niedziela, 30 czerwca 2013

"Pan Lodowego Ogrodu" tom 3 Jarosław Grzędowicz

Pan z Wami! Jako i ogród jego. Wstąpiwszy, porzućcie nadzieję. Oślepną monitory, umilkną telefony. Tu włada magia. I władza...Wystarczyło zaledwie czworo obdarzonych jej pełnią Ziemian, by z planety Midgaard uczynić prawdziwe piekło.
Vuko Drakainen podąża śladami ich przerażającego szaleństwa. Z misją: Zlikwidować! Wsadzić do promu i odesłać na Ziemię, albo zabić. I pogrzebać na bagnach. Problem w tym, że oni stali się... Bogami.
Filar, cesarski syn, w krótkim życiu zaznał już losu władcy i wygnańca, wodza i niewolnika. Podąża ku przeznaczeniu, szukając ratunku dla swego skazanego na zagładę świata.

Gdy żegnaliśmy się z Vuko Drakainenem w drugim tomie, właśnie wsiadał na pokład lodowego drakkara wraz ze swoją wierną drużyną Ludzi Ognia - Sylfaną, Grunaldim, Spalle i Warfnirem. Nasz drugi bohater - następca Tygrysiego Tronu - Filar, syn Oszczepnika, wraz z towarzyszami dostaje się do niewoli u ludzi-niedźwiedzi. Co stało się z nimi później? Czy w końcu skrzyżowały się ich drogi? Na te pytania odpowiada tom trzeci tej niezwykłej historii.

"Pana Lodowego Ogrodu" chwaliłam już wcześniej, m.in za ciekawy świat i wyrazistych bohaterów. Tom drugi początkowo czytało mi się kiepsko, ale trzeci wciągnął mnie bez reszty. Akcja książki zdecydowanie nabrała tempa, widać, że autor zaczyna dążyć do końca tej historii. Tradycyjnie lepiej czytało mi się rozdziały Filara, bardzo też polubiłam jego postać, o której Vuko powiedział: Myślę też o tym przedziwnym dzieciaku, który przez niespełna dwa lata zdążył być cesarzem – władcą świata, dowódcą, włóczęgą, niewolnikiem, robotnikiem portowym, kapłanem, szpiegiem, członkiem eskorty karawany i Bóg wie czym jeszcze. Który posługiwał się pięcioma imionami, dziesiątki razy próbowano go zabić na najróżniejsze sposoby, stawał przeciwko potworom, Czyniącym, zabójcom, wojownikom i wciąż żyje. A do tego jest prawowitym następcą tronu cesarskiego, co także może mieć znaczenie.* (str. 460). Vuka też nie sposób nie polubić, za swojskie przekleństwa i poczucie humoru.  

Grzędowicz ma zwyczaj kończenia swoich książek w iście martinowski sposób ;) Tom trzeci kończy się zaskakującym cliffhangerem, a serce i dusza domagają się natychmiastowego przeczytania kolejnej części. Na szczęście tom 4 już zarezerwowałam, ale wyobrażam sobie co działo się w głowach tych, którzy musieli kilka lat czekać na jego ukazanie się. Polecam wszystkim fanom polskiej fantastyki.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Czytam Fantastykę i Polacy nie gęsi.

7.5/10




sobota, 29 czerwca 2013

Zapowiedzi lipcowe

Jak co miesiąc chciałam zaprezentować Wam, co przyciągnęło mój wzrok w zapowiedziach lipcowych :)

"Dziewczyny atomowe" Denise Kiernan data wydania: 01.07.2013

Poznajcie Celię, Toni, Jane, Kattie, Virginię i wiele innych pięknych, młodych kobiet. Przyjechały z odległych zakątków Ameryki do pracy w mieście, które nie istniało na mapach.
Nie wolno im było mówić o tym, co robią.
Rozpoczęły wyścig z czasem, aby uratować swój kraj.
Zmieniły losy wojny i świata. Na zawsze.
Czas, by wszyscy usłyszeli ich historię.



 "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" Colin Campbell data wydania 01.07.2013

Zmarła niedługo przed swoimi 102 urodzinami. Przeżyła męża o równo pięćdziesiąt lat. W Anglii nazywana była najsilniejszą królową od czasów Kleopatry. Hitler powiedział o niej, że jest "najniebezpieczniejszą kobietą na świecie". Nawet Wallis Simpson pisała o jej legendarnym uroku. Nie ulega wątpliwości, że angielska królowa matka, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama, była niezwykłą postacią. Pogłoski, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej. Skomplikowane relacje łączyły Elżbietę z uwielbianą przez poddanych Lady Di. Gorąco popierała małżeństwo księcia Karola z panną Spencer, a po ich rozwodzie ostro Dianę potępiła.





 "Grób w górach" Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt  data wydania: 03.01.2013

 "Grób w górach" to trzecia część cyklu kryminalnego, którego bohaterem jest Sebastian Bergman, policyjny psycholog i ekspert od seryjnych morderstw. Trwa jesień. Dwie przyjaciółki wybrały się na górską wędrówkę szlakiem trójkąta jämtlandzkiego. Nagle rozpętuje się ulewa. Gdy jedna z kobiet podchodzi zbyt blisko skalnej krawędzi, aby spojrzeć na szumiący w dole potok, ześlizguje się i spada. Obrażenia nie są poważne, ale przyjaciółki dokonują makabrycznego odkrycia. Ze strumienia wynurza się szkielet ręki. Wezwana na miejsce lokalna policja znajduje pod ziemią więcej ciał, dwa z nich należały do dzieci. Policyjny profiler i psycholog Sebastian Bergman, pracujący w krajowym wydziale zabójstw, wyrusza w stronę Jämtlandii, aby zidentyfikować ofiary i wszcząć śledztwo, w którym początkowo nic się zgadza...








"Tajemnice Windsorów" Marek Rybarczyk data wydania: 03.07.2013


Książka "Tajemnice Windsorów" ujawnia wstydliwe sekrety brytyjskiej dynastii. Marek Rybarczyk, korzystając z najnowszych prac historyków brytyjskich, opisuje skrzętnie skrywane tajemnice dworu, ekscesy seksualne członków rodziny królewskiej, współpracę Edwarda VIII z nazistami, problemy małżeńskie Elżbiety II, a także nieznane wcześniej okoliczności ostatniego romansu księżnej Diany oraz jej śmierci w paryskim tunelu. Czy Kate, William i ich dziecko, równie popularni jak Diana, będą w stanie utrzymać prestiż monarchii? Jak zmieni się Wielka Brytania w nadchodzącej epoce nielubianego księcia Karola?

Czy będziemy mieli odwagę poznać mroczne sekrety brytyjskiej rodziny królewskiej? Jest ryzyko, że lektura tych wstrząsających historii na zawsze zmieni naszą wizję świata. Sięgając po "Tajemnice Windsorów", robi się to na własną odpowiedzialność. Ciekawość jest największą pułapką, a wiedza prawdziwym afrodyzjakiem... Wybór należy do czytelnika!





"Uśpienie" Marta Zaborowska data wydania: 03.07.2013

Z kliniki psychiatrycznej w podwarszawskim miasteczku ucieka psychopata. Dwa dni później w zagadkowy sposób zostaje zamordowana jego lekarz prowadząca. Sprawę bada detektyw Julia Krawiec. Prowadzone przez nią śledztwo obnaża kolejne tajemnice, jakie skrzętnie skrywają przed światem zarówno mieszkańcy miasteczka, jak i z pozoru niezaangażowani w sprawę pacjenci oraz pracownicy kliniki. Wysiłek Julii włożony w rozwiązanie tej skomplikowanej łamigłówki odbywa się kosztem jej prywatnego życia. Doprowadza to do poważnych komplikacji rodzinnych.





"Malinche. Malarka słów" Laura Esquivel" data wydania: 05.07.2013



Wychowano ją po to, by służyła innym. Od dziecka była niewolnicą. Tym razem została podarowana Hiszpanom. Jednak w jej żyłach płynęła krew wspaniałych przodków, a tajemnic świata nauczyła ją babcia, pełna mądrości i odwagi. To ona zaszczepiła w niej siłę i poczucie wolności, których nie mógł jej odebrać nawet wszechwładny Hernán Cortés, uważany przez Azteków za wcielenie boga.
Malinalli została jego tłumaczką i kochanką, jego "La Lengua" - jego "Językiem". Miała nadzieję, że dzięki temu uratuje swój lud, szybko jednak zrozumiała, że Cortés to człowiek nienasycony: jedynym, co budzi go do życia, jest śmierć, jedynym co daje mu rozkosz, jest krew.




"Siła strachu" Koethi Zan data wydania: 09.07.2013

"Siła strachu" to mroczna, trzymająca w napięciu debiutancka powieść młodej amerykańskiej pisarki, przywodząca na myśl thrillery takich mistrzów gatunku jak Gillian Flynn czy Jeffery Deaver. Przez lata najlepsze przyjaciółki Sara i Jennifer tworzyły coś, co nazywały "Listą Nigdy": spis rzeczy, których ze względów bezpieczeństwa należy za wszelką cenę unikać. Jednak pewnej nocy, wbrew własnym zasadom, wsiadają po imprezie do nieznanej taksówki. Konsekwencje okazują się tragiczne i na zawsze odmieniają ich życie. Następne trzy lata Sara i Jennifer spędzają wraz z dwiema innymi dziewczynami w betonowej, przypominającej loch piwnicy, więzione przez mającego sadystyczne skłonności mężczyznę. Dekadę później trzydziestojednoletnia Sara wciąż nie może się otrząsnąć po tych dramatycznych wydarzeniach. Przybrała nowe nazwisko, prawie nie wychodzi z domu i nadal nie potrafi pogodzić się z faktem, że nie zdołała uratować Jennifer. Jest przerażona, gdy dowiaduje się, że jej oprawca ma wkrótce zostać zwolniony warunkowo. Zdaje sobie sprawę, że nie może dłużej ignorować dziwnych listów, które otrzymuje od niego z więzienia. W końcu Sara postanawia stawić czoło swoim lękom i byłym towarzyszkom niedoli, które mimo upływu lat wciąż żywią do niej urazę. Kiedy wyrusza w podróż, która prowadzi ją przez perwersyjny świat BDSM, sekt i wyrafinowanych tortur, zaczyna odkrywać tajemnicę straszniejszą, niż kiedykolwiek mogła sobie wyobrazić.




"Pastwiska niebieskie, Złota czara, Nieznanemu Bogu" John Steinbeck" data wydania: 11.07.2013



Kolejne znakomite powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy.
W "Nieznanemu bogu" i "Pastwiskach Niebieskich" powraca temat dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców - farmerów, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, własnego kawałka ziemi, mierząc się z lękami i namiętnościami.

"Złota Czara" natomiast to historia młodzieńca, który zafascynowany opowieściami o podróżach, przygodach i bogactwie, postanawia opuścić rodzinny dom i zostać korsarzem. Pewny siebie, z mnóstwem pomysłów, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek płynący do Indii. Oszukany, trafia w końcu na Barbados, gdzie jako niewolnik planuje swoją dalszą przyszłość. Za wszelką cenę pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę.





 "Niewolnica" Ellen Alpsten data wydania: 17.07.2013

Florence von Sass, porwana z rodzinnego dworu przez turecką hordę, zostaje wystawiona na sprzedaż na targu niewolników w Imperium Osmańskim. Właściciel młodziutkiej niewolnicy liczy na duży zarobek. Zamierza sprzedać ją do sułtańskiego haremu, gdyż dziewczyna jest nie tylko piękna, lecz także bardzo inteligentna i wyjątkowo uzdolniona muzycznie. Los jednak chce inaczej. Szesnastoletnia Węgierka staje się własnością niedawno owdowiałego angielskiego podróżnika i odkrywcy, Samuela White'a Bakera, który bez wahania płaci za Florence ogromną sumę. Mężczyzna planuje darować dziewczynie wolność. Nie przewiduje tylko jednego, że nie będzie w stanie rozstać się ze swoją niewolnicą, ponieważ ulegnie jej czarowi. Zakochany po uszy Sam zabiera Florence do Afryki na niebezpieczną wyprawę. Celem podróży jest odnalezienie legendarnych źródeł Nilu. Jak dotąd nikt nie wrócił żywy z takiej eskapady...




"Prawie martwy" Ake Edwardson data wydania: 17.07.2013

 "Prawie martwy" to kolejna powieść o śledztwach Erika Wintera, błyskotliwego, eleganckiego komisarza göteborskiej policji. Tym razem Winter będzie musiał rozwikłać zagadkę kryminalną, która miała swój początek w odległej przeszłości. W 1975 roku piętnastoletnia dziewczyna znika bez śladu z obozu młodzieżowego na wyspie Brännö. Trzydzieści lat później w Göteborgu ma miejsce seria dziwnych wydarzeń dotykająca pozornie zwykłych ludzi. Jedna z osób zostaje zamordowana w wyjątkowo okrutny sposób. Przez długi czas śledztwo w ogóle nie posuwa się do przodu. Jednak z czasem komisarz Erik Winter i jego współpracownicy zaczynają krok po kroku zbliżać się do przerażającej prawdy...


 "Córka kapitana" Leah Fleming data wydania: 23.07.2013

Tragicznej kwietniowej nocy splatają się losy dwóch kobiet. Zaskakujące odkrycie i podjęta w ułamku sekundy decyzja raz na zawsze odmienią życie ich rodzin.
Dla May Smith, podróżującej z mężem i córeczką Ellen, wejście na pokład Titanica oznacza początek nowego lepszego życia. Zderzenie "niezatapialnego" statku z górą lodową przekreśla ich plany. Ratując własne życie, May traci z oczu Joe i Ellen. Ktoś wpycha ją do łodzi ratunkowej. Kilka minut później do szalupy podpływa sam kapitan Smith i wręcza May owinięte w kocyki niemowlę. Całą tę sytuację obserwuje Celeste Parkes, żona zamożnego amerykańskiego przedsiębiorcy. Obie przyglądają się katastrofie statku targane zgoła odmiennymi emocjami: May wie, że Joe nie uszedł z życiem, Celeste żałuje, że nie wybrała się w podróż ze znienawidzonym mężem. W oczekiwaniu na ratunek między kobietami nawiązuje się nić przyjaźni, lecz wtedy May odkrywa szokującą prawdę...




"Pradawna stolica" Michael J. Sullivan data wydania: 25.07.2013

Spadkobierca Novrona został odnaleziony, wojny ustały, a architekci nowego imperium nie żyją. Powinien nastać czas pokoju i dobrobytu, ale skończył się Uli Vermar i nadciąga armia elfów, siejąc po drodze spustoszenie. Ludzkość i świat Elanu może ocalić jedynie starożytny przedmiot, lecz jego odzyskanie wymaga dotarcia do miasta, które zniknęło przed wiekami. Imperatorka Modina wysyła grupę starannie dobranych ludzi na niebezpieczną wyprawę do Percepliquisu...




"Piana dni" Boris Vian data wydania: 31.07.2013

Powieść Viana zaskakuje nie tylko absurdem i isurrealizmem. Najdziwniejsze jest to, że - mimo całego purenonsensowego sztafażu, kpiarskiej energii, niezwykłej lekkości i anarchistycznej swobody - Piana dni jest właściwie melodramatem, stworzonym przez pisarza, którego trudno byłoby podejrzewać o podobne zamiary.
Colin jest wynalazcą, twórcą "pianoktajlu" - połączenia instrumentu muzycznego i maszyny do przygotowywania koktajli. Inny bohater powieści zajmuje się głównie trwonieniem pieniędzy na rękopisy i pamiątki po swoim idolu Jeanie-Solu Partrze (ewentualnie jego partnerce - księżnej de Bovouard). Z kolei służący Colina jest chlubą swojej rodziny, której wielu innych członków stoczyło się w godny pożałowania sposób - zostali absolwentami filozofii lub, o zgrozo, profesorami matematyki. Historia miłości Colina i Chloe jest prosta, ale trafia w najczulszy punkt. Miłość, choć odarta z mitycznej podniosłości, okazuje się tutaj główną siłą napędzającą wszystkich bohaterów do działania. W dodatku kończy się źle - i przez to Piana dni porusza jeszcze bardziej.
I choć wydana po raz pierwszy w 1947 roku nie traci na świeżości, o czym najlepiej świadczy to, że doczekała się właśnie drugiej adaptacji filmowej - na początku lipca 2013 wchodzi do polskich kin Dziewczyna z lilią w reżyserii Michela Gondry'ego z Audrey Tautou i Romainem Durisem w rolach głównych.




"Zagubieni" S.J. Bolton data wydania: 31.07.2013

Dwa ciała znalezione pod Tower Bridge to już czwarte i piąte zabójstwo w ciągu pięciu tygodni. Ofiary - takie jak poprzednio: jedenaście lat, przecięta tętnica szyjna, zgon z powodu upływu krwi.

Porywacza i mordercy chłopców szuka cała policja w południowym Londynie. Własne śledztwo prowadzi też Barney, jedenastolatek cierpiący na zaniki pamięci. Mieszka z ojcem w tym samym domu, co Lacey Flint, która po sprawie samobójstw w Cambridge wciąż jest na zwolnieniu lekarskim. Rozważa odejście z policji, bo wciąż nie może uporać się z traumą.



"Dziewczyna na klifie" Lucinda Riley data wydania: 31.07.2013




Irlandia współczesna. Grania Ryan, jest młodą rzeźbiarką, która pochodzi z Dunworley. Wraca do domu po dziesięciu latach nieobecności.
Pewnego dnia Grania przypadkowo spotyka ośmioletnią dziewczynkę, Aurorę, kiedy ta lunatykuje tuż na krawędzi klifu, sto metrów nad najeżonym skałami morzem. Zaczyna się nią interesować i wkrótce ich relacje bardzo się zacieśniają. Ojciec Aurory powierza jej opiekę nad dziewczynką, co całkowicie zmienia jej życie...



I jeszcze dwie ciekawe zapowiedzi od Papierowego Księżyca, które mają zostać wydane w lipcu:

"Moja siostra mieszka na kominku" Annabel Pitcher data wydania: lipiec 

Od tamtego wydarzenia dziesięcioletni Jamie nie płakał ani razu. Chłopiec wie, że powinien – przecież Jasmine płakała, i mama, a tacie zdarza się to do dziś. Roger wprawdzie nie uronił ani jednej łzy, ale to w końcu kot, poza tym nie znał Rose aż tak dobrze. Wszyscy dookoła zapewniali, że czas leczy rany, tylko że to jedno z tych kłamstw powtarzanych przez dorosłych, gdy nie wiedzą, co powiedzieć. Minęło już pięć lat, a jest jeszcze gorzej: tata wciąż pije, mama zniknęła, a Jamie został z pytaniami, na które sam musi sobie odpowiedzieć. Ta historia to właśnie jego opowieść. To niewyobrażalnie prawdziwa i wzruszająca relacja z wysiłków małego chłopca, próbującego zrozumieć tragedię, która rozbiła jego rodzinę.

A ja już tę książkę mam! Udało mi się ją dostać dzięki konkursowi dla blogerów na profilu Papierowego Księżica na Facebooku :) :)


"Dom służących" Kathleen Grissom data wydania: lipiec

 Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.
 Siedmioletnia Lavinia zostaje osierocona na pokładzie statku płynącego z Irlandii. Na plantacji tytoniu, do której zostaje zabrana i gdzie ma pracować, trafia do domu niewolników. Będąc pod opieką Belle, nieślubnej córki właściciela, Lavinia zżywa się ze swoją przybraną rodziną, chociaż dzieli ich kolor skóry. W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice zostają wyciągnięte na światło dzienne, a ludzkie życie znajduje się w niebezpieczeństwie.


 Tradycyjnie zapytam - widzicie tu coś dla siebie?

czwartek, 27 czerwca 2013

"Jutro przypłynie królowa" Maciej Wasielewski

Może zdążyliście już zauważyć, że dość rzadko czytam książki, które kupuję. Pierwszeństwo mają powieści wypożyczone z biblioteki lub od innych osób. Każda, choćby nie wiem jak, wyczekiwana książka musi swoje na półce odstać. Dlaczego więc sięgnęłam po reportaż Marcina Wasilewskiego, który kupiłam zaledwie miesiąc temu? Dużą w tym role odegrały na pewno recenzje Jane Doe i Agnieszki, ale coś przyciągało mnie do tego krótkiego reportażu.

Maciej Wasielewski urodził się w 1982 roku w Warszawie. Był ulicznym grajkiem w Nowej Zelandii, kopał rowy na warszawskich budowach i patroszył ryby na Wyspach Owczych. Jego pierwsza książka "81:10", którą napisał wspólnie z Marcinem Michalskim ukazała się w kwietniu 2011 roku nakładem wydawnictwa Czarne. "Jutro przypłynie królowa" miała być kontynuacją "wyspiarskich" opowieści z Nowej Zelandii. Jak przyznał autor w wywiadzie dla Wysokich Obcasów (który można przeczytać tu) był zauroczony legendą buntowników z Bounty i szukał na wyspie zupełnie czego innego. Wasilewski powiedział: Poza tym szukałem w Pitcairn czegoś innego. Wyspa jest dla mnie alegorią świata zamkniętego, względnie uporządkowanego, który daje się zmierzyć i zbadać. Jest też metaforą wspólnoty, a ja tęsknię za życiem wspólnotowym.  Jednak wyspa i jej mieszkańcy okazali się czymś zupełnie innym.

Pitcairn to grupa czterech wysp na Oceanie Spokojnym, z których tylko jedna, największa jest zamieszkana. Jej mieszkańcy to potomkowie zbuntowanej załogi brytyjskiego statku Bounty i ich thaitańskich towarzyszek. Obecnie na wyspie mieszka około 50 osób. Od 1838 roku wyspa jest pod jurysdykcją Wielkiej Brytanii, ale tak na prawdę rządzi się własnymi prawami. W 2004 roku na wyspie ruszył proces przeciwko siedmiu mężczyznom z Pitcairn. Zostali oni oskarżeni o molestowanie seksualne i wielokrotne gwałty na dziewczynkach i kobietach z wyspy. Pomimo prób wyciszenia sprawy była ona głośna w brytyjskich i nowozelandzkich gazetach. Wasielewski zaryzykował podróż, choć Pitcarneńczycy deportowali wcześniej angielskiego i francuskiego dziennikarza, a pewna dziennikarka zagrożono, że zostanie powieszona jeśli napisze o mieszkańcach. Sam autor, by dostać się na wyspę i uniknąć niebezpieczeństwa podawał się za antropologa badającego sagi żeglarskie. Spędził na wyspie 10 dni, zbierając informacje, którymi niechętnie dzielili się mieszkańcy. Z jego relacji wyłonił się przygnębiający obraz.

Wspólnota jest najważniejsza. Człowiek rodzi się i umiera, a wspólnota trwa - już dwieście dwadzieścia lat odkąd przypłynęli buntownicy. Na Pitcairn, oddalonej od najbliższego lądu 800 kilometrów, statki przybijają kilka razy w roku. Zamknięta i oddalona od cywilizacji społeczność musi radzić sobie sama. Najważniejszą rolę pełnią tzw. "Chłopcy" - sprawni mężczyźni, dzięki, którym Pitcairn może przetrwać. Jednocześnie są katami dla każdej dziewczynki na wyspie - sięgającymi po seks, jak po owoc z drzewa. Kobiety czują się nikim na Pitcairn. [...] Mogłyby uciec do Nowej Zelandii, zacząć wszystko od nowa. Ale jakie życie je tam czeka? Bez szkoły, bez zawodu. 

Dawno żadna książka nie wstrząsnęła mną i nie przygnębiła, tak jak "Jutro przypłynie królowa". Pomimo zrozumienia dla odmienności kulturowej i historii wyspy żadna część mojego umysłu nie jest w stanie zaakceptować tego, co działo się na wyspie. Wasielewski stworzył rzetelny, świetnie napisany reportaż, którego lektura jest dogłębnie bolesna. Absolutny must-read i jedna z najlepszych książek jaką miała okazję czytać w tym roku.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Polacy nie gęsi.

8/10

środa, 26 czerwca 2013

Liebster Blog Award po raz drugi

Za nominację serdecznie dziękuję Agnieszce z bloga http://perzka.blogspot.com/! Nie przedłużając oto moje odpowiedzi:


1. Jaki preferujesz styl ubierania?
 
Hmm mój stylu to brak stylu :P A tak na serio to chyba casual?
 
2. Która książka w ostatnim czasie bardzo Cię zaintrygowała,zafascynowała? Jeśli chcesz napisz dlaczego?
 
Ostatnio najbardziej zaintrygowała mnie, a raczej poruszyła książka Marcina Wasielewskiego "Jutro przypłynie królowa", ale o tym na blogu już wkrótce.

3. Wolałabyś mieszkać na wsi, czy w mieście? Dlaczego?
 
Najchętniej zamieszkałabym na wsi, ale gdzieś blisko dużego miasta, czyli trochę podobnie jak  teraz. Cenię sobie ciszę i spokój, ale lubię też mieć blisko do jakiegoś ośrodka kulturowego :)

4. Czy robisz w swoim życiu to, o czym zawsze marzyłaś? (praca, nauka)
 
Hmm chyba nie do końca jeszcze wiem co chciałabym robić w życiu, ale swoją obecną pracę bardzo lubię :)

5.Jeśli miałabyś możliwość zmiany swojego imienia, to na jakie byś je zamieniła?
 
Nie przepadam za swoim imieniem, ale już się przyzwyczaiłam. Podobają mi się imiona Sara, Marianna, Nina i Laura.

6.Co denerwuje Cie najbardziej u współczesnych ludzi?
 
Nie wiem czy najbardziej, ale denerwuje mnie brak szacunku dla starszych.

7. Czy w swoim życiu miałaś, masz jakieś ciekawe hobby, zbierasz jakieś przedmioty?
 
Zdefiniuj ciekawe hobby :P Jako dziecko zbierałam kartki do segregatora, porcelanowe lalki, a teraz kubki i książki oczywiście :)
 
8. Które miasto w Europie najchętniej byś zwiedziła?
 
Wiele miast chciałabym odwiedzić, ale jeśli muszę się zdecydować to byłaby to Barcelona.

9.Czego nigdy w życiu byś nie zrobiła?
 
Nie skoczyłabym na bungee bo mam lęk wysokości.
 
10. Sytuacja którą na zawsze chciałabyś zachować w pamięci to...?
  
Nic w tej chwili nie przychodzi mi do głowy.

11.Twoja największa wada to...?
 
Chyba nieśmiałość...

Nie nominuję nikogo, nie wiem kto już brał udział, ale zapraszam każdego, kto ma ochotę się dołączyć.

niedziela, 23 czerwca 2013

I ja tam byłam, czyli po Big Book Festival...

Dziś o godzinie 11 wybrałyśmy się z przyjaciółką na warszawski Big Book Festival. Naszą "wycieczkę" zaczęłyśmy od Big Book Stop na ulicy Chmielnej 2, czyli wielkiej wymiany książek. Szczerze mówiąc wybór był niewielki, ale na szczęście udało się nam coś wybrać. Marzy mi się żeby do Warszawy zawitał  ponownie Book Change! Przepraszam za kiepską jakość zdjęć, ale robiłam je telefonem...


Pasaż Wiecha - przed biciem rekordu




Takie książki udało mi się znaleźć:






Po wymianie udałyśmy się na bicie rekordu w czytaniu na wolnym powietrzu, który odbył się na Pasażu Wiecha, po godzinie 12. Zarejestrowałyśmy się, dostałyśmy festiwalową opaskę, mapkę i kilka innych gadżetów. O 12.10 164 osoby, w tym ja, przez pół godziny czytało przyniesione przez siebie, lub pozostawione przez organizatorów na miejscu książki. Całą akcję prowadziła dziennikarka Paulina Wilk, która umilała czas rozmowami z uczestnikami m.in. wiceprezydentem Warszawy.

Na takich półkach można było zostawiać książki
Pasaż Wiecha

Ja czytałam:


Potem udałyśmy się do Centrum Festiwalowego, gdzie możne było kupić książki za symboliczną złotówkę, ale zabrakło nam cierpliwości, żeby stać w kolejce ;)





Oprócz książek ze stosiku, którego zdjęcie wstawiłam powyżej, do mojego domu przybyły dwie nowe książki:

Spóźniony prezent urodzinowy, którego zupełnie się nie spodziewałam:





I prezent dla taty z okazji Dnia Ojca:





Tak książkowo upłynęła mi niedziela. A co u Was?




sobota, 22 czerwca 2013

Hurtownia książek

Dziś w ramach nadrabiania zaległości napiszę trochę o trzech książkach, które ostatnio przeczytałam :)

"Karuzela samobójczyń" S.J. Bolton

Uniwersytetem Cambridge wstrząsa seria tajemniczych samobójstw. Już kilkanaście dziewczyn odebrało sobie życie – w bardzo gwałtowny, krwawy, makabryczny sposób. Sposób, który każe doktor Evi Oliver, uniwersyteckiemu psychiatrze, podejrzewać, że to coś więcej niż zbieg okoliczności.
Do Cambridge przyjeżdża z Londynu Lacey Flint. Prowadzi śledztwo, udając studentkę. Niebawem ktoś zaczyna ją straszyć, wykorzystując jej najskrytsze lęki. I zaczynają ją dręczyć te same niepokojące koszmary, o jakich mówiły dziewczyny, zanim odebrały sobie życie...





"Karuzela samobójczyń" to druga w krótkim czasie, książka angielskiej pisarki S.J. Bolton, którą przeczytałam. Tym razem ponownie spotykamy się z młodą policjantką po przejściach - Lacey Flint, która zostaje poproszona o pomoc w sprawie tajemniczych samobójstw, przez zafascynowanego nią inspektora Marka Joesburego. Zresztą ich "relacje" to chyba największa wada tej książki. "Karuzelę samobójczyń" czyta się bardzo szybko, fabuła jest wciągająca, a sprawa dziwnych samobójstw dość oryginalna. Jednak zakończenie nie zaskakuje, sprawców czytelnik odkrywa zbyt wcześnie, a wątek romansowy poprowadzony jest jak w kiepskim harlequinie. Mimo tego książka nadaje się idealnie na taki gorący i leniwy weekend.

Pod koniec lipca wydawnictwo planuje trzecią książkę z serii - "Zagubieni".

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z literą w tle.

Optymistyczne 7/10


"Żona sułtana" Jane Johnson 

 
  Maroko. Jest rok 1677.

Dwór okrutnego sułtana Mulaja Ismaila to miejsce, w którym bardzo łatwo stracić życie. Wie o tym bardzo dobrze niewolnik Nus-Nus, eunuch, skryba prowadzący sułtańską Księgę Łoża. Nieustannie lawiruje między porywczym sułtanem, pierwszą żoną mającą niebezpieczną skłonność do trucizn i czarnej magii oraz zepsutym, folgującym swoim zachciankom wielkim wezyrem. Jego niewesoła egzystencja staje się jeszcze trudniejsza, gdy do haremu trafia Angielka porwana przez korsarzy. Nus-Nus beznadziejnie się w niej zakochuje... Ona zaś, urodziwszy sułtanowi syna, postanawia uciec...





Okładka "Żony sułtana" rzuca się oczy - jest egzotyczna i po prostu piękna. Środek zawiera bardzo dobry romans historyczny osadzony w egzotycznych klimatach XVI-wiecznego Maroka. Nie czytałam poprzednich książek Jane Johnson, więc miło zaskoczyło mnie tak dokładne i plastyczne opisanie marokańskiej kultury i historii. Z dwojga głównych bohaterów zdecydowanie bardziej polubiłam Nus-Nusa, niewolnika w służbie sułtana Mulaja Ismaila, Alys Swan wydała mi się nieciekawa i nijaka. Zaletą książki były również postacie drugoplanowe, szczególnie Zidana, pierwsza żona sułtana, matka jego następców, uważana przez wielu za czarownicę. Początek książki czytało mi się ciężko, ale po kilkudziesięciu stronach wciągnęłam się i nie mogłam się oderwać prawie do samego końca. Fabuła przystopowała i straciła trochę swojego uroku, gdy akcja przeniosła się do Anglii, ale ta część na szczęście nie była długa. "Żona sułtana" to wciągająca powieść historyczna - serdecznie polecam.

7.5/10

"Siewca wiatru" Maja Lidia Kossakowska

Szukając książki z motywem anioła do czerwcowej Trójki e-pik przypomniały mi się powieści Mai Lidii Kossakowkiej. W trakcie czytania "Siewcy" okazało się, że jeszcze zanim zaczęłam zapisywać swoje lektury czytałam inną książkę autorki - "Obrońcy królestwa", która bardzo mi się podobała. Tym razem również się nie zawiodłam.

Bóg umarł - stwierdził filozof. A może odszedł? - zapytała pisarka. I postawiła BezPańskie anielskie zastępy w obliczu Armagedonu.

Jej anioły są niepokojąco ludzkie. Palą, piją, piorą się po pyskach, bywają w burdelach, mają niewyparzone gęby, cierpią „na samotność”, są po naszemu pazerne.
A wszystko dlatego, że Pan, stwarzając świat, zapowiedział ostateczną walkę ze Złym. Nikt oprócz Niego nie wie kiedy przyjdzie czas. A Pan odszedł. Archaniołowie utrzymują Jego nieobecność w tajemnicy. Czy nie zniszczy ich władza? Czy zdołają ocalić dzieło Pana i siebie samych przed Antykreatorem? Jak walczyć z Siewcą Wiatru bez Pana, gdy Abbadon, wybrany i wskrzeszony Anioł Zagłady, bez Jego dotknięcia jest bezradny.. Nie ma już wybranych i odrzuconych, Niebios i Otchłani. Jest tylko Dzieło Pana i Antykreator, Siewca Wiatru, nicość i pustka... I cień. Coraz bliżej...



Anioły Kossakowskiej znacznie odbiegają od kanonu znanego z Biblii - piją, palą, przeklinają i są żądne władzy,  czyli mają wiele ludzkich cech (albo ludzie mają wiele cech anielskich :) ) Autorka wykreowała bardzo bogate i ciekawe uniwersum, a także wyraziste postaci - nie ukrywam, że najbardziej polubiłam tych złych - "Lampkę" - czyli Lucyfera, Kamaela, Asmodeusza - "Zgniłego chłopca" z demonów, a wśród aniołów moimi ulubieńcami stali się Gabriel i Michał. Ostateczną bitwę czytałam ze ściśniętym gardłem, a to chyba najlepsza rekomendacja tej książki.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka e-pik, Czytam fantastykę i Polacy nie gęsi.

7.5/10


Dopadł mnie brak weny, a może to wina pogody, dlatego też ta notka zbiorcza. Zarówno "Siewca wiatru", jak i "Żona sułtana" to dobre książki, więc nie chciałam, żeby gdzieś mi "uciekły", bo warto choć krótko o nich wspomnieć.

czwartek, 20 czerwca 2013

Big Book Festival

 Od 22 do 23 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy festiwal książki - Big Book Festival. W jego programie znajdują się m.in. książkowa wymiana, spotkania z autorami i próba ustanowienia rekordu świata w czytaniu na wolnym powietrzu. Wybieracie się? Chciałabym uczestniczyć zarówno w sobotę, jak i niedzielę, ale pewnie skończy się tylko na jednym dniu. Całkiem możliwe, że spotkacie mnie w Pasażu Wiecha, w czasie bicia rekordu :) Co myślicie o tej akcji? Podoba Wam się?


Big Book Festival, nowe międzynarodowe wydarzenie. Pospolite ruszenie, wielkie czytanie. Kilkanaście miejsc, wnętrza i plenery, przestrzeń publiczna i wirtualna.
Ponad 50 wydarzeń, prawie 70 gości z Polski
i zagranicy, kilka dzielnic. Nowoczesny festiwal
- angażujący i zaskakujący. Tworzony wspólnie.
Całkowicie otwarty. Czujcie się zaproszeni.


Festiwal powstał z pomysłu i dzięki staraniom fundacji „Kultura nie boli” za którą stoją menedżer kultury Anna Król i publicystka Paulina Wilk. Wydarzenie współtworzą partnerzy, dzięki którym Big Book Festival to prawdziwy książkowy szczyt. W gronie współtwórców i opiekunów festiwalu znalazły się mi.in: Go Culture, Trójka Polskie Radio, Polityka, Instytut Reportażu, Dom Wydawniczy PWN, Studio Rygalik, Kordegarda, Hotel Bristol, Narodowe Centrum Kultury, Matras i wielu innych. Głównym partnerem literackim wydarzenia jest Wydawnictwo Literackie. Festiwal jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji na:  http://www.bigbookfestival.pl/

niedziela, 16 czerwca 2013

The Secret of Crickley Hall

"The Secret of Crickley Hall" to trzyodcinkowy miniserial od stacji BBC One, powstały na podstawie książki brytyjskiego autora Jamesa Herberta. Akcja serialu toczy się jednocześnie w czasach współczesnych i w czasie II wojny światowej.

Gabe Caleigh, jego żona Eve i dzieci: Cameron, Cally i Loren mieszkają w Londynie. Pewnego dnia Eve zabiera 5-letniego Camerona na plac zabaw. Tam pozwala sobie na chwilę słabości - zamyka oczy i na kilka minut zasypia na ławce, a w tym czasie chłopiec znika bez śladu. Po 11 miesiącach Gabe dostaje propozycję krótkoterminowego zlecenia i proponuje przeprowadzkę do małego portowego miasteczka. Mężczyzna wynajmuje starą, ponurą posiadłość Crickley Hall. Na miejscu rodzina poznaje Percy'ego Judda, który pracował tam  trakcie wojny. Mężczyzna wydaje się zaniepokojony losem dziewczynek. Wkrótce po ich przyjeździe w domu zaczynają się dziać dziwne rzeczy - znika pies, Eve słyszy głos zaginionego syna, a Loren ma niepokojące sny, w których atakuje ją mężczyzna z laską.  Z czasem zamieszkujące posiadłość zjawy zaczynają zagrażać rodzinie.
W czasie II wojny światowej w Crickley Hall okrutne rodzeństwo - Magda i Augustus Cribben  prowadzi sierociniec dla dzieci ewakuowanych z Londynu. Do domu przyjeżdża Nancy - młoda nauczycielka, która od razu zauważa, że mężczyzna znęca się nad powierzonymi mu dziećmi, szczególnie małym Żydem Stefanem Rosenblaumem. Dziewczyna próbuje ratować sieroty, ale nie wierzy jej nikt, z wyjątkiem młodego chłopaka, Percy'ego Judda, który wkrótce zostaje powołany na wojnę.

Rzadko zdarza mi się oglądać horrory, ale lubię czasem filmy w gotyckim klimacie. "The Secret of Crickley Hall" to klasyczna historia o starym domu nawiedzanym przez duchy. Jak na mój gust serial był niezbyt straszny, ale za to nieźle zagrany. Ciekawie zagrała szczególnie Suranne Jones, w roli Eve, kobiety desperacko szukającej syna, która nie zawaha się narazić życia swojej rodziny. Znany z serialu Shetland Douglas Henshall przekonująco zagrał demonicznego Augustusa Cribbena.

Serial BBC to zbiór klisz znanych z wielu thrillerów i horrorów. A jednak w tym przypadku nie przeszkadzało mi to. Poruszył i przeraził mnie wątek sierot, którym nie chciał pomóc nikt oprócz młodej nauczycielki. Jej postaci, choć odrobinę przeidealizowanej, nie można było nie polubić, co jest zasługą ślicznej jak obrazek Olivii Cooke.

Ten serial może się Wam spodobać jeśli lubicie brytyjskie miniseriale i nie przeszkadzają Wam oklepane horrorowe motywy. Mi Sekret Crickley Hall podobało się umiarkowanie.

Trailer dla zainteresowanych:



sobota, 15 czerwca 2013

"Tajny dziennik" Sebastian Barry

W przypadku książki Sebastiana Barry'ego dosłownie traktować można przysłowie "Nie oceniaj książki po okładce". Wydawca zdecydował się na ładną okładkę, która mi osobiście jednak kojarzy się z harlequinami. Co więcej, ani strój, ani buty nie pasują do czasów w jakich żyła główna bohaterka. Jeśli nie przeczytałabym recenzji Kasi.eire pewnie ominęłabym tę bardzo dobrą powieść.

Roseanne McNulty, prawie stuletnia staruszka od kilkudziesięciu lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym w Roscommon, który wkrótce ma ulec likwidacji. Doktor Grene musi zdecydować, którzy pacjenci trafią do innej placówki, a którzy będą mogli wrócić do normalnego życia. Intryguje go przypadek Roseanne, która w młodym wieku została uznana za psychicznie chorą. Powody umieszczenia jej w szpitalu pozostają nieznane, a dokumentacja gdzieś się zawieruszyła. Doktor postanawia zgłębić jej przypadek. Sama Roseanne, chcąc rozliczyć się z przeszłością, pisze tajny dziennik, w którym opowiada o dramatycznym dzieciństwie i młodości w ogarniętej wojną domową Irlandii, o niewyjaśnionej śmierci ojca oraz małżeństwie z ukochanym mężczyzną, które stało się przyczyną jej tragedii. Doktor Grene trafia na relację miejscowego proboszcza, który zafascynowany urodą młodej kobiety spisał jej historię. Jaka jest prawda?

Opowieść Roseanne jest historią nie tylko  jej życia, ale także opisem burzliwego okresu w historii jej narodu - od wydarzeń irlandzkiej wojny domowej, po bombardowanie Belfastu przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej. Jednocześnie z Roseanne, swój dziennik prowadzi doktor Grene, który początkowo miał zawierać notatki na temat zdrowia pacjentki, ale przerodził się w osobiste zapiski i refleksje lekarza. Stopniowo obie relacje łączą się, a doktor Grene, z relacji proboszcza Sligo poznaje dzieje Roseanne, jakże inne od tego co opisuje ona w swoim dzienniku. "Tajny dziennik" pokazuje jak trudne mogło być życie kobiety na początku XX wieku. Piękna Roseanne, prezbiterianka w katolickiej Irlandii nie mogła mieć lekkiego życia. Jej uroda i pochodzenie zrobiły z niej "wroga" miejscowego proboszcza ojca Gaunta, osoby, która w tamtych czasach miała ogromną władzę. Jeden fałszywy ruch i życie kobiety zawaliło się jak domek z kart.

Sposób narracji jest powolny, niekiedy bardzo poetycki. Nie jest to książka, którą czyta się w jeden wieczór, wymaga czasu i refleksji. Jednocześnie autor daje nam zaskakujące, iście hollywoodzkie zakończenie, które nie każdemu przypadnie do gustu.

Sebastian Barry przedstawił czytelnikom realistyczny obraz Irlandii w pierwszej połowie XX wieku. Osoby słabo orientujące się w historii zielonej wyspy (takie jak ja) mogą poczuć się zagubione w gąszczu informacji historycznych i politycznych. Z przykrością stwierdziłam, że niewiele wiem o historii Irlandii, a nazwiska polityków nie mówiły mi kompletnie nic. Czuję, że z tego powodu trochę mi umknęło, ale też zachęciło, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Treść "Tajnego dziennika" odbiega od opisu książki i jej okładki. Nie jest to kolejna lekka i przyjemna opowiastka, ale dobra i czasem bardzo bolesna powieść obyczajowa. Serdecznie polecam.

7.5/10

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań: Trójka e-pik (jako książka z motywem wojny), Z literą w tle i wyzwania Z półki. Jest to również kolejna, dopiero trzecia (z szesnastu) książka, którą postanowiłam przeczytać w 2013 roku.






czwartek, 13 czerwca 2013

Stosiki, czyli jak nie potrafię się powstrzymać

Na pierwszy ogień stosik zakupów własnych, skromny, ale cieszę się, że udało mi się je kupić w niezłych cenach.






John Gimlette "Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej" - jako absolwentka amerykanistyki zaskakująco mało wiem o Gujanach i czas to zmienić!

Helene Gremillon "Powiernik" - powieściom z "tajemnicą" nie odmawiam

Sarah Winman "Kiedy Bóg był królikiem" - ta książka była na mojej od dawna

Lorena D. Martin "Dom tajemnic" - znowu te tajemnice ;)

Nele Neuhaus "Śnieżka musi umrzeć" - podobno bardzo dobry kryminał


Stosisko z biblioteki to w dużej mierze książki fantastyczne:


S.J. Bolton "Karuzela samobójczyń" - druga z serii o policjantce Lacey Flint, już przeczytana

Ingrid Hedstrom "Nauczycielka z Villette" - kolejne nowe nazwisko z Czarnej Serii

Francoise Chandernagor "Dzieci Aleksandrii" - powieść o dzieciach Kleopatry

Maja Lidia Kossakowska "Siewca wiatru" - do Trójki e-pik

Jane Johnson "Żona sułtana" - właśnie czytam, na razie bardzo dobre!

Sławomir Koper "Afery i skandale drugiej Rzeczpospolitej" - bardzo ciekawi mnie okres międzywojnia

Jarosław Grzędowicz "Pan Lodowego Ogrodu" - tom 3 z serii

Andrzej Pilipiuk "Weźmisz  czarno kure..." - znowu Wędrowycz ;)

M.J Sullivan "Zdradziecki plan" - tom 5 z serii

China Mieville "Miasto i miasto" - nietypowy kryminał

Cinda Williams China "Karmazynowa korona" - ostatni tom sagi o Siedmiu Królestwach


Znaleźliście tu coś co Was zainteresowało?

sobota, 8 czerwca 2013

Książkowy przgląd tygodnia

"Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy" Wolf Kielich


XIX wiek, mężczyźni dzierżą władzę, kobiety siedzą w domu, grzejąc dłonie przy kominkach. Jednak nie wszystkie. Lady Hester Stanhope, Alexandrine Tinne, Ida Pfeiffer, Isabella Bird-Bishop, Marianne North, Mary Kingsley, Daisy Bates, Alexandra David Néel oraz inne odważne damy postanowiły wyrwać się z ram konwenansu, poczuć smak niezależności, dać upust swojej prawdziwej naturze, zaspokoić ciekawość - słowem, wyruszyć w daleki świat. I choć wiązało się to z wieloma niebezpieczeństwami - niekiedy większymi od tych, które mogły grozić mężczyznom - wszystkie dokonały wyczynów jak na tamte czasy niewiarygodnych, a przy tym niektóre wniosły znaczny wkład w rozwój nauki. W sukniach i kapeluszach przemierzały pustynie oraz morza, konno i na słoniach podróżowały przez egzotyczne kraje, przebywały wśród kanibali, w murach klasztorów, w indiańskich wigwamach, jadły mrówki i węże. Poznawały obce zwyczaje i rytuały, wykazując więcej tolerancji i zrozumienia niż mężczyźni dokonujący odkryć przeważnie z bronią gotową do strzału.

Jako dziecko fascynowały mnie wyprawy w nieznane i postacie odważnych ludzi, którzy wypełniali białe plamy na mapie świata. W mojej świadomości były to zawsze postacie męskie, takie jak, David Livingtone, Henry Morton Stanley, Roald Amundsen czy Hiram Bingham. Ale, jak się okazało, odkrycia nie były tylko domeną mężczyzn. Również wiele kobiet (głównie z zamożnych rodzin, ale nie tylko) oddawały się swoim pasjom, czyli podróżom. Wolf Kielich, holenderski autor, wziął na tapetę biografie czternastu niezwykłych kobiet żyjących w XIX wieku - okresie postępu, ale też pełnym konwenansów i niełatwym dla płci słabszej. Pomimo wielu przeszkód, decydowały się one znosić trudy podróży, a czasem brak akceptacji społeczeństwa. Spośród kilkunastu bohaterek tej książki najbardziej zaimponowały mi Kate Marsden, która odbyła podróż wgłąb Syberii, Ida Pfeiffer, która w podeszłym wieku odbyła podróż dookoła świata i Mary Slessor, pochodząca z gminu misjonarka, która zamieszkała wśród dzikiego plemienia w dzisiejszej Nigerii i została pierwszą kobietą-wicekonsulem. Kielich stworzył ciekawą, dobrze napisaną książkę, którą niejednokrotnie czyta się jak wciągającą powieść przygodową. Serdecznie polecam!

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Trójka e-pik jako biografię.

8/10

"Ulubione rzeczy" S.J. Bolton



 Lacey Flint, młoda londyńska policjantka z ponurą, głęboko skrywaną przeszłością, jest zafascynowana postaciami seryjnych morderców, zwłaszcza najsłynniejszego: Kuby Rozpruwacza, nigdy nieschwytanego rzeźnika wiktoriańskiego Londynu. Ale jako detektyw nigdy jeszcze nie prowadziła sprawy zabójstwa, nie widziała z bliska zwłok. Aż do pewnego wieczoru,gdy na parkingu obok jej samochodu osuwa się na ziemię straszliwie poraniona kobieta, która umiera na jej rękach...Lace zostaje przewieziona na przesłuchania. Uczestniczy w śledztwie, ale wie, ze jest obserwowana. A potem dostaje list – przerażająco znajomy, przypominający jej coś, co – jak sądziła – pogrzebała głęboko w przeszłości. Naśladujący listy Rozpruwacza do Scotland Yardu. A kolejne zabójstwa są wierną repliką bestialskich zbrodni sprzed stu lat. Tyle że ich sceną są miejsca dobrze znane Lacey...Co łączy policjantkę z zabójcą… Kolejne tropy prowadzą do niej samej. A najważniejszą zagadką w tej makabrycznej szaradzie może okazać się odpowiedź na pytanie: kim naprawdę jest Lacey Flint…

Gdy poznajemy główną bohaterkę Lacey, na jej rękach właśnie umiera brutalnie zaatakowana kobieta. Kolejne morderstwa są rażąco podobne do tych, które ponad sto lat temu popełnił morderca zwany Kubą Rozpruwaczem. Współczesny zabójca zdaje się fascynować nie tylko Kubą, ale również Lacey. Fabuła "Ulubionych rzeczy" jest niestety dość przewidująca. Autorka trzyma się klisz znanych z literatury kryminalnej, co sprawia, że czytelnik w połowie książki może domyślić się, o co chodzi. Mimo tego książkę czyta się łatwo i szybko, jest to czytadło, które odpręży po męczącym dniu, więc jeśli macie na to ochotę i chcecie poznać hipotezy dotyczącej postaci Kuby Rozpruwacza, to "Ulubione rzeczy" będą dla Was niezłą rozrywką.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Z półki i wyzwania Z literą w tle.

7/10

"Plac dla dziewczynek" Lena Oskarsson





Urokliwe miejsce na szwedzkiej prowincji nad jeziorem Skiresjon, niedaleko Vimmerby, gdzie urodziła się Astrid Lindgren. Brutalne i perwersyjne morderstwo burzy sielankę i elektryzuje miejscową społeczność. Oprócz policji własne śledztwo prowadzi również jedna z mieszkanek – Zuza Wolny, imigrantka z Polski. Szuka nie tylko mordercy, ale również miłości i nie powstrzymuje jej nawet to, że na jednym zabójstwie się nie kończy. Odkrywa drugą stronę szwedzkiego raju – szokujące namiętności, złe pożądanie, traumy, z którymi dorosłe „dzieci z Bullerbyn” nie potrafią się uporać.


Dawno nie czytałam książki, w której żaden z bohaterów nie wzbudził we mnie ani trochę sympatii. Postaci jest sporo, a jedną z ważniejszych jest Zuza Wolny, sfrustrowana pani magister, opiekująca się starą Szwedką, gruby i samotny policjant Gustavsson, słynny fotograf Lars, 14-letnia, znudzona lolitka Frida, jej matka lekomanka Anchee i jeszcze kilka innych osób. A wszystkie seksualnie sfrustrowane (może taki problem na szwedzkiej wsi? :/). Początek ciągnął się jak flaki z olejem, później akcja przyspieszyła, a końcówka nawet trochę zaskoczyła. Czemu jednak nie podobała mi się ta książka? Powodów jest kilka. Od początku nastawiona byłam negatywnie, a to przez politykę wydawnictwa. Kim jest Lena Oskarsson? Według Czarnej Owcy - to artystyczny pseudonim uznanej szwedzkiej psycholożki specjalizującej się w terapii par, a o prawo do sfilmowania powieści ubiegają się dwie wytwórnie filmowe. Szkoda tylko, że o Flickornas Torg (tytuł oryginału, jak głosi okładka) nikt w Szwecji ( i szwedzkim internecie) nie słyszał. Nie lubię takich kombinacji...Poza tym książka wydała mi się momentami niesmaczna.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Czytamy kryminały, jako powieść z akcją rozgrywającą się w małym miasteczku.

6/10

Tak mi minął czytelniczo ten tydzień, zaczęłam też czytać "Żonę sułtana" i "Tajny dziennik". A Wam jak się czytało w tym tygodniu? 

wtorek, 4 czerwca 2013

Wyniki konkursu ze Złomiarzem

Nadeszła chwila na losowanie! Maszyna losująca, czyli ja, wylosowała:



Mail do Aleksandry już się "pisze". Przepraszam, że kazałam Wam tak długo czekać.

Niedługo pierwsza rocznica powstania mojego bloga. Macie ochotę na kolejny konkurs?

niedziela, 2 czerwca 2013

30 pytań o filmy

Bardzo fajną zabawę wymyśliła i zapoczątkowała Paulina. Pomysł bardzo mi się spodobał dlatego dziś możecie poczytać sobie o filmach. Uprzedzam, że mam ogromne (i to nie żart) zaległości jeśli chodzi o klasykę...


1. Twój ulubiony film

Nie umiem wybrać jednego, na prawdę nie umiem, to tak jakby pytać matkę o ulubione dziecko... Paulino pozwolę sobie zmodyfikować odrobinę Twój pomysł w tym punkcie, mam nadzieję, że się nie obrazisz :)

Kryminał: „Wyspa tajemnic”
Thriller: „Dziewczyna z tatuażem”
Psychothriller: „Siedem”
Komedia: "Był sobie chłopiec"
Komedia romantyczna: „Cztery wesela i pogrzeb”, "To właśnie miłość"
Dramat: „Skazani na Shawshank”, „Trainspotting”, "Życie jest piękne"

Melodramat: “Pamiętnik”, "Pusty dom", "Otwórz oczy"
Science-fiction: "X-men: Pierwsza klasa", "Gwiezdne wojny - Powrót Jedi"
Animacja: "Shrek", "Epoka lodowcowa"
Musical: "Upiór w operze", "Moulin Rouge"
Kostiumowy: "Przeminęło z wiatrem"
Przygodowy: "Sherlock Holmes", "Poszukiwacze zaginionej Arki"


2. Film, który lubisz najmniej

Wasza  Wysokość. Jedna z najbardziej beznadziejnych komedii jaką w życiu widziałam. Totalne dno.

3. Film, który cię zupełnie zaskoczył
Ucieczka w milczenie. Pozytywnie zaskoczył mnie nie tylko film, ale przede wszystkim odtwórczyni głównej roli Kirsten Stewart. 

4. Film, który przypomina ci o domu


Kacper. Pierwszy film, na którym byłam w kinie z obojgiem rodziców (wcześniej mama odmawiała oglądania filmów animowanych, a Kacper był naszym kompromisem :))

5. Film oparty na faktach, którego oglądanie sprawiło Ci niekłamaną przyjemność


Jak zostać królem. Tu trochę oszukałam, bo ten film jest dość luźnie oparty na faktach, ale sprawił mi wielką przyjemność.

6. Film, przy którym płaczesz 
Od dawna mam tak, że płaczę przy byle okazji, ale gwarantowane jest, że chusteczki będą mi potrzebne przy - Królu lwie



7. Film, prze który trudno przebrnąć


Tu o palmę pierwszeństwa biły się trzy filmy argentyńskie. Wygrał Garage Olimpo - wstrząsający obraz argentyńskie junty.

 8. Mało znany film, który nie jest sławny, a powinien być
Time. Kawał dobrego, psychodelicznego, koreańskiego kina. 

9. Film wielokrotnie przez ciebie oglądany 

"Cztery wesela i pogrzeb". Nigdy mi się nie znudzi. 

10. Pierwszy film obejrzany przez ciebie 

Brak. Niestety nie pamiętam.

11.  Film, dzięki któremu zaraziłaś się kinem X
  
Yeopgijeogin geunyeo aka My sassy girl - wraz z tą komedią zaczęła się moja przygoda z kinem koreańskim.

12.  Film, który tak wycieńczył Cię emocjonalnie, że musiałaś przerwać jego oglądanie
Pianista. Piękny i bolesny.

 13. Najukochańszy film z dzieciństwa

Jestem dziwna, ale będą to Gwiezdne wojny część IV, V i VI :D


 14. Film, który powinien być obowiązkowo puszczany w szkołach 

brak
Tu nie mam pojęcia. Przyszło mi do głowy Trainspotting, ale... 

15. Ulubiony film traktujący o obcych kulturach
Karmel. Bardzo klimatyczny, zmysłowy i kobiecy. 


16. Ulubiona ekranizacja 



Przeminęło z wiatrem. Jeden z najwspanialszych filmów ever :) 


17. Najgorsza ekranizacja 



Rzecz o mych smutnych dziwkach. Zabrakło mi w filmie charakterystycznego dla Marqueza stylu. Ta magia jest chyba nieadaptowalna.  



 18. Twój ukochany film, którego już nie można obejrzeć (którego trzeba mocno szukać)



Cha cha cha. Tę sympatyczną hiszpańską komedię widziałam wiele lat temu, szkoda, że już nigdzie nie można jej obejrzeć.

19. Film, dzięki któremu zmieniłaś zdanie na jakiś temat 

Nic nie przychodzi mi do głowy.


20. Film, który byś poleciła osobie o wąskich horyzontach myślowych


Chłopiec w pasiastej piżamie


21. Film, która przyniósł Ci wielką przyjemność, ale wstydzisz się przyznać, że go oglądałaś



Zakochana złośnica. Niezapomniana piosenka Heatha Ledger'a :)



22. Ulubiony serial

 
O tym już pisałam :)


23. Ulubiony romans



Przed wschodem słońca. Kameralna historia o spotkaniu pewnego Amerykanina z Francuzką w Wiedniu :)


24. Film, który okazał się jednym wielkim oszustwem



Walentynki. Liczyłam na film na miarę "To właśnie miłość", ale niestety spotkało mnie wielkie rozczarowanie.


25. Ulubiona biografia filmowa



Nietykalni. Jeden z lepszych filmów jakie widziałam w tym roku.


26. Film, który chciałabyś obejrzeć, a jeszcze nie jest nakręcony


Chciałabym, żeby HBO nakręciło serial na podstawie Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego.
27. Film, który byś nakręciła, gdybyś umiała


Wszystko jedno jaki byle z Michaellem Fassbenderem, Ewanem McGregorem i Meryl Streep :P


 27. Historia filmowa, która mogłaby wydarzyć się naprawdę

 


28. Film, którego obejrzenia bardzo żałujesz

 
Wieczór panieński. Stracone półtorej godziny z życia.
 
 
29. Aktor/ reżyser, którego omijasz 
 
 
Nie omijam żadnego aktora czy reżysera, ale nie oglądam polskiego kina, a szczególnie komedii romantycznych.

 
30) Aktor/ reżyser, którego wszystkie filmy oglądasz
 
 
Oglądam prawie wszystkie film z Ewanem Mcgregorem i Michaelem Fassbenderem oraz  wyreżyserowane przez Woody Allena i Pedro Almodovara.