście z koktajlami Mołotowa w plecaku. Nikt nie ma wątpliwości, że będą kolejne ataki. Nikt nie ma wątpliwości, że znowu zginą ludzie. 

Sonia Draga

Charlotte Link "Obserwator" 17.10.2012

Samson obserwuje życie zupełnie sobie obcych kobiet. Identyfikuje się z nimi i chce...
wiedzieć o nich wszystko. Może dlatego, że jego własne życie składało się dotychczas tylko z niepowodzeń i odrzucenia?
Wie też doskonale, co dzieje się u jego sąsiadów, w dodatku sporządza dokładne notatki na ten temat. Samson to singiel, samotnik i dziwak – bezrobotny i nieszczęśliwy. Szary, zwykły człowiek, który nie rzuca się w oczy. Nawet po rozmowie z nim trudno go zapamiętać.
Z dala, ale pełen oddania, kocha piękną Gillian Ward. Potajemnie bierze udział w jej perfekcyjnym życiu. A jej życie to przystojny mąż, urocza córeczka, dobrze prosperująca firma. Przynajmniej pozornie, bo Samson nagle odkrywa, że to tylko fasada. Że w życiu tej kobiety nic nie jest takie, jak mu się wydawało.
W tym samym czasie seria okrutnych morderstw wstrząsa Londynem. Ofiary to samotne, starsze kobiety. Zamordowane w okrutny, wyjątkowo brutalny sposób. Policja szuka psychopaty. Mężczyzny, który nienawidzi kobiet.

 

Wydawnictwo Literackie

Ignacio del Valle Czas obcych władców" Listopad 2012

Początek 1943 roku. Na froncie wschodnim wojska hitlerowskie wspiera frankistowska Błękitna Dywizja złożona z hiszpańskich ochotników, którzy widzą w tej walce antykomunistyczną krucjatę.

Pewnego dnia na skutej lodem rzece Sławiance zostają odnalezione zwłoki młodego żołnierza. Na piersi ofiara ma wyryte nożem słowa: „Pamiętaj, Bóg na ciebie patrzy”, pochodzące z dziecięcej modlitwy. Wszystko wskazuje na to, że morderca ukrywa się w szeregach dywizji. Śledztwo w tej sprawie zostaje powierzone Arturowi Andrade, byłemu inspektorowi policji, zdegradowanemu do stopnia szeregowca za popełnioną w przeszłości zbrodnię.

Dochodzenie staje się wędrówką w labiryncie wzajemnych podejrzeń i zależności. Ukazuje żołnierzy dywizji jako ludzi podzielonych, nękanych wspomnieniami niedawnej wojny domowej i przeczuwających bliską klęskę. Potworny mróz i widok zaśnieżonych pustkowi Rosji wpływa demoralizująco na przybyszów ze słonecznej Hiszpanii, prowadząc ich na skraj paranoi.

Arturo wpada na trop nielegalnego hazardu, w którym stawką jest ludzkie życie; inne ślady wiodą go ku masońskim obrzędom. Co gorsza, wkrótce się okazuje, że morderca nie zamierza poprzestać na jednej ofierze i realizuje jakiś sobie tylko znany przerażający plan. Co nim powoduje? Zemsta? Chęć wyrównania porachunków z przyszłości? Frustracja polityczna? Szaleństwo wywołane okrucieństwem wojny? A może jakiś ponury sekret?

W.A.B

Wiktor Hagen "Dzień zwycięstwa" Listopad 2012
 


Zdarza się dzień, gdy nic nie idzie tak, jak iść powinno. W tym dniu zaplanowano wspaniałe pokazy, niezwykłe widowiska i tysiące atrakcji. W tym dniu widzowie mieli szanse spotkać się ze sztuką, zobaczyć rzeczy, których nie widzi się na co dzień, odpocząć na świeżym powietrzu i obejrzeć pokaz fajerwerków. Ten dzień zakończył się inaczej, niż przewidywano. W zamkniętym pokoju odkryto zwłoki starego weterana, który prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Dlaczego jednak ślady przeczą tej hipotezie?
Ten dzień ma dla komisarza Roberta Nemhausera również inne nieprzyjemne niespodzianki. Restauracji, w której dorabia, zaczyna przeszkadzać nieprzyjemna konkurencja. Ten dzień nie skończy się tak szybko, zwłaszcza że dojdzie do morderstwa jak ze złego snu. Czy to zdarzenie wiąże się ze śmiercią weterana? Ten dzień wszyscy bohaterowie zapamiętają na długo.

6 komentarzy:

 1. Czarna Owca - wszystkie bez wyjątku! Już pewnie o tym wiesz, bo wiele razy już podkreślałam moje uwielbienie do tej serii :)

  Zaczynam się też coraz bardziej przekonywać do książek z Sonii Dragi, więc "Obserwator" też mnie mocno intryguje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Czarną Serią mam tak samo :) Plus Seria ze Strachem Czarnego!

   Usuń
 2. Rozumiem, że to forma reklamy wydawnictw i tego, co będą miały w ofercie. A Ty już coś sobie upatrzyłaś, coś z tego przeczytasz?:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stawiam na sprawdzonych autorów czyli: Link, Perssona i Marklund, ale ciekawa jestem też Ignacio del Valle i Hedstrom. A Ty Jane coś wypatrzyłaś? :)

   Usuń
 3. Co miesiąc robię listę lektur do przeczytania i staram się realizować swój wybór lektur:). W tym miesiącu (zresztą opisałam to u siebie) Hagen, Soderberg, Zaar, Lohnig, Lehtolainen, Persson i kilka innych nazwisk z poprzedniego miesiąca:).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba przeoczyłam wpis :) Również co miesiąc robię listę, ale to raczej luźny zbiór pozycji które mnie interesują. Lohnig i Lehtolainen nic jeszcze nie czytałam.

   Usuń