sobota, 26 listopada 2016

Książki po angielsku z wydawnictwem [ze słownikiem]

Z językiem angielskim mam styczność na co dzień w swojej pracy. Dlatego wciąż szukam dobrego i przyjemnego sposobu na rozwijanie swoich umiejętności językowych. Codziennie staram się przeczytać choć kilka stron, lub zrobić choć kilka zadań. Po długim i męczącym dniu nie zawsze robię to chętnie, a nauka staje się przykrym obowiązkiem. Rozwiązaniem tego problemu mogą stać się książki nowego wydawnictwa [ ze słownikiem].
Choć angielski znam całkiem nieźle nigdy nie garnęłam się do czytania w oryginale. Irytowało mnie, gdy nie znałam znaczenia jakiegoś słowa, a szukanie go w słowniku było męczące i frustrujące. Wydawnictwo [ ze słownikiem] proponuje klasyczne dzieła literatury angielskiej (co ważne nie są to teksty uproszczone!) z dołączonym do nich słowniczkiem, a nawet 3 słownikami. Pierwszy to słownik najczęściej występujących w książce słów, które pozwalają na zrozumienie 70-80% treści książki; drugi to słownik podręczny, znajdujący się na marginesie każdej strony; trzeci słownik zawiera wszystkie wyróżnione wcześniej słówka.

Na początek wybrałam 3 książki - dwie z nich świetnie znam, bo "Przygody Sherlocka Holmesa" i "Tajemniczy ogród" czytałam wielokrotnie w dzieciństwie, trzecia książka - "Wojna światów" jest mi kompletnie nieznana. Swoją przygodę rozpoczęłam z Sherlockiem Holmesem. Pomimo dołączonego słownika nie jest to lektura łatwa, przeznaczona jest raczej dla zaawansowanych czytelników. Jeśli jesteście początkujący warto zajrzeć na stronę wydawnictwa, tam można sprawdzić, dla kogo przeznaczona jest dana książka. Żeby nie było jednak tak różowo to jest jedna rzecz, którą można by poprawić, a znacznie usprawniłoby to lekturę. W przypadku niektórych słów wytłuszczonych w tekście i przetłumaczonych na marginesie strony pojawia się więcej niż jedno znaczenie danego słowa. I to jest akurat fajne, ale czasami utrudnia to "sprawne" czytanie. Możecie zobaczyć o co mi chodzi na przykładzie np. słówka tangled.Książki wydawnictwa [ze słownikiem] łączą przyjemne z pożytecznym - naukę angielskiego i obcowanie z wielką literaturą w oryginale. Jest to ciekawa alternatywa dla wszystkich uczących się angielskiego. Warto spróbować.

12 komentarzy:

 1. Super opcja, bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne, na pewno skorzystam :) Trzeba ćwiczyć język :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tępą głowę do języków. Teoretycznie powinnam biegle władać angielskim, biorąc pod uwagę, to że już kilka razy byłam w Wielkiej Brytanii i często musiałam łamać język, który za żadne skarby świata nie wchodzi mi do głowy :( Takie książki to świetna opcja do nauki języka, tego typu wydania bardzo mi się podobają, ale wątpię, żebym dała radę pokonać taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie jestem jakoś wybitnie dobra z angielskiego, ale raczej się bez problemu dogadam. Teraz próbuję szlifować język i mam nadzieję, że książki mi to ułatwią :)

   Usuń
 4. Świetne połączenie nauki języka z przyjemnością czytania ;P

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam w którejś księgarni internetowej i zastanawiałam się jak się prezentują, dlatego fajnie, że o nich napisałaś :) Nauka angielskiego to mój wyrzut sumienia, bo od dłuższego czasu baaardzo to zaniedbałam i mam wrażenie, że się cofam. A kiedyś naprawdę lubiłam się go uczyć. Trudno mi się zmotywować, a wiem, że powinnam. Na razie stawiam jednak jeżeli chodzi o czytanie na opowiadania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też bywa kiepsko z motywacją, ale staram się przeczytać choć kilka stron przed snem :)

   Usuń
 6. Do mnie dotarła "Alicja w krainie czarów" oraz "Przygody Sherlocka Holmesa" :) Obecność słownika na każdej stronie jest rzeczywiście sporym ułatwieniem, choć osobiście wolałabym słówka ułożone w kolejności występowania w tekście zamiast ich alfabetycznego ułożenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc ja też bym tak wolała - zdecydowanie ułatwiłoby to wyszukiwanie danego słówka :)

   Usuń