piątek, 20 stycznia 2017

"Wodny nóż" Paolo Bacigalupi

Pierwszą, z zaplanowanych na 2017 rok książek, już przeczytałam. Drugie spotkanie z prozą amerykańskiego autora, Paola Bacigulapiego było bardzo udane.

Stany Zjednoczone, niedaleka przyszłość. Południowe stany USA dręczy susza. Rzeka Kolorado, główne źródło słodkiej wody wysycha. O kurczące się zasoby wodne walczą władze trzech miast: Phoenix, Las Vegas i Los Angeles. Gdy na jaw wychodzą dokumenty mogące zmienić układ sił, Las Vegas wysyła do Phoenix jednego ze swoich słynnych "wodnych noży", zabójcę i szpiegs, Angela Velasqueza. Na trop afery wpada też dziennikarka Lucy Monroe, a w sprawę przypadkowo miesza się młoda mieszkanka miasta Maria.Paolo Bacigalupi kreśli wiarygodny i dość prawdopodobny obraz upadającej cywilizacji. Stany Zjednoczone, bastion kultury Zachodu jaki znamy, już nie istnieje. Swobodny przejazd ze stanu do stanu nie jest możliwy. W miastach królują Chińczycy i ich nowoczesne technologie, najbogatsi wykupili sobie bilety na Północ, lub mieszkają w nowoczesnych, samowystarczalnych arkologiach. Politycy zaciekle walczą o pozostałą wodę, a pozostali próbują przetrwać w tym okrutnym, nowym świecie. 

Historię poznajemy z trzech perspektyw: Angela, bezwzględnego pracownika Catherine Case, "królowej" Kolorado, który nie cofnie się przed niczym, , Lucy Monroe, nagrodzonej Pulitzerem dziennikarki, która z własnej woli tkwi w chylącym się ku upadkowi Phoenix, oraz biednej, ale ambitnej Marii, która chwyta się wszystkiego by spłacić dług u nieobliczalnego Weterynarza. Ten zabieg daje szerszy obraz świata i pozwala lepiej poznać "nową" Amerykę.

Poprzednia książka autora, którą czytałam, czyli "Złomiarz" była książką przeznaczoną dla młodzieży. "Wodny nóż" jest bardziej dojrzały i brutalny, co zdecydowanie bardziej mi się podoba. Polecam!

11 komentarzy:

 1. Przyznaję, że nie słyszałam jeszcze o tym autorze. Muszę się przyjrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytalam tylko Nakrecaną dziewczynę. Mam w planach inne jego powiesci ae zawsze coś mi przeszkadza😕

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna powieść, fajnie, że i Tobie się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy to dla mnie (wątpliwość na hasło "niedaleka przyszłość" ;), ale okładka jest mega zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś bym napisała, że to nie dla mnie, ale przyznam, że ciekawe wizje przyszłości od jakiegoś czasu do mnie przemawiają, dlatego "Wodny nóż" mnie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z pewnością się na nią skuszę, jak najbardziej interesuje mnie ta przygoda czytelnicza. :)

  OdpowiedzUsuń