wtorek, 2 października 2012

"Nieszczelna sieć" Hakan Nesser

Książki Hakana Nessera są kryminałami dość specyficznymi. Przeczytałam "Człowieka bez psa" i "Całkiem inną historię", ale jego kolejna powieść - "Drugie życie pana Roosa" mnie pokonała, a za "Samotnych" nawet się nie brałam. Z ciekawości wypożyczyłam jedną z pierwszych książek tego autora, wydaną niedawno przez Czarną Owcę "Nieszczelną sieć", której bohaterem jest komisarz van Veeteren. Jest to pierwsza część cyklu, wcześniej wydawnictwo wydało poźniejsze książki autora - "Sprawę Evy Moreno" i  "Karambol".

Nauczyciel historii i filozofii w gimnazjum Janek Mitter budzi się z ogromnym kacem i nie pamięta szczegółów wydarzeń poprzedniej nocy. W łazience znajduje zwłoki swojej zamordowanej żony Evy. Sprawę prowadzi gburowaty komisarz van Veeteren i jego pomocnik Munster. Mitter zostaje skazany za morderstwo żony i umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. Jednak śledztwo się nie kończy. Wkrótce mężczyzna przypomina sobie szczegóły pamiętnego wieczoru i pisze list do mordercy. Van Veeteren jest zmuszony wznowić dochodzenie, gdy były nauczyciel zostaje brutalnie zamordowany. Na jaw wychodzą mroczne tajemnice z życia małżeństwa.

"Nieszczelna sieć" ma zaledwie 302 strony, a do tego duże litery i przerwy między rozdziałami. Książkę czyta się szybko i dobrze.  Nie mogę powiedzieć, że akcja toczy się błyskawicznie, wręcz przeciwnie, jest to raczej stary dobry kryminał, gdzie liczą się szare komórki, a nie siła mięśni. Van Veeteren rozwiązuje zagadkę poprzez rozmowy z ludźmi i analizę. W książce niewiele się dzieje, do połowy atmosfera jest raczej senna. Sama zagadka nie jest zbyt trudna do rozwiązania, większość czytelników z pewnością domyśli się rozwiązania przed komisarzem i jego ekipą.

W książce Hakana Nessera czegoś mi zabrakło. Nie mogę autorowi zarzucić niczego konkretnego, po prostu nie porwała mnie ta powieść. Nesserowi i jego bohaterom nie mówię nie, z ciekawości sięgnę po kolejne tomy, ale poczekam, aż wydawnictwo wyda je po kolei.

9 komentarzy:

 1. Szkoda, że nie jest tak dobry jakby się można było spodziewać. Jednak mimo wszystko tytuły z Czarnej Serii strasznie mnie ciekawią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czarną serię czytam w ciemno, ale jak ze wszystkim są pozycje lepsze i gorsze :)

   Usuń
 2. Kryminały to nie moja bajka, szczególnie gdy są w jakiś sposób niedopracowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiam kryminały :) Ale musze nieco przystopować, bo łatwo o przesyt.

   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Książki Nessera mam na swojej liście "muszę przeczytać". Mimo wszystko z tej książki nie zrezygnuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rezygnuj, może Ci podpasuje? Nesser pisze dość specyficznie, nie mówię mu na razie nie, pewnie przeczytam kolejnego van Veeterena

   Usuń
 4. Nesser jest nierówny. Mnie też nie wszystko się podoba, trzeba chyba trafić na "swoje" klimaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. "Człowiek bez psa" i "Całkiem inna historia" mi sie podobały, ale dalsze tomy już nie.

   Usuń
 5. Podczas MFK udało mi się zdobyć kod do pobrania darmowego ebooka :D, chociaż nadal nie mogę się przemóc, żeby go skończyć na komputerze:<
  Czarna Seria jest ogólnie bardzo interesująca :d

  OdpowiedzUsuń