czwartek, 1 listopada 2012

Podsumowanie miesiąca i zapowiedzi

W tym miesiącu udało mi się przeczytać 12 książek, co uważam za całkiem niezły wynik.

3 książki w ramach wyzwania Trójka e-pik i 3 książki w wyzwaniu Z literą w tle.

Nie bedę wybierać książki miesiąca, bo szczerze mówiąc żadna nie zachwyciła mnie, aż tak bardzo. Wszystkie były na podobnym poziomie. Najmniej podobały mi się "W sieci" i "Wiek cudów".

W tym miesiącu czekam na:

Wojciech Chmielarz "Podpalacz" (data wydania: 06.11.2012)

"Warszawa, środek mroźnej zimy. W spalonym domu leży ciało zamordowanego biznesmena, a jego żona, ciężko poparzona, walczy o życie w szpitalu. Komisarz Jakub Mortka szybko orientuje się, że trafił na seryjnego podpalacza, który krąży po mieście z koktajlami Mołotowa w plecaku. Nikt nie ma wątpliwości, że będą kolejne ataki. Nikt nie ma wątpliwości, że znowu zginą ludzie."









Alan Riding "A zabawa trwała w najlepsze" (data wydania: 07.11.2012)

Pasjonująca, znakomicie udokumentowana książka byłego korespondenta dziennika "The New York Times" o życiu paryskich elit kulturalnych w czasach II wojny światowej. Autor bez sentymentów opisuje moralne i artystyczne wybory tych, którzy zdecydowali się wówczas zostać w Paryżu i zmierzyć się z dylematami: stawić opór, kolaborować czy znaleźć inne wyjście? Na szerokim tle życia kulturalnego i politycznego Francji podzielonej na strefę okupowaną z Paryżem i kolaborujące państwo Petaina z siedzibą w Vichy przedstawiono losy bardzo wielu francuskich artystów, pisarzy, malarzy, muzyków, filmowców, ludzi teatru i mody, m.in. Sartre'a, Celine'a i Picassa, Edith Piaf, Maurice'a Chevaliera i Coco Chanel.



Hakan Nesser "Punkt Borkmana" (data wydania: 07.11.2012)

W miejscowości Kaalbringen zamordowany zostaje potentat branży nieruchomości. To już druga ofiara. Inspektor Van Veeteren zostaje wezwany do pomocy. Nie istnieje żaden związek między ofiarami. Dochodzi do kolejnego morderstwa, znów bez widocznego związku z poprzednimi. Bez śladu znika również współpracowniczka Van Veeterena. Być może to jej pierwszej udało się dotrzeć do punktu Borkmanna...Zaczyna się wyścig z czasem.








Elisabeth Haynes "W najciemnieszym kącie" (data wydania: 07.11.2012)

"W najciemniejszym kącie" to znakomity debiut angielskiej autorki Elizabeth Haynes. Książka stała się objawieniem roku w Wielkiej Brytanii, zdobywający tytuł książki roku księgarni Amazon oraz tytuł najlepszego wschodzącego talentu dla autorki. "W najciemniejszym kącie" to niezapomniany thriller psychologiczny, który zachwyca misternie skonstruowaną intrygą i mistrzowskim budowaniem napięcia. Książka przedstawia wiarygodny obraz chorobliwej obsesji, który na długo pozostaje w pamięci czytelnika.






Oriana Fallaci "Wywiad z władzą" (data wydania: 07.11.2012)

Po bestsellerowym "Wywiadzie z historią", który we Włoszech ukazał się w 1974 roku, a w Polsce został wydany po raz pierwszy w lutym 2012 roku, przedstawiamy drugi tom rozmów słynnej włoskiej dziennikarki z wpływowymi postaciami światowej polityki. Znajdziemy w nim wywiady m.in. z Mieczysławem Rakowskim, ajatollahem Chomeinim, Kaddafim, Deng Xiaopingiem, Robertem Kennedy, Dalaj Lamą i Arielem Sharonem. A także legendarny wywiad z Lechem Wałęsą przeprowadzony w marcu 1981 roku. Fallaci jak zwykle jest bezkompromisowa, a jej rozmowy przeradzają się często w iście sensacyjne reportaże, jak opis wizyty u Chomeiniego w Teheranie tuż po rewolucji, albo pełna ironii opowieść o wizycie w Libii u Kaddafiego.



Haruki Murakami "Zniknięcie słonia" (data wydania 07.11.2012)

W tym zbiorze opowiadań, podobnie jak w Przygodzie z owcą i w Końcu Świata, Haruki Murakami powodowany geniuszem i odrobiną szaleństwa przypuszcza frontalny atak na normalność, zmieniając i całkowicie dowolnie kształtując rzeczywistość. Ptak nakręcacz każdego dnia nakręca sprężynę świata. Pracownik działu kontroli jakości doznaje olśnienia, patrząc na kangury, i dowiaduje się, czym jest wielka niekompletność. W ciało robotnika z fabryki słoni wnika od dawna poszukiwany przez policję tańczący karzeł. Atak irracjonalnego głodu powoduje, że młode małżeństwo dokonuje nocnego napadu na bar McDonalda. Dziewczyna odkrywa, że budzący grozę zielony zwierz, który rozkopuje ogródek, jest w niej zakochany, a ona nie potrafi mu się oprzeć. Śmieszne, niezwykłe, wyjątkowe ? ? wszystkie opowiadania zebrane w antologii ?Zniknięcie słonia" są dowodem, że Haruki Murakami, mistrz formy, umie z całkowitą swobodą przekroczyć wszelkie granice między światem powieściowym i realnym.


Kamil Janicki "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej" (data wydania: 07.11.2012)

Oddane żony, manipulatorki, skandalistki

Maria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił młodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Żonę własnego adiutanta i sekretarkę swojej pierwszej małżonki, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej!

Michalina w młodości własnoręcznie konstruowała bomby i dobrze wiedziała, czego oczekuje od życia. Gdy jej mąż odrzucił propozycję objęcia urzędu prezydenta, wystarczył jej jeden telefon. Natychmiast zmienił zdanie i potulnie zgodził się na wszystko.

Mąż rewolucjonista porzucał Marię na długie miesiące. Ona nie zamierzała przejmować się rolą pierwszej damy. Zawsze i każdemu mówiła prawdę prosto w oczy. Czy to jej scysja z adiutantem marszałka Piłsudskiego doprowadziła do zamachu stanu i rozlewu krwi?

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. To one uosabiały magię, czar i elegancję dwudziestolecia międzywojennego – Polski utraconej dla nas na zawsze.

J.K. Rowling "Trafny wybór" (data wydania: 14.11.2012)

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd.

Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie?

Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.


Gregory Funaro "Rzeźbiarz" (data wydania: 15.11.2012)

Mrożąca krew w żyłach historia seryjnego mordercy, dla którego zabijanie jest naprawdę sztuką.

Za życia byli ułomni. Po śmierci stali się doskonałymi dziełami sztuki - ich ciała przemieniły się w repliki najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła. Tylko Rzeźbiarz potrafi wydobyć z nich prawdziwe piękno i sprawić, by świat docenił jego dar.

Agent specjalny FBI, Sam Markham, wytropił już wielu seryjnych zabójców, ale ten przeciwnik jest wyjątkowy: skrupulatny, metodyczny i bezwzględniejszy od jakiegokolwiek ze zbrodniarzy, z którymi Markham miał do czynienia. Jedyny trop to dedykacja umieszczona na pierwszym posągu. Jej adresatką jest Cathy Hildebrant, historyk sztuki, która podobnie jak Sam obawia się, że to dopiero początek morderczej serii.

W spokojnym miasteczku w stanie Rhode Island Rzeźbiarz przygotowuje swoje najnowsze makabryczne dzieło i czeka, aż Cathy wpadnie w jego ręce, przekonany, że dopiero wtedy świat zrozumie w pełni jego przesłanie. Markham może ją uratować, ale musi przeniknąć do chorego, wypaczonego umysłu psychopaty nim przerażająca rzeźba zostanie ukończona?

C.S Friedman "Skrzydła gniewu" (data wydania: 20.11.2012)

Kontynuacja mrocznej historii świata, w którym magowie żywią się ludzkimi duszami.Gniew Bogów to czarnoksięska bariera chroniąca ludzi przed powrotem demonów. Wzniesiono ją, gdy Duszożercy omal nie doprowadzili południowych krain na skraj wyniszczenia. Wtedy udało ich się odeprzeć.
Przez lata pamięć ludzi o tych wydarzeniach zatarła się, podobnie jak strach przed grozą czyhającą za Gniewem Bogów. Bariera zaczyna jednak kruszeć i nawet magowie z coraz większym lękiem spoglądają na północ.
Tymczasem Kamala, młoda kobieta, która ośmieliła się rzucić wyzwanie Magistrom, zmuszona jest uciekać przed ich gniewem na północ w sam środek niebezpieczeństwa.



Anna Mahjar-Barducci "Pakistan express. Jak żyć i gotować w cieniu talibów" (data wydania: 20.11.2012)

Jak się ma ojca chrześcijanina, matkę muzułmankę, a męża Żyda, to nosi się cały świat w sobie, a dialog kultur ma się za każdym razem, gdy sie otwiera usta – lub sięga po pióro. Anna Mahjar-Barducci urodziła się w Maroku, mieszkała długo w Pakistanie, a teraz żyje między Waszyngtonem a Jerozolimą. Jej pierwsza książka – Pakistan Express – wyszła we Włoszech, i został dobrze przyjęty przez krytykę. To reportaż ze współczesnego Pakistanu, który zaczyna się od Abbotabadu, miasta w którym Amerykanie zabili Bin Ladena, a w którym autorka przemieszkała pięć lat – lecz następnie przechodzi do obrazów kraju odmiennych od oczekiwań czytelnika, przywykłego do kojarzenia Pakistanu głownie z obłąkanymi muzułmańskimi fanatykami. Autorka prowadzi nas do mułłów – przeciwników talibów i do pakistańskiej drag queen. Pokazuje, jak wściekle ciekawie żyje kraj którego tożsamość jej równie różnorodna, jak własna tożsamość autorki. Na ukazanie takiego bogactwa kultur i przynależności nie może być jednego przepisu, i autorka oczywiście nie sili się na to. Pokazuje za to nam swoje rozmaite przepisy na Pakistan – i przyozdabia je smakowitymi przepisami pakistańskiej kuchni, wplatając je w swoja opowieść. To nie tylko jednak z najlepszych książek o Pakistanie, jakie czytałem. To także znakomity przykład tego, jak pisać o odległym kraju nie wpadając w pułapkę egzotyczności, orientalnej cepeliady, pozostając wiernym złożoności i tematu, i własnej – i zakładając z szacunkiem inteligencję czytelnika.

Ignacio del Valle "Czas obcych władców" (data wydania: 21.11.2012)

Początek 1943 roku. Na froncie wschodnim wojska hitlerowskie wspiera frankistowska Błękitna Dywizja złożona z hiszpańskich ochotników, którzy widzą w tej walce antykomunistyczną krucjatę.
Pewnego dnia na skutej lodem rzece Sławiance zostają odnalezione zwłoki młodego żołnierza. Na piersi ofiara ma wyryte nożem słowa: „Pamiętaj, Bóg na ciebie patrzy”, pochodzące z dziecięcej modlitwy. Wszystko wskazuje na to, że morderca ukrywa się w szeregach dywizji. Śledztwo w tej sprawie zostaje powierzone Arturowi Andrade, byłemu inspektorowi policji, zdegradowanemu do stopnia szeregowca za popełnioną w przeszłości zbrodnię.
Dochodzenie staje się wędrówką w labiryncie wzajemnych podejrzeń i zależności. Ukazuje żołnierzy dywizji jako ludzi podzielonych, nękanych wspomnieniami niedawnej wojny domowej i przeczuwających bliską klęskę. Potworny mróz i widok zaśnieżonych pustkowi Rosji wpływa demoralizująco na przybyszów ze słonecznej Hiszpanii, prowadząc ich na skraj paranoi.
Arturo wpada na trop nielegalnego hazardu, w którym stawką jest ludzkie życie; inne ślady wiodą go ku masońskim obrzędom. Co gorsza, wkrótce się okazuje, że morderca nie zamierza poprzestać na jednej ofierze i realizuje jakiś sobie tylko znany przerażający plan. Co nim powoduje? Zemsta? Chęć wyrównania porachunków z przyszłości? Frustracja polityczna? Szaleństwo wywołane okrucieństwem wojny? A może jakiś ponury sekret?

Camila Ceder "Babilon" (data wydania: 28.11.2012)

W dniu, kiedy nadkomisarz Christian Tell i Seja Lund szykują się do rozmowy na temat wyczekiwanego urlopu, dowiadują się, że w Göteborgu znaleziono ciała dwóch osób. Ofiary to wykładowczyni archeologii i dużo młodszy od niej student Henrik. Podwójne zabójstwo wygląda początkowo na dość przypadkowe i niezrozumiałe. Wkrótce pojawiają się pogłoski o nielegalnym handlu antykami, w tym rzeźbami z Babilonu liczącymi tysiące lat, które zrabowano z muzeum w Bagdadzie po inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak...



Sławomir Koper "Wielcy zdrajcy. Od Piastów do czasów PRL" (data wydania: 28.11.2012)

Jest to opowieść o ludziach, którym z różnych powodów nadano etykietę zdrajców. Autor stara się rozwikłać zagadki sprzed lat, poznać motywy działania i przebieg wydarzeń. Zaskakiwać może dobór tematów; wśród bohaterów książki znalazł się również biskup Stanisław ze Szczepanowa. Dwa wieki po swojej śmierci został kanonizowany, a następnie uznany za patrona kraju. Historycy do dzisiaj spierają się o jego ocenę, a grób biskupa w katedrze wawelskiej uznawany jest za jedną z największych relikwii kraju. Fakty przytaczane przez autora mogą czasami zaskakiwać, tak bardzo są odległe od stereotypów. Koper podkreśla, że historię z reguły pisali zwycięzcy. W obiegowej opinii Bolesław Krzywousty był dobrym monarchą, natomiast synonimem zdrady pozostał jego starszy brat Zbigniew. I nie miało znaczenia, że tak naprawdę, to Bolesław się zbuntował przeciwko bratu i pozbawił go władzy, a następnie życia. W czasach średniowiecza zresztą granica pomiędzy zdradą o lojalnością była płynna. Czy człowiek nielegalnie pozbawiony stanowiska, który zbrojnie dochodził swoich praw był zdrajcą? Nawet jak naprowadził na rodzinny kraj armię wroga? Niemal każde pokolenie Piastów toczyło wojny domowe wykorzystując armię państw ościennych. Ale takie były w tych czasach obyczaje i nikt się temu nie dziwił, ani specjalnie nie potępiał. Natomiast bunty możnowładców zasługują już zupełnie na inną ocenę. Ale autor stara się dociec ich przyczyn, a czasami związków osobistych. Nawet w przypadku osób o tak złej renomie jak Hieronim Radziejowski obwiniany o sprowadzenie na Polskę katastrofalnego najazdu szwedzkiego. Koper nie ogranicza się zresztą tylko do faktów politycznych, opisując dzieje targowiczan, poświęca wiele uwagi życiu prywatnemu Szczęsnego Potockiego. Przedstawianie wydarzeń w niejednoznaczny sposób jest dużym atutem tej książki. Autor pisząc o generałach zastrzelonych w noc wybuchu powstania listopadowego zauważa, że o ich pośmiertnej ocenie zadecydował zwykły przypadek. Pojawili się w złym miejscu o niewłaściwej porze. Ci bowiem, którzy mieli podobne poglądy, ale przeżyli tę noc, w przyszłości zostali bohaterami walki o niepodległość. Koper nie ma natomiast wątpliwości w rozdziałach poświęconych najnowszym dziejom naszego kraju. Igo Sym był agentem niemieckim i kolaborantem, zastrzelonym przez oddział egzekucyjny AK. Wprawdzie wykonanie wyroku spowodowało represje niemieckie, ale było wyraźnym sygnałem dla społeczeństwa, że współpraca z okupantem będzie bezwzględnie karana. Natomiast o Bolesławie Bierucie napisano już dostatecznie wiele i zapewne dlatego Koper skoncentrował się na mało znanych aspektach jego życia prywatnego, dalekich od wymogów socjalistycznej moralności. Atutem książki jest lekki styl autora i wartka narracja. Wplecione w tekst fragmenty wspomnień, kronik czy pamiętników podnoszą jej wartość, powodując, że tytuł jest pozycją praktycznie dla każdego, nawet dla osób nie interesujących się specjalnie historią.

Dużo różnych propozycji na listopad. Znaleźliście coś dla siebie? A może czekacie na jakąś książkę, której tu nie ma?

Wszystkie opisy i zdjęcia ze stron empik.com, merlin.com lub stron wydawców



14 komentarzy:

  1. Imponujący wynik książkowy. Oby tak dalej. Co do zapowiedzi książkowych, to polecam szczególnie ,,W najciemniejszym kącie''. Rewelacyjna książka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że uda się utrzymac ten poziom :) Zastanawiam sie czy nie zakupić "W najciemniejszym kącie"

      Usuń
  2. Oczywiście - wynik świetny, gratuluję :). Zapowiedzi listopadowe przerażają mnie, ogólnie rzecz biorąc - tyle ich jest! "Podpalacz" powinien lada dzień się u mnie pojawić, a ponadto jestem bardzo ciekawa "W najciemniejszym kącie", "Trafnego wyboru" i kilku nowości Prószyńskiego i S-ki :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Jestem bardzo ciekawa "Podpalacza" - będę czekać na recenzję. Mnie zapowiedzi równiez przerażają - chyba wkrótce zbankrutuję :)

      Usuń
  3. Listopad to ostatni miesiąc wielkich premier w tym roku, przedświąteczne uderzenie :) Na kilka z tych książek mam ochotę, ale na nowości mnie nie stać, tak że zadowolę się recenzjami :D Ciekaw jestem zwłaszcza opinii na temat nowej książka Rowling oraz thrillera "W najciemnieszym kącie" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja - w grudniu i styczniu pewnie będzie posucha, ale ja mam zaległości z innych miesięcy, więc się nie martwię :) Rowling planuję kupić, ale trudno przewidzieć kiedy przeczytać - wiadomo swoje czekają najdłużej :/

      Usuń
  4. Ja właśnie nie robię podsumowań swoich czytelniczych osiągnięć, bo jakoś marnie z nimi wychodzę :) 12 książek to naprawdę fajny wynik :)

    "W najciemniejszym kącie" to mój wybór nr 1. Mam wielką ochotę zapoznać się z tą książką. "Pierwsze damy II RP" też mnie intrygują.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po prostu lepszy okres czytelniczy mi sie trafił, ale czasem jest tak, że uda mi sie przeczytać tylko kilka książek w miesiącu.

      Po recenzjach jakie czytałam "W najciemniejszym kącie" zapowiada się rewelacyjnie.

      Usuń
  5. Interesujące zapowiedzi. Kilka książek już sobie wypatrzyłam:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Niezły wynik? Wynik jest rewelacyjny!!!! Z zapowiedzi czekam najbardziej na Rowling :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Ja również nie mogę się do czekać nowej Rowling.

      Usuń
  7. Wynik czytelniczy bardzo dobry :) Gratuluję i życzę jeszcze bardziej udanego listopada :)

    Z zapowiedzi marzy mi się "W najciemniejszym kącie"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i mam nadzieję, że listopad okaże się równie dobrym miesiacem.

      Mi również :)

      Usuń