Dziwny to miesiąc był. Inny, niespokojny, niesprzyjający czytaniu. Dlatego cieszę się, że udało mi się przeczytać 9 książek. Może w porównaniu z miesiącami letnimi jest to wynik słaby, ale pewnie lepiej nie będzie, czas zacząć prawdziwe życie ;) Wkrótce pożegnam się ze studiami i zacznę pracę, wtedy łatwiej będzie pewnie coś pooglądać, a czytać będę w komunikacji miejskiej. Jednak trzeba przestać narzekać i zrobić podsumowanie: przeczytane książki - 9, wyzwania - 2 (Trójka e-pik i Wyzwanie z literą w tle), na moje półki przybyło - 5 książek (źródła różne, głównie podarki od rodziny i jeden zakup). Plany? Czytać tyle ile się da i ograniczyć zbieractwo :)
Zdecydowanie lepiej ten miesiąc wypadł pod względem filmowo - serialowym. Filmweb podpowiada, że obejrzałam 11 filmów plus 3 Varesy na Ale Kino. Najlepszy film? Trudno powiedzieć, ale wymienię trzy: Siostra twojej siostry, Zakochani w Rzymie i X-men. We wrześniu miał pojawić się nowy cykl: "Weekend z..." o filmach. Niestety z powodu choroby, ani planowany weekend z filmami Woody'ego Allena, ani weekend z X-menami nie wyszedł. Może uda się w październiku? Serialom poświęcę pewnie osobną notkę jak tylko obejrzę wszystkie zaplanowane nowości.
A teraz garść zapowiedzi, jednak bez kryminałów i sensacji, gdyż mam w planach post dla Syndykatu Zbrodni.
John Irving "W jednej osobie" data wydania: 2.10.2012
Czym jest "normalność"? Czy potrafimy dać odpowiedź na to pytanie? I czy w ogóle warto jej szukać? Billy Abbott, narrator i główny bohater książki, nie zaprząta sobie tym głowy. "W jednej osobie", trzynasta powieść Johna Irvinga, to intymny portret pisarza biseksualisty - człowieka, który wbrew utartym konwencjom woli podążać swoją własną drogą. To historia o pożądaniu, tajemnicy i poszukiwaniu seksualnej tożsamości, ale także o niespełnionym uczuciu, trudnym dojrzewaniu i alienacji.
Julia Navarro "Powiedz mi, kim jestem" data wydania: 3.10.2012
Guillermo, młody dziennikarz, bada tajemnicze dzieje swojej prababki, Amelii. O kobiecie, która przepadła bez wieści lata temu, wiadomo tylko tyle, że tuż przed wybuchem Wojny Domowej w Hiszpanii zostawiła męża i syna i uciekła dokądś z nieznanym nikomu mężczyzną. Gdy Guillermo dociera do ludzi, którzy znali jego prababkę, z ich relacji wyłania się powoli obraz niepokornej, niezwykłej kobiety. Amelia, dziewczyna z dobrego domu, została wciągnięta w rewolucyjne kręgi Madrytu lat 30 XX wieku. Za ich pośrednictwem poznała Pierre?a Comte?a, sowieckiego agenta, dla którego porzuciła całe dotychczasowe życie. Zagłębiając się coraz bardziej w niezwykłą historię własnej rodziny, Guillermo odkrywa, że jego prababka zetknęła się z piekłem sowieckich czystek, a kolejne zawirowania historyczne popchnęły ją w kierunku brytyjskiego wywiadu, dla którego działała w Rzymie, Berlinie i Warszawie..."
Charlotte Bronte "Profesor" data wydania: 3.10.2012
Pierwsza powieść Charlotte Brontë, w Anglii wydana dopiero po śmierci autorki. Państwo trzymacie w rękach jej pierwsze polskie wydanie.
Głównym bohaterem i narratorem jest ambitny młody mężczyzna, który wszystko, do czego doszedł, zawdzięcza jedynie własnej pracy.
William Cromsworth odrzuca swe arystokratyczne dziedzictwo i wyrusza do Brukseli, by tam znaleźć szczęście. Zostaje nauczycielem języka angielskiego w szkole z internatem dla młodych panien, gdzie musi stawić czoła manipulacjom ze strony dyrektorki, Zora?de Reuter, która, powodowana zazdrością, usiłuje zniszczyć miłość rodzącą się między nim a uczennicą, Frances Henri, równie jak William ambitną i energiczną młodą kobietą.
Kimberly Freeman "Wzgórze dzikich kwiatów" data wydania: 3.10.2012
Tajemnice rodzinne, zakazana miłość i dwie kobiety pośród zielonych łąk Tasmanii.
1929
Beattie to dziewczyna z charakterem. Gdy przed dziewiętnastymi urodzinami zachodzi w ciążę z żonatym mężczyzną, a potem zostaje samotną matką, nie porzuca swoich marzeń. Aby odbić się od dna, jest gotowa na wiele. Nawet na partię pokera z cynicznym arystokratą. Jeśli Beattie przegra, spędzi noc z dziedzicem. Jeśli wygra, dostanie jego posiadłość - Wzgórze Dzikich Kwiatów.
2009
Emma jest primabaleriną w londyńskim Balecie Królewskim. Gdy nagle zdarza się wypadek, młoda tancerka traci wszystko, co kochała. Zdruzgotana Emma sądzi, że życie nie ma już dla niej niespodzianek, lecz nieoczekiwanie otrzymuje spadek po babce - majątek ziemski na drugim końcu świata. Czy tam odkryje, czego naprawdę pragnie?
Lieve Joris "Godzina rebeliantów" data wydania: 10.10.2012
Mały pasterz Zikiya dorasta bez ojca we wschodnim Kongu. Kiedy zaczyna studia, krwawy konflikt w Rwandzie przekracza granicę i Zikiya dowiaduje się, że jest Tutsi. Ze względu na swoje pochodzenie zostaje wciągnięty w afrykańską wojnę światową i walczy po stronie Kabili przeciwko dyktatorowi Mobutu. Godzina rebeliantów to opowieść o zdradzie i samotności w sercu Afryki. To historia człowieka, sprawcy i ofiary jednocześnie, miotającego się między problemem lojalności wobec własnego ludu a wierności wobec kraju.
Kamila Shamsie "Złamane wersety" data wydania: 10.10.2012
Czternaście lat temu matka Aasmaani, Samina, wyszła z domu, kierując się w stronę morza. Samina o szarozielonych oczach i porażającej, gniewnej urodzie, radykalna myślicielka i nieulękła aktywistka. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Aasmaani, w dzieciństwie często opuszczana przez matkę, nie chce uwierzyć, że ta nie żyje, i marzy o jej powrocie w chwale. Piętnaście lat minęło od dnia, gdy najbliższa przyjaciółka Saminy, Szinaz Said, gwiazda teatru i małego ekranu, porzuciła karierę, by poświęcić się wychowaniu syna, Eda. Teraz Ed próbuje ją przekonać, że czas na triumfalny powrót. Przed szesnastu laty na pustej działce znaleziono ciało zmasakrowanego nie do poznania wywrotowego i błyskotliwego Poety, miłości życia Saminy. We współczesnym Karaczi Aasmaani otrzymuje upragniony dowód, że Poeta wciąż żyje. W miarę jak poznaje prawdę, coraz bardziej zbliża się do Eda, jedynej osoby, która potrafi zrozumieć władające nią emocje - głębokie cierpienie i głęboką miłość. Złamane wersety to powieść o politycznych i osobistych dramatach oraz o trudnym wyborze między macierzyństwem a romantyczną miłością.
Norberto Fuentes "Fidel Castro. Prawdziwa historia" data wydania: 17.10.2012
Poznaj historię Fidela Castro, na którą składają się nie tylko fakty, ale przede wszystkim motywacje i cele kubańskiego przywódcy. Norberto Fuentes przedstawia w jaskrawym świetle najintymniejsze szczegóły z życia dyktatora. Autor stworzył fascynujący portret tej niezwykle enigmatycznej i bardzo kontrowersyjnej postaci historii współczesnej oraz drobiazgowy, oparty na dokumentach, opis rewolucji kubańskiej i jej dziedzictwa. Biografia mądra, barwna, napisana z ikrą. Castro opowiada o wszystkim, począwszy od morderstwa pierwszego rywala politycznego i kampanii przeciwko Batiście, poprzez kryzys w Zatoce Świń, kryzys karaibski aż po dzień dzisiejszy. Choć opowieść jest nafaszerowana plotkami i dygresjami, pozostaje dosadna, przeważnie linearna i przez cały czas bardzo wciągająca. Publishers Weekly Fuentes pokazuje obsesje i wybujałe ego kubańskiego przywódcy. Jego manie i filozoficzne zapędy są przykrywką dla obojętności i wyszukanych manipulacji. Washington Post Kreację Komendanta można potraktować jako frapującego bohatera fikcyjnego ?aroganckiego, zabawnego, pompatycznego, lubieżnego, skupionego na sobie i okłamującego samego siebie.
Sara B. Elfgren, Mats Strandberg "Krąg" data wydania: 17.10.2012
PIERWSZA CZĘŚĆ TRYLOGII O MROCZNYM MIASTECZKU ENGELFORS
Na pozór zwyczajne miasteczko Engelforts, w którym dzieją się dziwne rzeczy. Sześć dziewcząt właśnie rozpoczęło naukę w liceum. Nic ich ze sobą nie łączy, każda z nich jest inna. Na początku semestru
Pewnej nocy, gdy na niebie pojawia się czerwony księżyc, dziewczyny spotykają się w parku. Nie wiedzą jak, ani dlaczego się tu znalazły. Odkrywają, że drzemią w nich tajemne moce, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo...
Aby przeżyć, muszą działać wspólnie, tworząc magiczny krąg. Od tej chwili szkoła staje się dla nich sprawą życia i śmierci?
Małgorzata Gutowska-Adamczyk "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich" data wydania: 17.10.2012
W powieści "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich" ukazane zostały dalsze losy bohaterów bestsellerowej trylogii "Cukiernia Pod Amorem". Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie nieznany sprawca kradnie obrazy namalowane przez Rose de Vallenord. Jest więc zagrożony także, będący w posiadaniu rodziny, portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej artystki, która przed laty rozkochała w sobie młodego hrabiego? Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża śladami Róży z Wolskich.
Nadżib Mahfuz "Pensjonat Miramar" data wydania: 17.10.2012
Wciągający portret życia w Egipcie końca lat sześćdziesiątych. Akcja powieści toczy się w pensjonacie Miramar w Aleksandrii. Poprzez historie jego mieszkańców, a także pracującej w nim pięknej Zahry, poznajemy dylematy, z jakimi mierzą się Egipcjanie. Powieść ma budowę paraboli i jest rodzajem pełnej niepokoju, głębszej refleksji nad tym, w którą stronę powinien podążać kraj targany przez wiele sprzecznych sił. Uosobieniem Egiptu jest Zahra - dziewczyna uczciwa i pracowita, ale niewykształcona. W którą stronę zwróci się Zahra? Jaka przyszłość ją czeka? Czy dokona najlepszych możliwych wyborów, czy też zmarnuje swoje szanse?
Amy Stewart "Zbrodnie robali. Wesz, która pokonała armię Napoleona, i inne diaboliczne insekty" data wydania: 17.10.2012
Książka-kartoteka najmniejszych zabójców świata. Jakiego fortelu używają pszczoły, by obronić się przed śmiercionośnym szerszeniem? Czemu zawdzięcza swą nazwę mucha śrubowa? Co jeden z biologów nazwał "wojną wietnamską entomologii"? Jak wygląda robak-wampir, wysysający soki z winorośli? Co należy zrobić, by uchronić książki przed robactwem? Odpowiedzi na te pytania oraz inne ciekawostki, m.in. o pladze szarańczy, której rój miał powierzchnię większą od stanu Kalifornia oraz o szczególnym roztoczu, który osiąga dojrzałość płciową w rytualnym spożyciu ludzkiej krwi, by zaraz potem przejść na wegetarianizm, znajdziemy w "Zbrodniach robali", najnowszej książce Amy Stewart, kontynuacji bestsellerowej "Zbrodni roślin". Bez znieczulenia, z humorem i brawurą opisuje autorka największych okrutników owadziego świata. Obfitująca w anegdoty opowieść pokazuje, jak duży wpływ na historię i niejedną biografię mogą mieć te nierzadko lekceważone ze względu na swoją wielkość stworzenia. Po lekturze"Zbrodni robali" inaczej spojrzysz na każdego owada. I strzeż się.
Ahmed Saladin "Tron Półksiężyca" data wydania: 18.10.2012
Świat baśni "Tysiąca i jednej nocy" ożywa na kartach opowieści o łowcy demonów. Królestwa Półksiężyca stoją na skraju rebelii. Krainą ghuli i dżinów, świętych wojowników i heretyków wstrząsa konflikt pomiędzy rządzącym żelazną ręką kalifem a mistrzem złodziei, Księciem Sokołów. Jakby tego było mało, ludzie zaczynają ginąć w dziwnych, nienaturalnych okolicznościach. Ktoś musi powstrzymać mordercę. Tym kimś ma być doktor Adulla Machslud. Sęk w tym, że ostatni prawdziwy łowca ghuli w wielkim mieście Dhamsawaat jest już zmęczony polowaniem na stwory, najchętniej przeszedłby na emeryturę. Gdy jednak ofiarami mordercy padają członkowie rodziny jego byłej kochanki, sprawa staje osobista. Wraz z młodym pomocnikiem Raseedem bas Raseedem i obdarzoną niezwykłą mocą Zamią odkrywają, że coś łączy tajemnicze zabójstwa z rodzącą się rebelią - ktoś próbuje zdobyć Tron Półksiężyca.
Wszystkie zdjęcia i opisy pochodzą ze strony www.merlin.com
9 książek - to jest naprawdę niezły wynik. U mnie wrzesień wypadł bardzo słabo.
OdpowiedzUsuńW zapowiedziach widzę dla siebie bardzo dużo propozycji. Przede wszystkim Irving i Gutowska-Adamczyk. Potem Bronte, Freeman, Shamsie, Mahfuz. I chyba jeszcze "Krąg", ale bez większego przekonania.
Nawet nieźle, zazwyczaj czytam pomiędzy 7-12 książek, ale czuję, że w październiku może być nawet gorzej.
OdpowiedzUsuńJa najbardziej czekam na Gutowską-Adamczyk, reszta też ciekawa, ale to nie must-ready