piątek, 11 listopada 2016

"Ósme życie. (Dla Brillki)" tom 1 Nino Haratischwilii

Z Gruzją kojarzą mi się dwie rzeczy: dobre wino i gościnni mieszkańcy. Kraj ten, choć tak w gruncie rzeczy bliski, jest mi praktycznie nieznany. Zmieniło się to dzięki książce młodej (zaledwie 33-letniej) autorki Nino Haratischwilli, pochodzącej z Gruzji i tworzącej w języku niemieckim.

Znalezione obrazy dla zapytania ósme życie wydawnictwo

Początek XX wieku. Na świat przychodzi Stazja, trzecia córka bogatego fabrykanta czekolady. Podczas porodu umiera jej siostra bliźniaczka, a wkrótce potem matka. W kilka lat po śmierci żony ojciec Stazji sprowadza do domu kolejną kobietę - piękną Rosjankę, ta wydaje na świat córkę - Kristine, której niezwykła uroda stanie się przekleństwem. Dorosła, marząca o karierze baletnicy, Stazja wychodzi za mąż za białoarmistę Simona Jasziego, ale I wojna światowa szybko rozdziala młode małżeństwo. "Ósme życie" to saga rodzinna, w której główną rolę odgrywają silne kobiety - Stazja, Kristine, później Kitty. A ich losy są nieodłącznie splecione z krwawą historią XX wieku  - rewolucją październikową, I i II wojną światową oraz rządami komunistów w Gruzji.

"Ósme życie" ma smak gorącej czekolady, której przepisu strzeże fabrykant czekolady, a później jego córka Stazja. To historia o miłości, niespełnionych marzeniach, historii Gruzji XX wieku. Napisana pięknym, plastycznym językiem historia nie wciąga od razu. Powoli poznajemy losy, kolejno - bezimiennego fabrykanta czekolady, jego córek - Stazji i Kristine i wnuków - Kostii i Kitty. Po drodze poznamy też plejadę innych ciekawych postaci - wiecznie nieobecnego męża Stazji, jej przyjaciółki Sopio i jej syna Andriego, Wielkiego Małego Człowieka i wielu, wielu innych.

Powieść Nino Haratischwilii wciągnęła i zaczarowała mnie. Autorka pokazała mi Gruzję z zupełnie innej, tragicznej strony. Ale nie żałuję, to była znakomita podróż w przeszłość. Polecam.

15 komentarzy:

 1. Dużo słyszałam dobrego na temat tej książki. Nie znam w ogóle Gruzji i jej kultury. Myślę, że dobrze zacząć od tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też niewiele wiedziałam o Gruzji, więc myślę, że "Ósme życie" to niezły początek :)

   Usuń
 2. Fabuła książki niespecjalnie mnie zainteresowała, ale nigdy nie miałam do czynienia z dziełem gruzińskiego autora, więc to może być bodziec do sięgnięcia po tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że fabuła Cię nie zainteresowała, ale mimo to namawiam :)

   Usuń
 3. Ja też zostałam oczarowana tą książką :) Mam już drugi tom i myślę, że grudzień będzie dobrym miesiącem na jej lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tam grudzień brzmi nieźle :) Ja jeszcze nie mam, ale wkrótce na pewno zakupię :)

   Usuń
 4. A ja przeczytalam 100 stron i utknęłam. Nie uwiodła mnie tak jak chciałam. Ale na pewno do niej powrócę :)

  Pozdrawiam, Przy gorącej herbacie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bo mi podobała się bardzo. Może za drugim podejściem bardziej Ci się spodoba :)

   Usuń
 5. Uwielbiam książki, której akcja dzieje się w czasie I i II wojny światowej, w sumie sama nie wiem czemu, ale są dla mnie naprawdę urzekające. Dodatkowo, ta recenzja mnie zaciekawiła, więc z pewnością sięgnę po tę książkę :)
  Pozdrawiam cieplutko, http://xiamqueenx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i gorąco zachęcam do zapoznania się z "Ósmym życiem" :)

   Usuń
 6. Jestem cierpliwa, mogłabym spokojnie poczekać aż ta historia mnie wciągnie - a czuję, że mogłaby to zrobić :) Lubię sagi rodzinne, doceniam plastyczny język i chętnie sięgnę po "Ósme życie".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! A jak już przeczytasz to daj znać, czy się podobało ;)

   Usuń
 7. Chcę, bardzo chcę! I zwiedzić Gruzję i przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń