wtorek, 27 grudnia 2016

"Polki, które zadziwiły świat" Joanna Puchalska

Trzynaście niezwykłych portretów kobiet. Od bohaterskiej pani komendantowej, Anny Doroty Chrzanowskiej, która wsławiła się podczas obrony zamku w Trembowli, po słynną malarkę Marię Anto. Autorka, Joanna Puchalska, zabiera swoich czytelników w podróż śladem odważnych kobiet, które na przestrzeni wieków wsławiły się, nie tylko w Polsce, ale także na świecie.


Książka Puchalskiej zaczyna się od XVII wieku i komendantowej Chrzanowskiej, która pomogła wybronić Trembowlę przed najazdem Turków. Poznajemy też inne fascynujące historie: pierwszej polskiej lekarki Salomei Reginy z Rusieckich Pilsztynowej, walczącej w powstaniu styczniowym Anny Henryki Pustowójtówny, tragiczne losy Janiny Lewandowskiej i łapiącą za serce historię Wandy Ossowskiej. Do tego dostajemy też krótkie biografie ośmiu innych niezwykłych kobiet, które walczyły z przeciwnościami losu i wojennymi zawieruchami. 

Janina Puchalska ciekawie opowiada losy swoich bohaterek. Nie przytłacza czytelnika zbyt dużą ilością cytatów i historycznych informacji. Pisze językiem łatwo przyswajalnym dla przeciętnego człowieka i z łatwością potrafi go zaciekawić, a czasami nawet wzruszyć. Mnie najbardziej poruszyły losy Wandy Ossowskiej torturowanej najpierw przez NKDWD, a później zesłanej do obozu koncentracyjnego.

Na uwagę zasługuje staranne wydanie książki, zdjęcia i ryciny są znakomitym do niej dodatkiem, a twarda okładka sprawia, że książka będzie ozdobą półek.Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza.


4 komentarze: