poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Ember in the Ashes. Pochodnia w mroku" Saaba Tahir

Bohaterów "Pochodni w mroku" spotykamy w tym samym miejscu, gdzie ostatnio się z nimi pożegnaliśmy. Po wydarzeniach podczas Czwartej Próby Laia i Elias uciekają z Serry. Ścigani przez żołnierzy Imperium udają się w kierunku Kauf - najlepiej strzeżonego więzienia Imperium, w którym przetrzymywany jest brat Lai. Podczas podróży w głąb Imperium bohaterowie napotykają liczne przeszkody i spotykają dawnych znajomych.
Helena, dawna przyjaciółka Eliasa, obecnie Kruk Krwi imperatora, ma za zadanie odszukać Veturiusa i zbiegłą z nim scholarską niewolnicę. Dziewczyna jest rozdarta pomiędzy uczuciem do Eliasa, a przysięgą, którą złożyła Marcusowi.


W drugim tomie powieści fantastycznej Saaby Tahir historię poznajemy z perspektywy trzech osób: Lai, Eliasa i Heleny. Dzięki temu zabiegowi, nie tylko lepiej poznajemy głównych bohaterów, ale też lepiej orientujemy się w świecie stworzonym przez autorkę. Podróż Lai i Eliasa daje nam obraz, tego jak wyglądają inne części Imperium, a dzięki opowieści Heleny nie tracimy z oczu tego, co dzieje się w jego centrum - czyli politycznych rozgrywek imperatora i jego przeciwników. Tahir rozbudowuje też, zarysowany w pierwszym tomie, wątek fantastyczny.

Zdecydowanie najciekawszymi rozdziałami tej powieści, były te z perspektywy Kruka Krwi - Heleny. Autorka świetnie pokazała rozdarcie tej postaci - z jednej strony pomiędzy najlepszym przyjacielem, w którym od dawna jest zakochana, z drugiej wierność wobec Imperatora, któremu złożyła przysięgę i rodziny, której los spoczywa w rękach Marcusa.W tomie drugim blado wyglądają rozdziały opowiedziane przez Laię, a jej historia jest najmniej interesująca.

Krótkie rozdziały, zazwyczaj kończące się clifhangerami sprawiają, że książkę czyta się błyskawicznie.Jest to ciekawa młodzieżówka, której lektura sprawi przyjemność również niejednemu dorosłemu. Polecam.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza.

10 komentarzy:

 1. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, choć rzadko sięgam po takie książki. Te książkę muszę koniecznie przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pierwszy tom Ci się podobał, to drugi raczej też powinien :)

   Usuń
 2. Czytałam pierwszy tom, więc wypadałoby również poznać kontynuację, ale nie wiem kiedy książka wpadnie mi w ręce. Jestem świeżo po lekturze młodzieżówki, więc na razie robię przerwę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest dobra, ale pierwszy tom był lepszy. Też podobały mi się rozdziały Heleny - zdecydowanie były najciekawsze. Mam nadzieję, że trzeci tom bardziej zachwyci.
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam nadzieję, że trzeci będzie jeszcze lepszy :)

   Usuń
 4. Fantastyka raczej nie dla mnie, młodzieżówki też niekoniecznie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. To prawda - po przeczytaniu każdego z rozdziałów trudno nie rozpoczynać kolejnego, a książkę dosłownie się pochłania. Zdecydowanie polecamy zarówno młodszym, jak i starszym fanom tego gatunku. Świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń